Proč mají bezdrátová sluchátka opožděný zvuk oproti obrazu a jaký typ vybrat Bezdrátový přenos je komplikovanější, než se zdá

23.05.2020 09:00 / od Michal Šrajer
foto: techarena.czTelefonů s 3,5mm jackem pro sluchátka je stále méně a vám se postupně možná i zalíbila myšlenka bezdrátových sluchátek. Chcete si nějaké koupit, ale najednou všude slyšíte o tom, jak někomu nesedí zvuk u videí či her a ejhle. Najednou už se ta koupě nezdá tak jednoduchá a vy si nakonec nic nekoupíte a čekáte dál. Inu, tohle je článek a případně i video právě pro vás. Podíváme se na to, proč k takovému zpoždění zvuku vůbec dochází a jaký typ sluchátek zvolit, aby k němu nedocházelo.

Ke zpoždění zvuku oproti videu či hrám může u bezdrátových sluchátek přispět nespočet faktorů, přičemž tím nejdůležitějším činitelem bude vždy používaný kodek. Ano, kodeky nejsou jen o vyšší kvalitě zvyku, ale i o jeho opoždění. Avšak ještě před tím, než se k tomu všemu dostaneme, se podle mě hodí vysvětlit, jak funguje vůbec samotný přenos zvuku ve vašem telefonu. Abyste pochopili, co všechno se může pokazit a proč ten zvuk s obrazem nemusí sedět.


Jak funguje přenos zvuku?

Na začátku je vždy samotný audio signál, zvuk, který chcete slyšet. Ten se musí přenést nejprve do DACu (digital-to-analog convertor), zde se signál převede a pokračuje do zesilovače, který původní slabý signál zesílí natolik, abyste ho mohli slyšet. Posledním krokem je pak přenos ze zesilovače přes drát do vašich sluchátek nebo přímo do reproduktoru ve vašem telefonu.

Jak můžete vidět z níže přiloženého grafu, jde o velice přímočarý a krátký přenos signálu. Navíc putuje celou dobu po drátech a tištěných spojích, takže jej nemůže nic rušit a vše probíhá maximální rychlostí. Proto se nedostaví žádné zpoždění zvuku. Nebo spíše minimální, i drátová sluchátka mají totiž opoždění, ale činí v průměru asi jen 7 ms, takže si jej nevšimnete.


S bezdrátovými Bluetooth sluchátky je to složitější. Původní zvukový signál se musí nejprve dostat do enkodérů, který převede zvuk na data, která lze poslat bezdrátově. Tato data jdou následně do Bluetooth vysílače, který je pošle přes vzduch do Bluetooth přijímače ve sluchátcích. Signál pokračuje opět do dekodéru, kde se převede zpět na původní zvuk, ten jde zase do DACu, poté do zesilovače a až pak k vašim uším.

Celý proces je očividně mnohem delší, což přidává na možném zpoždění, ale tou nejkomplikovanější částí je právě nově přidané kódování a následné dekódování pro Bluetooth. Zde záleží, jaký kodek (způsob transformování toho datového signálu- zvuku), vaše sluchátka a telefon mohou používat. Běžně může tato fáze přidat 600 ms a více k době, kdy cestuje signál z telefonu do sluchátek a signál se kóduje, což je při sledování videí či hraní velice nepříjemné.


Řešení je ovšem vcelku jednoduché v podobě moderních kodeků, které si kladou za cíl zkrátit právě tuto dobu, kdy signál cestuje z telefonu vzduchem, který sám o sobě není nejlepším přenašečem signálu, jelikož ho ovlivní mnoho věcí a síla signálu rychle slábne, do sluchátek. Výsledkem jsou kodeky jako AptX Low Latency. Pokud vaše sluchátka i telefon podporují tento kodek, můžete očekávat opoždění zhruba maximálně jen 40 ms. Z nějakých 500 ms a víc na 40 ms, to je sakra rozdíl. Bohužel, tento kodek jen tak u sluchátek či telefonů nenajdete.

Pokud chcete tedy s vašimi bezdrátovými sluchátky sledovat hodně videa, a především hrát hry, dívejte se na to, zda sluchátka i telefon podporují alespoň základní AptX, které je pořád lepší než SBC, což je nesmírně starý kodek, který je bohužel stále základem pro bezdrátové přenášení zvuku. Podporovat musí ale AptX skutečně obě zařízení. Pokud jedno z nich kodek nezvládá, přepne se posílání signálu zpět o stupeň níže na SBC a doba zpoždění zvuku oproti obrazu se zvětšuje. Že vaše sluchátka mají AptX bude k ničemu, když váš telefon kodek nepodporuje a naopak. Představte si kodek jako jazyk. Pokud si chcete s někým povídat, musíte umět oba stejný jazyk, aby byla komunikace nejhladší. Jinak to začne drhnout.


