Postrádá váš starší iPhone portrétní režim? Známe řešení... Apple vás možná nechal ve štychu, ale my ne!

19.04.2020 08:00 / od David Petrák
foto: techarena.cz
  • Portrétní režim lze dostat do každého iPhonu pomocí aplikace jménem Focos.
  • Upravovat můžete samotnou clonu, nasvícení, hloubkové mapy, simulace objektivů a mnoho dalšího.
  • Bokeh efekt lze aplikovat na lidi či cokoliv jiného a potřebujete k tomu jediný fotoaparát.
  • Focos je k dispozici zcela zdarma, ale existuje také placená verze s ještě více funkcemi.

Ještě do nedávna byl portrétní řežim výsadou pouze iPhonů s dvěma objektivy, ale to se může změnit výbornou aplikací jménem Focos, kterou lze nainstalovat i na 7 let starý iPhone 5S. V současné době je tato aplikace pouze pro iOS a vývojář v nejbližší době verzi pro Android neplánuje, avšak pro telefony se zeleným robotem existují velice podobné alternitivy, které zastanou stejnou práci jako třeba výborná aplikace Auto blur.

Přejděme však k aplikaci pro iOS. Focos je na Appstoru již od roku 2017, ovšem algoritmus pro vytvoření hloubkové mapy přibyl až ve verzi 2.0 v září loňského roku. Dříve aplikace fungovala pouze jako prodloužená ruka klasického portrét módu ve fotoaplikaci, ale nyní už funguje zcela samostatně. Občas jsou výsledky z Focosu u duálních fotoaparátů dokonce lepší jak z oficiální fotoaplikace iPhonu.

Velice slibně zní také chystaná aplikace Focos Live, která by se měla dostat během jednoho měsíce do beta testování. Tato aplikace bude umět natáčet „Portrét video“, kde bude rozmazání pozadí v reálném čase a mimo to by mělo jít také o plnohodnotný video editor. Bohužel vzhledem k složitosti výpočtu hloubky v reálném čase budou tuto aplikaci podporovat pouze iPhony s duální kamerou.

Nyní ale k samotnému fungování a prostředí aplikace. Ta je sice k dispozici zcela zdarma, ale doporučuji zakoupení plné verze, neboť se vám odemkne mnoho zajímavých funkcí. Pokud vám jde ovšem čistě o aplikování bokeh efektu a popřípadě změnu jeho síly, bude vám verze zdarma bohatě stačit. Je důležité zmínit, že stejně jako jiné algoritmy není ani tento pochopitelně bezchybný a exceluje převážně u portrétů lidí a jednoduchých objektů s jasnou hranou. 

Po otevření aplikace na vás vyskočí klasická fotogalerie, kterou každý známe. Zde stačí klepnout na jakoukoli fotku, u níž chcete rozmazat pozadí (přidat bokeh efekt) a je hotovo. Jakmile tak učiníte, začne si algoritmus uvědomovat co vlastně vidí a tvořit hloubkovou mapu. Délka tohoto procesu závisí na vašem procesoru. Pokud máte cokoliv novějšího řekněme od iPhonu XS, bude editace fotky připravena do půl vteřiny. Na mém iPhonu 6S však tento proces trvá něco okolo 8 vteřin.

Následně vás aplikace hodí na obrazovku, kde uvidíte náhled již upravované fotky. Je možné, že vám aplikace zaostří špatně, ovšem to vůbec nevadí. Stačí když kliknete na místo, na které chcete, aby bylo zaostřeno. Následně v záložce „Clona“ a  „Velikost“ můžete upravit sílu bokeh efektu. Automatická hodnota bude často vyšší, než je přirozené, takže je vždy dobré si se sílou rozmazání pohrát, aby lahodila oku.

Vedle záložky „Clona“ si máte možnosost vybrat z napodobenin vybraných objektivů, kdy bude následné rozmazání vypadat tak, jakoby byla fotka focena přímo daným objektivem. V záložce „Osvětlení" lze zase nastavit celkové nasvícení objektu i pozadí, případně si prohlédnout celou hloubkovou mapu ve 3D jen tak pro zajímavost.

Pokud se posunete opět více doprava, narazíte na „Efekty“, kde můžete opět vidět hloubkovou mapu, popřípadě při klepnutí na žluté tlačítko „plus“ přidat různé světelné studio efekty, které dobře známe přímo od Applu.

Poslední záložkou a taktéž jednou z nejdůležitějších je „Upravit“. Ta se vám bude hodit ve chvíli, kdy se algoritmus splete a rozmaže, co neměl, nebo naopak dá do popředí objekt z pozadí. V této sekci můžete pomocí manuálního „kreslení" hloubkovou mapu poupravit, aby vše odpovídalo vašim představám. Nejzajímavější, bohužel placenou možností je „Uložit jako portrét“, kdy si fotka uchová hloubkové data v případě, že byste ji chtěli jako portrét upravit například v aplikaci Halide, jež nemá pro dané potřeby vlastní algoritmus.

Focos nabízí buď měsíční předplatné za 25 Kč, případně přeplatné za 199 Kč ročně nebo lze aplikaci jednorázově koupit za 329 Kč.

Fotky upravené aplikací Focos na iPhonu 6s


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.