Potřetí za sebou. Nokia 9.1 PureView se údajně odkládá na příští rok Prý jsou opět potíže s vývojem

22.10.2019 15:41 / od Michal Šrajer
/Photos/blog-1576/huawei-mate-30-pro-m_01.jpg
  • Dle posledních zpráv se měla Nokia 9.1 PureView představit ještě letos, ale jsou opět problémy s vývojem.
  • Stejně jako předchozí dvě vlajkové generace má i tento telefon přijít nakonec až v nadcházejícím roce.
  • Konkrétně se dočkáme prý až v druhém čtvrtletí 2020, snad již z novějším procesorem.

Také už nejste z návratu Nokie moc nadšení? My jsme se v redakci shodli, že nás znovuzrozený tým z Finska už pomalu nudí a vesměs se na žádný jejich chystaný telefon netěšíme. Přitom před rokem jsme byli ještě nadšení, ale nyní už zkrátka nemá Nokia šťávu a minimálně pro mě to všechno začalo s vlajkovými modely.  

V roce 2017 chtěla Nokia vydat dva vlajkové modely. Levnější Nokii 8 a nabušenou verzi v podobě Nokie 8 Sirocco. Bohužel se jim to však nepovedlo. Model Sirocco měl potíže s vývojem a jeho představení se odložilo až na konec února 2018. To samé se dělo poté loni s Nokií 9. Původně se měl telefon představit opět v září po prázdninách, ale kvůli problémům s vývojem hlavně kolem fotoaparátů se představení odložilo na konec únoru 2019


A teď hádejte, co se asi děje letos. Nokia sama říkala během představení Nokie 9, že nejde o jejich vlajkový telefon, ale jen speciální verzi pro fanoušky a fotografy. Pravá vlajka pro každého měla ještě přijít. Už máme ale pomalu listopad a ticho po pěšině, avšak i to má svůj důvod. Podle všeho se Nokia 9.1 PureView opět zasekla ve vývojovém pekle a potýká se zase s problémy kolem fotoaparátu.  

Tím pádem se tento telefon, jenž měl být představen v září, opětně odkládá až na rok 2020. Už potřetí za sebou tak Nokia nezvládá náročnější vývoj vlajkového modelu a prošvihne Vánoční nákupy. Jedno mi však tentokrát dodává kousek naděje. Nokia 9.1 se má údajně představit až v druhém čtvrtletí 2020, takže má Nokia delší čas na vývoj, a především by mohla tentokrát stihnou změnit procesor na Snapdragon 865

Ano, všechny vlajkové Nokie zatím sužovalo mnohem více problémů než jen výkon, to bylo ve skutečnosti to poslední, co by mi na nich vadilo. V očích mnoha lidí by ovšem alespoň papírově už telefony nezaostávaly za konkurencí. Proto doufám, že Nokia odloží svou další vlajku klidně rovnou až na květen či léto 2020, aby byl čas nasadit novější procesor a optimalizovat pro něj lépe hlavně ty foťáky. 

A když už jsme u nich. Není zvláštní, že má Nokia zase problém s fotoaparáty, když už si jednou vývojovým peklem s původní Nokií 9 prošla? Podle mě to může být ze dvou důvodů. Zaprvé společnost uznala, že implementace a fungování foťáků nebylo v Nokii 9 ideální (to čekání, horší procesing a podobně), takže si dává nyní na této části více záležet, ale optimalizace se zatím stále nedaří. Nebo zadruhé, konfigurace fotoaparátů se může opět změnit. Třeba se nakonec rozhodlo, že pět vesměs stejných foťáků nebylo nejpraktičtější rozhodnutí, a tak dostaneme v budoucím modelu jinou soustavu. 

Nokia má každý rok velké problémy s vývojem svých nejlepších telefonů.Osobně by se mi líbilo, kdyby fungovaly tři foťáky stejně jako nyní. Měli bychom jeden barevný snímač, u kterého by se zlepšila clona a přidala optická stabilizace. Tento barevný senzor by pak spojoval fotky s dvěma černobílými. Tuto soustavu by však poté doprovázel širokoúhlý objektiv a možná i nějaký lepší optický zoom. Zaměření na lepší video by také neublížilo. Z Nokie 9 totiž hezké a stabilní záběry určitě nelezou. 

Ale to jsou jen mé sny a spekulace. Faktem zůstává, že nová Nokia má každý rok velké problémy s vývojem nejlepších telefonů, na kterých to pak jde znát. Přičemž zmatky s vývojem a nejistota v produktech se pak promítá do celého portfólia, kde najdeme častokrát hardwarově podřadné telefony za nepřiměřené ceny. Skoro jako by jela Nokia pořád třeba takového půl roku pozadu ve vývoji, ale říkala si za své telefony více než ostatní. Což je něco, co si nemůže takový výrobce dovolit. Přeci jen to nadšení z pouhého jména opadá a potřebujeme vidět také nějaké pořádné výsledky a hardware, který ono nadšení udrží. Avšak toho se nám zatím nedostává. Co myslíte? 
Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.