Příští rok se můžeme dočkat zdražení her, a to je dobře Větší a krásnější hry potřebují větší podporu

10.07.2020 12:00 / od Michal Šrajer
techarena.cz
 • Z mnoha zdrojů dostáváme zprávy, že nespočet vývojářů zvažuje zvýšení cen svých her.
 • Zdražení bychom se dočkali s příchodem nové generace konzolí, přičemž cena by stoupla z 60 dolarů na 70 dolarů.
 • Stále lepší, krásnější, komplexnější a větší hry si holt žádají větší finanční prostředky na jejich vývoj.

Internet začal vřít, když oznámilo 2K před týdnem, že jejich nadcházející basketbalový titul NBA 2K21 bude stát nově 69,99 dolarů namísto tradičních 59,99 dolarů. Herní komunita začala okamžitě ostřit vidle a zapalovat louče, jelikož už tak okleštěná hra prošpikovaná mikrotransakcemi bude nyní stát ještě více. Tomu se nelze divit, dávat za tak drakonickou hru ještě více by se nelíbilo nikomu, avšak tato zpráva byla jen začátek větší diskuze, která je podle mě velice důležitá.  

Mnoho lidí z oboru se nechalo slyšet, že daleko více AAA vývojářů přemýšlí nad zdražením svých her
. Podle všeho se máme dočkat zdražení s příchodem nové generace konzolí, přičemž onen nárůst by činil 10 dolarů. Z nyní standardních 60 dolarů by se přešlo na 70 dolarů, jako to udělalo 2K s NBA. Takový nárůst ceny přitom není nic nového. Kupříkladu hry pro PS3 a Xbox 360 zaznamenaly tehdy také nárůst z 50 dolarů na dnešních 60 dolarů.

Lidem může přijít zvedání cen jako špatný krok, hry by přeci neměly být tak drahé, kdo si je má pak dovolit, jen se podporuje pirátství. Zdražení je však nutné, pokud chceme dostávat stále stejně dobré hry. Je to přeci logické. U PS4 a Xbox One sice ke zdražení zázrakem nedošlo, ale kvalita a rozsah her šel rapidně nahoru. Vezměte si tituly jako God of War, Spider-Man, Uncharted 4, The Last of US Part II, Horizon: Zero Dawn, The Witcher 3, Red Dead Redemption II, The Legend of Zelda: BOTW, Ghost of Tsushima a nespočet dalších. To všechno jsou obří nesmírně kvalitní hry s úchvatnou grafikou, které vám zaberou desítky a občas i stovky hodin. 

Ta kvalita a rozsah však logicky stojí herní studia víc než kdykoli předtím. Laťka je výš, enginy se musí vyvíjet rychleji, musí předvádět stále lepší technologie, příběh a postavy musí být lepší, hráči už očekávají od AAA titulů víc než jen 6 až 10hodinové kampaně a tak dále. To všechno vyžaduje mnohem více lidí, prostředků i času. Mnohé ze zmíněných titulů se vyvíjely 4 roky a častokrát i více, přičemž na nich dělaly desítky či stovky lidí. Pokud chceme hry v další generaci ještě lepší, tak musíme tím pádem více podpořit vývojáře více než kdykoli předtím. Ani já nejde nadšený z toho, že najednou mohou některé PS5 hry stát rovnou třeba 2 tisíce korun. Na druhou stranu chápu také studia a vývojáře. Z něčeho se musí ty lepší hry zaplatit.

Kupříkladu 2K jde na to ale rozhodně špatně. Nemůžete si účtovat více za hru, která vás už tak neustále tlačí do mikrotransakcí, a dokonce vám i ukazuje reklamy. Velké hry jako God of War 2, Spider-Man 2, Cyberpunk 2077, další hra od Naughty Dog, nové Halo, Forza a další, tyto ovšem potřebují více prostředků. Bývalý prezident PlayStationu Shawn Layden to podal nejlépe “Buď se musí trochu zvýšit cena AAA titulů, nebo se musí razantně zkrátit jejich délka. V současné chvíli je nemožné produkovat ve stejné kvalitě tituly, na které jsme zvyklí. Herní průmysl nemůže takto dlouho přežít.“ S tím se nedá než souhlasit. Vývojáři mohou mít ovšem stále na vybranou. Udělejte bezva kratší hru na 8 hodin za 60 dolarů, nebo úžasnou obří hru, jak jsme dnes často zvyklí, ale za 70 dolarů. Stejného názoru je ostatně třeba i Cory Barlog, režisér (nebo spíše až otec) posledního God of War z roku 2018. Dle jeho slov je zdražení nutné a jako hráč by raději viděl vyšší cenu her, než hry plné mikrotransakcí. S tím bude většina hráčů patrně rovněž souhlasit.

