Ovladač, nebo telefon? Essential představil nejbizarnější telefon roku Co na něj říkáte?

09.10.2019 12:55 / od Honza Nuc
foto:  Essential
  • Už nějakou dobu očekáváme, že společnost Essential jednoho ze zakladatelů Androidu Andyho Rubina vydá druhou verzi Essential Phonu.
  • Před nedávnem jsme psali článek o tom, že Essential chystá nové zařízení, ale podle dostupných informací se nemělo jednat o telefon.
  • To se nyní částečně potvrdilo. Essential představil Project GEM, tedy nový typ zařízení, které však nikdo neočekával.

Zakladatel společnosti Andy Rubin na sociální síti Twitter zveřejnil fotografie nového Essential zařízení, které se má jmenovat Essential GEM (#ProjectGEM). Jedná se o zařízení, o kterém toho moc nevíme a které je svým způsobem revoluční. I když, možná by se hodila spíš slova jako netypické, bláznivé a možná i nelogické. Proč tomu tak je vysvětlím v následujících řádcích. 

Mnoho z našich čtenářů a sledujících na našem YouTube kanále si v komentářích stěžuje na poslední telefony od Sony, které mají podlouhlé displeje s poměrem stran 21:9. Vždycky se nějaký takový komentář objeví a není jich málo. Essential GEM je ulítlé a netypické zařízení v tom, že má displej o poměru stran, a teď odhaduji, zhruba 36:9 až 32:9. Jedná se tedy o velice úzký displej, který je zároveň hodně vysoký. Vypadá spíš jako dotykový ovladač k televizi. 

Tím se dostávám k poslednímu slovu, které jsem v souvislosti s Essential GEM použil - nelogické. Proč tomu tak podle mě je? Na fotografiích můžeme vidět, že v zařízení běží aplikace jako Spotify, telefon, fotoaparát nebo mapy. Konkrétně mapy jsou viditelné na jedné fotografii a nevypadá to nijak zle na takovém štíhlém displeji. Nicméně dokážete si představit, že si na Essential GEMu pustíte Instagram, Twitter nebo Facebook/Messenger? Já tedy moc ne. Displej je moc úzký. Buď by tak tyto aplikace museli být speciálně uzpůsobené pro takový displej, nebo by to prostě nebylo moc použitelné. V tom mi využitelnost displeje u GEMu nedává smysl. 

Dost ale mých myšlenek a podívejme se na zařízení jako takové. Essential GEM je prostě nudle, která je velice úzká, ale ne až tak vysoká. V levém horním rohu můžeme vidět průstřel s kamerkou, která vypadá hodně podobně jako ta v telefonu Motorola One Vision. Rámečky má zařízení poměrně široké, ale nevypadají až tak zle. Nad displejem si pak můžeme všimnout mřížky sluchátka. Kdybychom zařízení otočili, vykoukne na nás velká boule, ve které je ukrytý fotoaparát a přisvětlovací dioda. Pod ním pak zřejmě kapacitní čtečka otisků prstů. Co vás ale určitě zaujme jako první, jsou barevné varianty. Povrch se má podle Andyho Rubina jmenovat Colorshift a barvy vypadají naprosto úchvatně. Prý se ale ještě nejedná o finální verzi, takže se to může ještě změnit. Každopádně, i když je Essential GEM bizarním telefonem, je to designový kousek. 

Andy Rubin dále zmínil, že telefon běží na Androidu, který je ale speciálně upravený právě pro toto zařízení. To je samozřejmě jasné, protože aby se takové zařízení dobře ovládalo, musí mít uzpůsobený systém. Samozřejmě sem nepočítejme ovládání jako takové a ergonomii, v tomto případě mi to nepřijde jako zařízení, které by se dobře drželo či ovládalo. 

Schválně nám napište do komentářů, co si o Essential GEM myslíte? Líbí se vám? Co na něj říkáte?  Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.