Bezdrátové špunty tropí neplechu

Nyní jsme se však bavili ještě o relativně snadném přenosu do náhlavních velkých bezdrátových sluchátek. Ty největší trable nastanou, až když se podíváme na posílání zvuku do bezdrátových špuntů/pecek, neboli true wireless. Tento typ sluchátek vše komplikuje přidáním dalšího kroku. Najednou už musí zvuk putovat do enkodéru, poté do BT vysílače, přenese se obtížně přes vzduch, přijme jej BT přijímač, putuje do dekodéru a ten pošle signál tentokrát do speciálního NFMI čipu v pouze jednom sluchátku.


Právě zde je kámen úrazu. Většinou přijme signál jen pravé, nebo levé sluchátko, a to musí pomocí NFMI (near-field magnetic induction) komunikovat s druhým sluchátkem a přenést zvuk i jemu. NFMI se používá kvůli tomu, že musí zvuk projít vesměs skrz vaši hlavu, která má v sobě obrovský obsah vody a podobně jako celé vaše tělo, což výrazně komplikuje přenos signálu. NFMI však putuje skrz nás mnohem snadněji a není škodlivé. 

Dekodér v jednom sluchátku tedy pošle signál do NFMI čipu, ten ho nasdílí NFMI čipu v druhém sluchátku a každé sluchátko pak posílá signál do vlastního DACu, vlastního zesilovače a ve finále pak konečně dostanete zvuk. Uznejte po tak vyčerpávajícím vysvětlení sami, že není divu, když vzniká nějaké zpoždění. Právě ten přenos a synchronizace zvuku mezi NFMI čipy je důvod, proč mají se zpožděním zvuku oproti videu mnohem větší potíže levnější bezdrátové špunty než náhlavní bezdrátová sluchátka. Co u sluchátek hledat?

Když ale nechcete velká sluchátka, jaké bezdrátové špunty tedy vybrat? Jak jsem říkal, nejlepší řešením je koupit si sluchátka s AptX, novějším AptX Adaptive, případně LDAC a jinými kvalitními novějšími kodeky, které se postarají o lepší odezvu. Ověřte si také, zda tyto kodeky podporuje i váš telefon a případně klidně počítač, byť to je stále vzácnost. K počítači můžete ale vždy přikoupit externí AptX Low Latency vysílač. Podpora moderních kodeků s minimálním zpožděním je tedy jedním řešením. 

Druhým řešením je investovat do bezdrátových špuntů, kde mají obě sluchátka BT přijímač a dekodér. Kupříkladu AirPods od Applu nemusí tento problém řešit. U nich se nezdržuje zvuk přenosem mezi sluchátky pomocí NFMI a mají vlastní AAC kodek, které iPhony podporují. Taková sluchátka jsou však logicky draží, jelikož musí obsahovat každé sluchátko zvlášť všechny technologie potřebné pro přijímání BT signálu a jeho dekódování. 

Bohužel tohle jsou ty nejlepší řešení, která zaručí lepší zážitek z poslouchání. Jestli jste už koupili sluchátka bez AptX, je řešení opoždění zvuku vesměs v rukou čistě vývojářů aplikací, které používáte. Softwarově se totiž lze vcelku snadno s opožděním vypořádat. Jakákoli aplikace si dokáže velice snadno zjistit od telefonu, která sluchátka jsou připojena, jak jsou připojená, jaké zpoždění vytvářejí a podobně. Na základě těchto informací může aplikace pak uměle pozdržet obraz, aby seděl ke zvuku.

Problém je, že ne každý vývojář tomuto problému věnuje pozornost. Můžete mít aplikace na přehrávání videí, ve které vám zvuk nesedí. Avšak, když připojíte stejná sluchátka ke stejnému telefonu, ale zapnete třeba Netflix, tak tenhle problém zmizí. Některé aplikace jsou holt chytřejší. Úplně nejhorší je však pro bezdrátová sluchátka a špunty hraní.

