Dříve spekulovaných 24 jader se s architekturou Zen 4 nedočkáme, maximum bude nasazeno na počtu 16 jader.
Spolu s novým socketem AM5 se dočkáme také podpory DDR5 pamětí, nových PCIe 4.0 linek a také nového způsobu usazení pinů.
Na procesory nové architektury si dost možná počkáme až do konce příštího roku.
AMD postupně pracuje na své příští generaci procesorů, a to sice na architektuře Zen 4 s kódovým označením Raphael. Tato architektura bude z více pohledů přelomová. Výrobce například poprvé od uvedení prvních procesorů s architekturou Zen změní socket a z aktuálního AM4 se posuneme k AM5, díky kterému se nám dostane více novinek. Aktuální zpráva od známého leakera ExacutableFix se však zmiňuje konkrétně o maximálním počtu jader procesorů s novou architekturou. Dříve se uvažovalo až o 24 jádrech, těžko říct, jestli nešlo spíš o touhy fanoušků, protože nyní nám leaker dává zprávu o tom, že nejvyšší počet jader bude 16. To znamená, že se v tomto parametru AMD neposune od aktuální architektury Zen 3.
Na druhou stranu při posunu na 24 jader by už Zen 4 trochu lezl do zelí vyšší řadě Ryzen Threadripper HEDT. Dalším důvodem může být, že AMD má náskok před hlavním konkurentem Intelem, a tedy necítí takový tlak na možná riskantní zvyšování jader. Další oblast, kde má AMD náskok je velikost výrobního procesu, zde se společnost posune už na 5nm proces, zatímco Intel je aktuálně se svojí 11. generací Core procesorů stále na 14 nm. Energetické nároky by se přitom neměly zásadně zvyšovat, jelikož z aktuálního maximálního 105W TDP bychom se měli posunout na hodnotu 120 W, i když se spekuluje také o speciální 170W variantě.
Mnoho změn přinese poté upravená architektura společně s novým socketem AM5. Například praktickou věcí je to, že výrobce přesune piny z procesoru na desku a na procesoru zůstanou jen kontaktní plošky. Stejné řešení používá v poslední době také Intel. Tento způsob uchycení procesoru má tu výhodu, že drahý procesor je tak méně náchylný na poškození. Z modelů, které nám dříve leaker přinesl, lze usuzovat, že by se vzhled procesoru neměl dramaticky měnit a aktuální chladiče pro socket AM4 by mohly fungovat s AM5 pomocí redukce. Dále se dočkáme podpory operačních pamětí typu DDR5 a čtyř nových linek PCIe 4.0 pro širší konektivitu. Na zbrusu novou architekturu bychom si ale měli ještě počkat. Vzhledem k náskoku před Intelem nemusí AMD extra spěchat a spekuluje se, že Zen 4 bychom se tak mohli dočkat až na konci roku 2022.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.