Podpora je zaručena. Google po roce ujišťuje majitele starších telefonů Huawei Budoucnost je však stále nejistá

24.02.2020 06:30 / od Michal Šrajer
/Photos/IMG_20180903_151826.jpg
  • Po téměř roce mlčení se Google rozepsal na svém webu o zařízeních Huawei.
  • V sekci o podpoře se společnost zavazuje, že bude pokračovat s podporou aplikací a zabezpečení starších telefonů Huawei.
  • Nová zařízení s Google službami jsou však stále vyloučena, na tom se nic nemění.

V květnu to bude již rok, co bylo Huawei umístěno Amerikou na černou listinu, kvůli čemuž nemůže spolupracovat s americkými společnostmi. Čínský výrobce sice přinesl do americké kasičky jen v roce 2018 více jak 11 miliard dolarů za nákupy různých produktů, ale to americkou vládu alespoň prozatím stále nezajímá. Pro Huawei přitom nikdy nebyl největším problémem omezený přístup k různým hardwarovým součástem. Co společnosti na západě láme vaz je odtržení od Googlu. 

Softwarový gigant se loni v létě Huawei několikrát zastával a varoval vládu, že samotná Amerika tímto rozhodnutím přijde o velké peníze a velké množství technologií, avšak od té doby bylo vesměs rádiové ticho. K jeho porušení došlo až v pátek večer, kdy se Google konečně na svých webových stránkách zabývajících se podporou zařízení o Huawei více rozepsal.

Dle očekávání zde najdeme důvody ukončení spolupráce s výrobcem. “16. května 2019 umístila americká vláda Huawei na černou listinu. Toto vládní nařízení zamezuje americkým společnostem, včetně Googlu, jakkoli spolupracovat s Huawei. To znamená, že Googlu je zakázáno pracovat společně s Huawei na nových zařízeních a dodávat Google aplikace jako Gmail, Mapy, YouTube, Obchod Play a nespočet dalších.” 

Přesto však Google nadále uklidňuje majitele starších telefonů Huawei o své podpoře. “V souladu s vládními nařízeními stále spolupracujeme s Huawei, abychom poskytli aktualizace Google aplikací a služeb pro existující zařízení a budeme v tom pokračovat, dokud to bude možné. Pro upřesnění umožňuje americký zákon Googlu spolupracovat s Huawei pouze na modelech, které byly veřejně dostupné na globálním trhu před 16. květnem 2019.” 

Dále se Google obsáhle rozepisoval o svém zabezpečení pomocí Play Protect, které podstupuje pravidelně zevrubné testy, aby zaručilo maximální bezpečí uživatelů. Zároveň Googlu nedoporučuje jakékoli instalace aplikací a Obchodu Play od třetích stran. Nedostanete další potenciálně důležité aktualizace aplikací a vystavujete se riziku, že si stáhnete něco sebou do telefonu. Telefon bez Play Protect je zkrátka mnohem snazší napadnout skrz stahování aplikací z jiných zdrojů, než je tomu u běžných telefonů s Google službami. Právě kvůli bezpečnosti prý zamezuje Google instalaci či fungování svých aplikací na zařízeních bez Google služeb. 

Pokud bedlivě sledujete situaci kolem Huawei už dlouhé měsíce, určitě jste tady nic nového nenašli, ale přesto jsem osobně rád, že se Google opět ozval. Stále jde o závažnou situace, kolem které má nespočet lidí otázky. Je tedy hezké, že Google alespoň opět ujišťuje i po roce majitele starších telefonů, že jim nic nehrozí a že mohou svá zařízení nadále vesele používat.  


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.