Třeba online hra jako PUBG potřebuje, abyste vždy viděli přesně to samé jako ostatní hráči, aby obraz co nejrychleji reagoval na vaše dotyky a nemůže tedy logicky opozdit video, aby vám seděl zvuk. To byste potom nemohli pořádně hrát. Stejný příběh je to však u her celkově a klidně i offlinových. Asi se shodneme, že byste měli radši mimo zvuk, než abyste měli opožděnou reakci obrazu na dotyky. Video neovládáte zároveň v reálnem čase, nemusí na vás reagovat, tam ten obraz opozdit jde. U her je to něco jiného. Tam si ani samotná aplikace neporadí a řešením jsou jen jiná sluchátka s lepším kodekem a úplně nejlíp... drátová sluchátka. Minimálně na hry jsou stále nejlepší. Takže ty staré špunty hned nevyhazujte.

Třeba i v iOS YouTube aplikaci bylo pro některé opoždění zvuku tak otřesné, že se rychle našlo prosté řešení. Pokud si stejné video zapnete v Safari přímo od Applu, tak je vše vyřešeno. Apple si patrně sám kontroluje vstupy a výstupy svého prohlížeče a jelikož si zakládá na skvělém zážitku z používání svých služeb, udělá potřebnou práci sám a video se zvukem synchronizuje. 

Existují ještě různé programy, které dovolují manuálně upravovat, kdy zvuk opouští zařízení, takže pokud máte dobrý odhad, dokáže zpoždění částečně kompenzovat. Třeba VLC pro Android umožňuje hýbat se zvukem. Ale toto řešení nebude fungovat pro každého, nemusí fungovat zrovna pro vaše potřeby a podobně. Zkrátka pokud se chcete vyhnout problémům s opožděním zvuku, investujte do sluchátek s jakýmikoli lepším kodekem. Pokud máte Android, kupte sluchátka s AptX, vhod může přijít u Sony sluchátek LDAC a další, které však ne každý telefon podporuje. Pokud máte iPhone, jsou nejlepší sluchátka, pokud možno s AAC. 

Nezapomeňte také, že záleží v obrovské míře na vašem telefonu, na jeho hardwaru, typu Bluetooth vysílače, a dokonce i nadstavbě systému. Vaše sluchátka mohou mít s obyčejným základním AptX v Galaxy S10 nebo Pixelu 3 zpoždění 220 ms. Avšak pokud ty samá sluchátka připojíte k Huawei Mate 20 Pro dostanete téměř 500 ms, i přes to, že stále používáte AptX. Kirin, co se dá dělat.


Navíc Samsung i Huawei u svých špuntů používají vlastní specifické kodeky pro minimalizaci zpoždění, které jsou používány pouze pokud máte telefon i sluchátka Huawei či Samsung. Pamatujte, kodek je jako jazyk. Proto nejsou třeba Galaxy Buds zas tak dobrá volba pro majitele telefonů jiných značek. Tam už ten Samsung kodek není.

Celkově je však nejlepší sázkou na jistotou u všech bezdrátových sluchátek, aby měla AptX, AptX HD, AptX Adaptive a nejlépe AptX Low Latency. Tyto kodeky od Qualcommu se stávají standardem, jelikož Snapdragony jsou nejrozšířenější procesory. Proto třeba doporučuji každému, kdo chce levné dobré bezdrátové špunty PaMu Slide Mini. Mají v sobě holt přímo čip od Qualcommu s AptX.

Ale to už by fakt stačilo. Přenos zvuku zejména do bezdrátových špuntů je prostě obtížný a pokud možno, chtějte sluchátka i mobil minimálně s AptX a Bluetooth 5.0 pro lepší a silnější signál. Se zpožděním zvuku verze Bluetooth nic nenadělá. U iPhonů berte zase sluchátka alespoň s AAC. A hotovo, snad vám tohle video pomohlo alespoň trochu pochopit, proč ke zpoždění dochází a víte teď, mezi jakými sluchátky vybírat. Takže tak. Běžte hledat nová sluchátka. A pokud nechce nic řešit, tak víte co, vždycky je tu drát. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
  • novynovsi@gmail.com-24. květen 2020

    Ahojte. Mam Niceboy hive pods este tu prvu generaciu. Teaz sam skusal ako to maju s videom a zistil som ze z Youtube, Hbo go, Netflix a MX player mal problem "nastastie" iba Hbo go. A to dost znatelny. Chalani, ked ste tak zistovali vsetko o zvuku, nedocitali ste sa, preco m opozdeny zvuk cez opticky kabel z LG tv do Sony soundbar 5,1? Ked repraky prepojim s ps4, tak bez lagu.

    Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.