Praskliny v betonu nejsou problém. Zacelí se samy díky speciální směsi Skvělý nápad na údržbu betonových staveb

28.05.2020 05:00 / od Honza Nuc
foto: techarena.cz
  • Praskliny na mostech a dálnicích budou možná jednou minulostí, a to díky chytrému betonu.
  • Ten totiž umí díky nové technologii sám zacelit vzniklé díry.

"Zjišťujeme, jak můžeme řešit problémy v infrastruktuře pomocí materiálů a senzorů, které využívají umělou inteligenci a další data," vyjádřila se Luna Lu, docentka na Purdue University. "Záměrem je udělat infrastrukturu přizpůsobivou, udržitelnou a odolnou," dodala.

Podle studie z letošního roku potřebuje více než jedna třetina americký mostů opravu. Aby se ale předešlo dlouhým uzavírkám mostů při opravách, je potřeba vymyslet nový a hlavně "chytrý" způsob, jak degeneraci mostů řešit. Luna Lu v roce 2019 spolupracovala s oddělením dopravy v Indianě na umístění tří speciálních senzorů na dálnicích, které její laboratoř vyrobila. Senzory odesílají data, podle kterých pak výzkumníci zjistí, kdy je přesný čas na to, aby se mohly dálnice či mosty po opravách znovu otevřít dopravě.


BETON SE ZACELUJE Praskliny v betonu (vlevo) se zhruba během 28 dní zacelí natolik, že z nich zbývá jen část (vpravo).

Proč ale nezajít ještě dál? Luna Lu společně s ostatními členy její laboratoře totiž pracují na betonu, který se umí sám "léčit" a zacelovat praskliny. V některých částech Spojených států totiž poškozuje beton v zimním období mráz a led a za několik takových zim je třeba most či jinou betonovou plochu opět opravovat.

Nově vyvinutý beton obsahuje vysoce porézní materiál s pískovitou strukturou. Když beton praskne, tento materiál se smísí s vodou a poté započne celý proces obnovy díky chemické reakci, která tímto spojením vznikne. "Užitím samoopravných materiálů můžeme udělat infrastrukturu odolnou na výkyvy teplot," sdělila Lu.

Projekt je samozřejmě v prvopočátcích a jedná se o běh na dlouhou trať. Zaprvé je potřeba vše pořádně vyzkoušet, zda proces funguje a jak spolehlivý přesně je. Poté by takový beton museli začít používat stavební firmy. Pokud by se tak ale opravdu stalo, je velice pravděpodobné, že betonové stavby by vydržely podstatně déle bez oprav než doposud.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.