Za mě je to fét. Přeci jen se ceny filmů, kina, předplatných a podobně v posledních letech zvyšovaly, takže není jediný důvod, proč bychom nemohli trošku více podpořit za zábavu, která nám vydrží dny či měsíce a stále se zvyšuje její kvalita po všech stránkách. Jen musí mít zároveň vývojáři na paměti jedno, za vyšší cenu nechceme vidět ve vašich hrách mikrotransakce na každém rohu nebo nekompletní hru, kterou doděláte pomocí DLC. Musí jít o fér obchod. Ne každá hra to zvýšení potřebuje, ne každý vývoj je tak komplikovaný. Zrovna takové NBA má na takové zvýšení podle mě v dnešní době nárok nejmenší.

Anketa
(hlasování ukončeno)
Jak vidíte zdražení her na 70 dolarů vy?
62% Nelíbí se mi to, ale radši zvednutí ceny, než hry plné mikrotransakcí Celkem hlasovalo: 225
Zobrazit výsledky
Extra mi to nevadí, je to určitě férHlasovalo 44 (20%)
Nelíbí se mi to, ale radši zvednutí ceny, než hry plné mikrotransakcíHlasovalo 139 (62%)
Zdražení je nesmysl, nehodlám platit vícHlasovalo 42 (19%)Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
 • cellbreaker-10. červenec 2020

  Á má bohužel i své Bé, tedy v tomto případě růst ceny vyvolá protiakci v růstu pirátské scény. Tedy je velkou otázkou, zda přínos bude ve výsledku pozitivní... I když pravda, která AAA hra se dnes obejde bez onlajnu a tedy bez relativně hodně snadné kontroly původu. Jinak mikrotransakce a co hůř reklamy budou všude, kde to jen trochu půjde studiím prosadit, tedy v nejpopulárnějších titulech tím více... S tím je třeba se předem smířit, neb nic než PROFIT je alfa- - -omega takřka všeho (čest výjimkám :) /ne/lidského konání. Nebo ne? ;)

  Odpovědět 
  • Michal Šrajer (hlavní redaktor)>cellbreaker-10. červenec 2020

   @cellbreaker Na PC budou pořád šílené steam slevy a podobně. Pirátů bude víc, ale ne tolik. Spíše poklesnou prodeje konzolových her a samotných konzolí. Pokud jde o mikrotransakce všude a v populárních titulech, tak nemohu souhlasit. V poslední době je naopak po obřím fiasku nedavných let snaha vše napravit. PR se stalo daleko důležitější. Minimálně Sony určitě nic takového nepřinese, staví si na single player příběhovkách bez mikrotransakcí a fér pověsti. Podobně jako třeba CD Project Red. Odklony jsme viděli dokonce u EA v podobě Jedi Fallen Order. The Outer Worlds jsou také "čistou" hrou. Mikrotransakce byly, jsou a budou, ale určitě je nečeká obří rozmach, pokud se skutečně zvedne cena her a tím pádem do nich nebudou vývojáři tlačeni. Navíc nejsou všechny mikrotransakce nutně špatné. Záleží na tom, co odemykají.

   Odpovědět 
  • cellbreaker-10. červenec 2020

   @Michal Šrajer (hlavní redaktor) Pravda pravda Michale, je to též hodně o segmentaci jak technologické, tak snad ještě více tržní. Stejně jako o škálovatelnosti. Právě proto skálopevně trvám na většinovém růstu pro majoritního klienta daleko méně bolestivých mikroplatbeb, které ho primárně neodradí od koupě titulu (ve hře samo zůstává i klasická varianta brod tj. za plnou cenu bez MT + reklam, za budget se vším tím svinstvem, v onlajnu především). BTW, úplně mimo téma, těch 449-499€ u OnePlus Z/Nord jsem neodhadnul blbě, což? ;) Co říkáš na superlevné Vivo iQOO Z1x 5G? Nebo jste ho nezaregistrovali?

   Odpovědět 
  • cellbreaker-10. červenec 2020

   @Michal Šrajer (hlavní redaktor) Když to (po další/delší rozvaze ;) vezmu kolem a kolem, tak úplně nejpravděpodobněji dojde relativně v brzku k většímu posunu směr předplatné v onlajnu, čemuž podle mě nasvědčuje i plně symetrický (a tedy primárně více líbivý :) sexy skinny design navíc levnějšího (samá pozitiva :) P5DE.

   Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.