Pozor na aplikace věnující se koronaviru. Mohou vám zablokovat telefon Neinstalujte neoficiální aplikace

16.03.2020 19:30 / od Honza Nuc
foto: techarena.cz
  • Společnost DomainTools, zabývající se bezpečností, objevila nebezpečnou aplikaci, která má monitorovat rozšířenost koronaviru ve světě.
  • CovidLock má údajně v reálném čase ukázat počet nakažených, nicméně místo toho změní heslo v telefonu a poté žádá peníze pro odemknutí.
  • Aplikace je však dostupná pouze mimo Obchod Play. Obecně platí, že takové aplikace byste si neměli stahovat.

Společnost Google na začátku března začala blokovat ve svém obchodu s aplikacemi výrazy jako "coronavirus" nebo "COVID-19", aby předešla některým vývojářům a hackerům se na momentální situaci obohatit. V rámci Obchodu Play jste tak v bezpečí, co se týče podvodných aplikací. Jakmile však začnete hledat nějakou aplikaci na internetu. V takovém případě vám může vyskočit aplikace CovidLock.

Aplikace tvrdí, že v reálném čase ukazuje počet nakažených koronavirem po celém světě. Lidé si tak v domnění, že budou mít okamžité informace o situaci doma i ve světě, aplikaci stahují. Nicméně, poté nastává problém. Aplikace totiž po udělení několika oprávnění uzamkne telefon, změní heslo a žádá, abyste zaplatili 100 dolarů v Bitcoinové měně, a to během osmačtyřiceti hodin. Pokud nebudete chtít zaplatit, aplikace začne vyhrožovat, že smaže všechna vaše data z telefonu a zveřejní informace z vašich účtů na sociálních sítích online. 

Většina Android telefonů je však v bezpečí, neboť na podobné případy Google myslel. Pokud tedy nemáte Android 7.0 Nougat a starší. Naštěstí je zde řešení. Jeden z uživatelů na Redditu (@luca020400) zmínil, že se mu podařilo zjistit pozměněné heslo. To má být 0865083501. My samozřejmě aplikaci instalovat zkoušet nebudeme, pokud však máte s aplikací problém vy, zkuste tohle heslo zadat. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.