Pixely 4 oficiálně! Jsou levnější, lepší a sází čistě na software Jako vždy není hardware to nejzajímavější

16.10.2019 07:30 / od Michal Šrajer
Huawei Watch GT 2
 • Pixel 4 přichází opět ve dvou velikostech s vlajkovým hardwarem a nově 90Hz OLED displejem.
 • Přidává se Soli radar pro odemykání obličejem a speciální gesta, díky čemuž mají telefony také pořádné čelo.
 • Vylepšují se také fotoaparáty, kde máme letos hlavní 12Mpx senzor a 16Mpx teleobjektiv.
 • Ceny jsou pak v Evropě nižší než loni a nejmenších model začíná již na 19 300 korunách (749 euro).

Tak už to máme konečně za sebou. Po všech těch únicích budeme mít na chvíli klid. Pixely 4 jsou oficiálně venku a jsou přesně takové, jaké jsme je čekali. Hardware není na první pohled působivý, ale Google sází jako vždy ve velkém na svůj pokročilý software a strojové učení. Ať už jde o systém, Asistenta či samozřejmě fotoaparáty. 

Nejdřív shrneme rychle rozdíly mezi jednotlivými modely. Jako každý rok máme dva. Menší 5,7palcový s Full HD+ OLED displejem a větší 6,3palcovým Quad HD+ OLED displejem. A to je skoro vše. Oba kousky se liší pouze rozměry, rozlišením a samozřejmě také baterií. Menší má jen 2 800 mAh a větší 3 700 mAh, ale snad dokáže Google svou optimalizací opět zázraky. 18W drátové a 15W bezdrátové nabíjení jsou samozřejmostí. 

Zbytek zařízení už je však stejný. Máme zde skleněný sandwich s certifikací IP68. Uvnitř je Snapdragon 855, 6 GB RAM a 64/128 GB úložiště. Nechybí opět stereo reproduktory, mačkací boky pro Google Asistenta či speciální koprocesory pro umělou inteligenci, fotoaparáty a bezpečnostní čip Titan M. Nově pracuje Asistent také přímo na vašem telefonu, a ne čistě v cloudu, což znamená větší bezpečí dat a soukromí pro vás a vyšší rychlost reakcí pro Asistenta. 

To všechno ale nezní extra zajímavě, přejděme k těm hlavním novinkám. Na chvíli se tedy vrátíme k novým HDR displejům. Dle známého benchmarku displejů DisplayMate jde o nejlepší panely na trhu, které jsou prý téměř dokonalé. Ale to tvrdí v poslední době DisplayMate o každém novém vlajkovém telefonu. Důležitější je, že jde skutečně o 90Hz panely, kdy se frekvence upravuje podle potřeby, aby se šetřila baterie.  

Nad těmi displeji máme také rozměrné čelo, kde je vylepšená 8Mpx kamerka a řada senzorů. Pryč je tedy speciální širokoúhlý foťák, což řada uživatelů určitě opláče, ale je tu namísto něj nový Soli radar. Google má díky němu prý nejbezpečnější možné odemykání obličejem, které kompletně nahrazuje čtečku otisků prstů, jenž telefony vůbec nemají. Pixely jsou tedy nyní skutečně ekvivalentem iPhonů. 


Tento radar pozná ty nejmenší detaily obličeje, a dokonce od sebe rozená i jednotlivé materiály. To vše se pak využívá nejen pro odemykání, ale pro bezdotyková gesta. Stačí nad telefonem máchnout rukou a telefon přepne písničku, přijme/odmítne hovor nebo zastaví budík. Zatím je využití radaru velice omezené, ale Googlu slibuje, že je tohle pouhý začátek a vše se samozřejmě rozšíří postupně softwarem. Koneckonců má na to Google díky své špičkové podpoře minimálně 3 roky aktualizací. Jen škoda, že Google už k telefonům nedává zdarma neomezenou zálohu v Google Fotkách v plné kvalitě. Těch 64 GB v základní verzi bude tedy opět o něco těžší překousnout.

Pokud přejdeme z přední strany na záda, najdeme zde čtverec s fotoaparáty. Hlavní je 12Mpx senzor se světelností f/1.7 a optickou stabilizací, zatímco druhým je nakonec skutečně 16Mpx teleobjektiv s 2x optickým zoomem, optickou stabilizací a světelností f/2.4. Bohužel tedy ani letos žádný širokoúhlý foťák v Pixelech nenajdeme, jelikož je dle slov Googlu prý v mobilu užitečnější pořádný zoom než širší záběr. O tom by se dalo velice snadno polemizovat, ale budiž. 

