Tak se mi v redakci po delší době zase sešla spousta levnějších telefonů, na které se mi upřímně nechtělo dělat samostatná videa. Všechno jsou to ovšem Motoroly, které jsem jako jediné ze současné nabídky výrobce ještě netestoval a hardwarově je to vlastně jeden telefon s odlišnými prioritami. Tak jsem si řekl, že by mohlo být fajn udělat na všechny tři kousky jedno video, v němž vám vystihnu říct to nejdůležitější o Moto G9 Power, Moto G9 Play a Moto G Pro.
Reklama
Motorola se v poslední době zbláznila a stejně jako Xiaomi začala na trh chrlit jeden levný telefon za druhým. Navíc telefon uvede na trh za nějakou cenu, hned po pár týdnech ale zlevní a výsledkem jsou tři v úvodu jmenované Motoroly, které u nás vyšly v posledním půl roce a všechny jsou hardwarové prakticky identické. Tahle recenze je tedy pro ty, kterým se stejně jako mě v poslední době Motoroly zalíbily a chtějí se jen rozhodnout, kterou vybrat a na kterou zapomenout.
Předně upozorňuji, že hardwarově tu není téměř žádný rozdíl. G9 Power a G9 Play mají Snapdragon 662, zatímco v G Pro je Snapdragon 665. Vím, že to může být dle čísel divné, ale 662 je ve skutečnosti trochu vylepšená 665 s modernější konektivitou, toť vše. Proto se nelze divit, že výkon je u celé trojice telefonů stejný. Zahrajete si stejné hry a systém běží stejně plynule a až na výjimky stejně rychle.
Všechny tři kousky mají také 4 GB RAM, a tak je rozdíl vlastně jen v úložišti, kdy mají dvě dražší Motoroly 128 GB. Levné Moto G9 Play má pouze 64GB. Každá má ovšem microSD slot, takže to nemusí být zas taková tragédie. A jelikož je výkon úplně stejný, tak se podíváme nejdříve na nejlepší poměr ceny a výkonu. Asi je vám už jasné, že tedy zamířím k Moto G9 Play.
Moto G9 Play
Tento telefon má vcelku originální design, záda z lesklého plastu a skvěle padne do dlaně. Čtečka otisků prstů na zádech je rychlá i spolehlivá, máte tu tlačítka pro Google Assistenta navíc a ten 6,5palcový IPS displej není špatný. Tedy objektivně je nejhorší z této trojice, ale na svou cenovou třídu pod 4 tisíce korun je dostačující. Ani to HD+ rozlišení mi tu tolik nevadilo, spíše nižší maximální jas a vyvážení bílé dozelena nepotěšilo.
Velká brada a výřez nejsou rozhodně pastvou pro oči, ale odpustím to levnému modelu Play, raději než dražšímu G9 Power. Ve zkratce se telefon používal dobře, je tu nadstavba od Motoroly se všemi očekávanými funkcemi i gesty, reproduktor vespod je průměrný kvalitou, ale dostatečně hlasitý a ani NFC nechybí. Za danou cenu vám asi nic chybět nebude. A hlavně ten návykový a čistý software bude určitě hlavním důvodem, proč nějakou Motorolu chcete koupit. G9 Play běží lépe než kdejaké stejně drahé Xiaomi.
Ani foťáky nezarmoutí. Nebo spíše foťák. 48Mpx hlavní senzor se světelností f/1.7 podává za dne výkony, které bych od dané cenovky očekával. 2Mpx makro a senzor pro rozmazání pozadí tu být ale nemusely, takže se budu věnovat jen hlavnímu foťáku. Barvy jsou trochu vybledlé, fotky mají občas nádech do červena, detailů je dost a HDR také pracuje, jak má. S nočním režimem jsou sice fotky večer měkké a barvy vybledlé, avšak na rozdíl od drtivé většiny telefonů pod 4 tisíce korun opravdu pomůže.
Osobně bych měl radši vybledlou noční fotku, na které je opravdu něco vidět než ošklivou a tmavou fotku. Od toho Full HD videa už ale zázraky nečekejte, jen stabilizace ujde, a to samé platí pro přední 8Mpx kamerku. Její snímky jsou měkčí, ale zase funguje až překvapivě skvěle HDR. Celkově jsou zde, až na ten noční režim, průměrné foťáky.
Oproti tomu výdrž 5000mAh baterie je nadprůměr i na svou kapacitu. Motorola optimalizaci baterie zkrátka umí, a tak jsem dokázal z Moto G9 Play vymáčknout relativně snadno tři dny výdrže s běžným používáním. Je tu rovněž 20W nabíjení, ale s tak velkou baterkou toho moc nezmůže. Telefon se nabije tak za 2 a půl hodiny.
Moto G9 Power
To by bylo Moto G9 Play a teď se přesuneme na G9 Power. Připlatíte si sice o tisíc korun více, ale dostanete za to větší 6,8palcový displej, který má vyšší jas a modernější průstřel pro přední kamerku. Potěšil mě také krásně nízký jas večer, ale to HD+ rozlišení už není v dané úhlopříčce a cenovce ideální. Nemluvě o té velké supermanovské bradě. Není to špatný displej, ale po Moto G8 Power bych čekal víc.
V oblasti fotoaparátů má 2Mpx makro senzor nyní ostření, což může teoreticky pomoct kvalitě fotek. Krokem vpřed může být 64Mpx senzor se světelností f/1.8. Ten vám poskytne detailnější snímky a přirozenější barvy s lepším dynamickým rozsahem. Za dne je tohle nepochybně jeden z nejlepších foťáků své cenovky celkově. Jakmile ale nastane večer, tak se sesype jak domeček z karet. Občas udělá tenhle senzor s nočním režimem ty nejlepší fotky. Jindy mohou ale působit nelíbivě.
V dané cenovce bych už chtěl alespoň také 8Mpx širokoúhlý senzor nebo 4K video. Tady je maximálně Full HD a nevypadá o moc lépe. Je detailnější a světlejší, ale jakmile zapnete podle mě nutnou stabilizaci, tak jde kvalita dolu. Na druhou stranu přední 16Mpx kamerka prošla příjemnými změnami. Je asi nejlepší z výběru, jelikož nabízí nejlepší kompromis mezi detaily, světlostí fotky a HDR.
Dále tu máme spodní reproduktor, který nepřekvapí. Dle benchmarku si můžete všimnout, že výkon telefonu je nejnižší z této trojice a kupodivu je to znatelné i v prostředí. Power je bohužel pomalejší než Play či Pro. Nevím proč, ale je to tak. Ale teď k posledním dvěma oblastem telefonu, které jsou naopak jeho hlavními výhodami. Design se mně osobně dost líbí a konstrukce je vyrobena ze vzorkovaného matného plastu, který se pohodlněji drží. Designově a konstrukčně je Power za mě nejlepší.
To vše ale bledne vedle baterie s kapacitou 6000 mAh, která nemá konkurenci. I některé levnější telefony mají sice takovou výdrž, ale Motorola a její software vše pozvednou o úroveň výš. Žádný jiný levný telefon s takovou baterií mi nevydržel tak dlouho. Tři dny jsou u Moto G9 Power naprostou hračkou. Tady se atakuje hranice čtyř dnů v závislosti na používání, což je impozantní. Pokud hledáte smartphone s co nejdelší výdrží, který bude díky čistému systému radost používat, tak máte svého vítěze. Jen počítejte s tím, že to 20W nabíjení bude potřebovat více času doplnit nádrž.