Hlavní je, že Google opět zapracoval na softwaru a až ten vytáhne z foťáků maximum. Začněme tím teleobjektivem a jak si jej Google obhájil. Ten 2x zoom je totiž jen základ. Hlavní devizou je kombinace s jejich digitálním super zoomem. Díky tomu lze docílit vysoce kvalitních fotek s až 8x zoomem. Byli jsme přitom na konferenci upozorněni, že pokud chcete zoomovat, rozhodněte zazoomujte už během focení v hledáčku, jelikož pak může telefony začít čarovat. Fotky, které jsou focenu už se zoomem jsou prý mnohem kvalitnější, než jen prostý výřez v galerii

Co se hlavního foťáku týče, je opět lepší softwarový bokeh díky speciálnímu senzoru navíc, vyvážení bílé pro věrnější fotky a díky Live HDR+ bude nyní hledáček foťáku ukazovat zhruba už podobu zpracované fotky softwarem, abyste měli lepší přehled, jak bude scéna vlastně vypadat. Zároveň se přidává Duální expozice, kdy lze upravit nezávisle na sobě přímo během focení světlo i stíny. 

Velké vylepšení doznal také Noční režim. Ten je nyní opět přesnější ve vyobrazení scény a nabízí astrofotografie, kdy telefon prodlouží expozici až na 4 minuty, aby šla vidět každičká hvězda na obloze. Zde už je samozřejmě nutné telefon někde položit či dát na stativ. V budoucnu se pak aktualizací přidá také u fotoaparátů doposud nevídaný dynamický rozsah docílený softwarem, kdy bude plně zářící měsíc v úplňku správně exponován i na fotce celého města. U podobné fotky je v dnešní době měsíc vždy přepálený světlem a jen město je správně vyobrazeno, ale Google nám prý ještě vytře zrak. Mně bohatě stačí, že vám však dodá aplikace také kvalitnější RAW soubory, pokud si chcete fotky upravit sami. 

Kde už nám Google zrak nevytřel, je bohužel video. Pixel 4 natáčí stále jen maximálně 4K video v 30 FPS. Barvy, dynamický rozsah a podobně se sice prý zase zlepšily, ale jinak Google video vůbec neprobíral na rozdíl od předchozích let. iPhone 11 tohle asi zkrátka nebude, ale přesto může Pixel překvapit. Uvidíme na první recenze.  


Ale nyní už k tomu hlavnímu, jak moc vaše peněženka zhubne, pokud nové Pixely chcete. Inu, máme dobré zprávy. Pixel 4 je v Evropě výrazně levnější, než byly loni Pixely 3 (ceny bereme z Německého Google Store). Nejmenší 64GB verze začínají na 749 euro za Pixel 4 a 899 euro za Pixel 4 XL. To nám dává 19 300 korun a 23 200 korun. Pokud si tedy telefon objednáte z Německa (u nás Google Store stále není), vyjdou vás Pixel přesně na tuto částku, což je solidní cena. Ne nejlepší, ale solidní.  

Pokud chcete větší 128GB úložiště, dáte za menší Pixel 4 zhruba 21 900 korun (849 euro). Velký Pixel 4 XL stojí pak v této konfiguraci 25 800 korun (999 euro). Hodí se však upozornit závěrem rovněž na barvy. V německém Google Store je totiž v podstatě na výběr jen z lesklé černé nebo matné bílé varianty. Tyto barvy mají oba modely ve všech paměťových verzích. Pokud chcete tu speciální “Lumia style” matná oranžovou, musíte si koupit menší Pixel 4 v pouze 64GB verzi. V Americe jsou oba telefony ve všech třech barvách a všech paměťových verzích, ale v Německu zatím ne. Uvidíme, jestli se tato limitovaná edice ještě doplní ve větším množství. Snad ano.Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
 • Kubik-16. říjen 2019

  Nepůsobí to jako vlajková loď pro 2019 ale nechci to zatracovat přece jenom pixely jsou o softwaru takže si počkám na recenze ale zatím mě to táhne spíše k Samsungu nebo Applu ve stejné cenové kategorii

  Odpovědět 
 • Svejka Vaclav-16. říjen 2019

  Docela zklamání že tam není místo pro paměťovou kartu :/ Mimochodem jsem se nikde nedočetl zda má telefon Jack konektor? A poslední otázka kdy bude v ČR možný k prodeji se ví? Děkuji za odpovědi :)

  Odpovědět 
  • Michal Šrajer (hlavní redaktor)>Svejka Vaclav-16. říjen 2019

   @Svejka Vaclav Už dvě předchozí generace vlajkového Pixelu neměly jack, ten už se nevrátí. V ČR mobil oficiálně jako vždy není. Kdy si jej dovezou někteří překupníci těžko říct

   Odpovědět 

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.