Moto G Pro
A tím nám zbývá už jen Moto G Pro. Asi nejzajímavější kousek z toho výběru. Tento stroj je nejstarší a jde to vidět nejvíce na designu, který není dle nejnovějšího střihu Motoroly. Zároveň je to však se svým 6,4palcovým IPS displejem a tenčími rámečky zdaleka nejkompaktnější telefon z naší trojice. Používání byla pro mě radost, a navíc tu máte nejhezčí displej.
Nejde jen o Full HD rozlišení. Jas je vyšší, kalibrace a vyvážení bílé jsou lepší, a především odezva na dotyk a vibrace jsou o třídu výše. Plus na danou cenu získáte výborné stereo reproduktory a je vám asi jasné, proč jsem na Moto G Pro strávil nejvíce času. Hlavní fotoaparát je tu sice zase jen 48Mpx, ale má u sebe laserové ostření, což pomáhá ve dne, a hlavně v noci, kdy nedostanete tolik rozmazaných měkkých fotek.
Kvalitou snímků je na tom však G Pro velice podobně jako dvě zmiňované sestry. Zpracováním fotek je někde mezi Play a Power. Překvapivě noční režim je na tom v průměru asi nejlépe. To vesměs stejné makro zase vynechám a namísto něj přejdeme na 16Mpx širokoúhlou akční kameru. Ta je otočená o 90 stupňů, takže natáčíte horizontální videa, když držíte telefon na výšku. Video, ale samo o sobě stabilnější není.
Musíte zapnut stabilizační režim, který trochu přizoomuje, čímž se kvalita záběru ještě více zhorší, ale obraz je stabilní. Pořád si myslím, že tahle kamerka je hloupost, když s ní nemůžete ani fotit a kvalita je navíc taková, že bych se s ní nikde nechlubil. Neberu tento snímač jako velkou výhodu. Tou by bylo až 4K video, jenže u něj není stabilizace. A 16Mpx přední kamerka s lepší světelností je kvalitou, detaily a přesností barev nejlepší co tu máme. Ale zase HDR nic moc a snímek je tmavý.
Nicméně jsme se ještě nedostali k tomu hlavnímu, a to je stylus. Ten je umístěn přímo v těle telefonu, což dělá z této Motoroly velkou vzácnost na našem trhu. Nic podobného za dané peníze nenajdete a ten stylus přidává skvělou přidanou hodnotu. Jeho odezva není pochopitelně tak úžasná jako u vlajkových Samsungů, ale může být stále velice užitečný.
Motorola přidala do nastavení řadu možností pro jeho využití. Telefon po jeho vytažení otevře speciální nabídku funkcí, jak byste čekali. Všechny ty funkce či aplikaci si můžete upravit dle libosti. Po vysunutí se automaticky může otevřít nějaká aplikace, také lze psát přímo, bez odemčení telefonu do Moto Poznámek a po zasunutí stylusu se poznámka automaticky uloží a zavře. Stylus se hodí třeba během editace fotografií, zkrátka je to super příslušenství, které jsem používal častěji, než jsem čekal. Každý by ho asi nevyužil, ale takový člověk nebude nad Moto G Pro ani přemýšlet.
Ta integrace stylusu přímo v těle pochopitelně zabere nějaké to místo a zároveň je Moto G Pro celkově nejmenší. Tím pádem nepřekvapí baterie s kapacitou pouhých 4000 mAh, která vystačí možná tak na 2 dny používání. I když já jsem často končil den ještě těsně před touto metou. Alespoň že to 15W nabíjení doplní šťávu do dvou hodin.
Vyplatí se?
A tím bych dotestoval kompletní současné portfolio Motoroly. Buďme k sobě upřímní. Ani jeden z dnešních kousků nebude celkově nejlepší koupí svých cenovek. I dříve recenzované Motoroly nyní rovněž zlevnily a pro běžné lidi budou dost možná atraktivnější. Na druhou stranu jsem ale rád, že jsem poznal tři telefony, které mají stejný hardware i stejného výrobce, ale jsou tak odlišné. Je zajímavé sledovat, jak může tisíc korun navíc změnit nebo naopak nezměnit telefon.
To čisté prostředí bude bezesporu největším lákadlem u všech Motorol, avšak ne všechny jsou si rovny. Moto G Pro má stále Android One, což znamená, že u něj nenajdete všechny laskominy Motoroly, jako je úprava barev prostředí, ikon a podobně. Všechna typická gesta tu ale jsou, jen ty vizuální úpravy nečekejte. Na druhou stranu má Moto G o měsíc novější bezpečnostní záplatu z prosince než zbylá dvojice a ve světě už začíná dostávat Android 11.
Pokud ovšem chcete Motorolu, která vám dá za co nejméně peněz nejlepší výbavu, tak je jasným vítězem Moto G9 Play. Dostanete velice dobrý výkon, krásně plynulé a rychle prostředí, velkou baterku, 20W nabíjení i to NFC pro placení, což není bohužel u levných telefonů pořád samozřejmostí. Plus nevypadá vůbec špatně. Jestli vás ale stále láká to Moto G Pro se stylusem za 5 800 korun, tak vás nehodlám odrazovat.
Nečekejte zážitek ze psaní jako u Galaxy Note, ale dostanete velice solidní telefon, kterému nic nechybí, má hezký menší rozměry a výborné stereo reproduktory. Plus nenechala Motorola nic náhodě a je tu pro ten stylus, který je integrovaný přímo v těle, řada nečekaně propracovaných možností. No a Moto G9 Power není úplně špatný telefon, ale je z této trojice podle mě za necelých 5 tisíc korun nejméně zajímavý a nenabídne toho tolik. Na druhou stranu, já nepotřebuji, aby mi telefon vydržel 4 dny na jedno nabití. Pokud vy ano, tak je Power jedinou možností. Vážně jsem až tak úžasnou výdrž nečekal.
I když vážně nechápu, co se mezigeneračně u Motoroly změnilo. G9 Power není úplně právoplatným nástupcem G8 Power. Je to spíše takový krok stranou, druhá verze pro ty, kteří chtějí u telefonu vážně jen tu nejlepší výdrž a obětují pro ni Full HD displej nebo stereo reproduktory. Když teď ale přemýšlím, tak všechny modely Moto G9 dělají kompromisy úplně jinde než jejich předchůdci z řady Moto G8. To platí celoplošně.
Když si ale vezmete popravdě veskrze povedené G9 Play za hodně nízkou cenu, G Pro s integrovaným stylusem a G9 Power s výdrží až 4 dny, tak ta dnešní trojice není úplně špatná sebranka. Minimálně jsou ty telefony něčím zajímavé. A přesně v tomhle pořadí bych zmiňované “Motorky” doporučoval.
Avšak ještě jednou opakuji, že to vážně nejsou nejlepší telefony svých cenovek a také ve vlastní stáji bych se možná podíval jinam. Třeba zmiňované Moto G8 Power nyní za 4 tisíce korun, to je hodně atraktivní kousek. Model One Fusion+ zlevnil na 5 300 korun, Moto G9 Plus je pořád za 5,5 tisíce. A pokud přihodíte oproti Moto G Pro jen 3 stovky navíc, je tam parádní Moto G 5G. Jak vidíte, tak konkurence přímo ve vlastní rodině je zkrátka obrovská.
Reklama
A mimochodem, dělat samostatnou recenzi na každý telefon na trhu vážně dělat nebudeme, ale podobné textové recenze nebo videa jsou podle mě celkem fajn možnost pro všechny. Vy dostanete verdikt nad více telefony, už víte, kam si je zařadit a my se nemusíme dělat videa, která by říkala vesměs to samé. Když to lze shrnout do jednoho, tak proč to neudělat. Jinými slovy, bych se v budoucnu nebránil stejnému hromadnému testu třeba více podobných Xiaomi najednou. Nebo Samsungů. Co vy na to? Alespoň by byl občas jiný formát než jen běžná recenze.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.