Opravdu platí Huawei českým YouTuberům za recenze/videa? Prostor k vyjádření dostalo také samotné Huawei

09.05.2020 09:00 / od Michal Šrajer
foto:  Huawei

Spousta z vás nám v posledních dvou týdnech psala o menší kontroverzi ohledně Huawei a videích o jejich produktech. Údajně mělo Huawei v Česku v posledních týdnech platit YouTuberům za recenze telefonů P40 a šíření pozitivních zkušeností z používání jejich telefonů bez Google služeb. Logicky jste se tedy ptali i nás, jestli jsme také od tohoto výrobce něco nedostali a zda naše recenze nějakým způsobem nefinancoval. Pokud jste však viděli moje recenze na P40 Pro a P40 Lite, nebo Honzovu na P40 Lite E, tak asi znáte odpověď. Naše redakce skutečně žádné finanční prostředky od Huawei za prezentování jejich produktů na našem YouTube kanálu neobdržela. A vůbec, žádný výrobce smartphonů naším sponzorem není.

Nicméně, vzhledem k vašim dotazům a zájmu, jsem se o toto téma začal hlouběji zajímat. Chtěl jsem vám poskytnout nějaké odpovědi, a tak jsem se rozhodl, že mu budu věnovat svůj čas a pokusím se “placení recenzí” přijít na kloub. Dokonce jsem napsal přímo Huawei o jejich oficiální vyjádření, protože si myslím, že když je někdo nařčen z něčeho tak závažného, zaslouží si také svůj hlas v diskuzi, ať známe příběh z obou stran. A Huawei skutečně na naše e-maily odpovědělo, za což si nepochybně zaslouží uznání.

Po výměně e-mailů s Huawei a zhlédnutí videí několika velkých českých YouTuberů jsme se tedy dozvěděl následující. Podle všeho Huawei skutečně letos finančně podpořilo některé české YouTubery, aby udělali video na telefony řady P40 bez Google služeb. Někteří udělali recenzi, jiní preview, jiní jen pohled, jak telefon funguje bez Googlu. Šlo tedy skutečně o placená videa, avšak dle slov Huawei nijak společnost nezasahovala do jejich obsahu a nebylo doslova řečeno, že se musí jednat o plnohodnotné recenze.


Je ovšem zajímavé, že doslova všechna tato videa prezentovala telefony P40 a jejich používání bez Googlu veskrze pozitivně. Lidé se z nich dozvěděli, jak je ve finále snadné žít s Huawei bez Googlu, avšak častokrát nebyla uvedena kompletně všechno fakta. Zcela běžně nebylo ve videích nevysvětleno vše, o co člověk bez integrace Googlu v Androidu přijde. Ostatně v našich videích šly vidět různé trable, na které jsem během testování sám pravidelně u všech telefonů Huawei narážel. To se určitě nemohlo dít pouze mně. 

Videa vyšla vesměs ve stejnou chvíli, všechna se snaží působit pozitivně a jedno z nich je dokonce recenze, která šla podle jejího autora před vydáním dokonce zmiňovanému výrobci ke schválení. To je zajímavé zjištění vzhledem ke slovům Huawei, kterému podle všeho na samotném obsahu videí nezáleží a nechává jej čistě na autoriovi. Co je však ten hlavní problém a proč jsou mnozí pohoršení, ani jedno video nebylo označeno jako sponzorované. Byť samotný Huawei uznal, že videa sponzorovaná skutečně byla, autoři za ně dostali zaplaceno, nikde není ani zmínka o tom, že jde o placená/sponzorovaná videa. Uznejte sami, že pokud byste viděli video (natož recenzi) o Huawei P40 Pro sponzorované samotným Huawei, budete k obsahu tohoto videa přistupovat najednou trochu jinak

V prvním e-mailu od Huawei byli dokonce někteří YouTubeři, kteří vytvořili zmiňovaná placená videa, označeni dokonce za ambasadory značky. Když jsem poté poukázal na fakt, že ambasador je velice silné slovo, Huawei trochu obrátilo s tím, že o ambasadory v pravém slova smyslu nejde, jelikož společnost s YouTubery nenavázala dlouhodobou spolupráci. Takže jsou to takoví ne tak úplně ambasadoři, neambasadoři. Zkrátka v této aféře není stále nic zcela jasné a nedostalo se nám jednoznačných odpovědí. Někdo přeci ambasodor je, nebo není. Nic mezi tím.


Faktem zůstává, že Huawei v Česku opravdu platilo velkým YouTuberům za videa, která nebyla označena jako placená. To se samozřejmě nás jakožto redakce nijak netýká, ale osobně mi to přijde jako nečestné chování, které může nepřímo poškodit i naší redakci. Vydávat sponzorovaný obsah a prezentovat jej nic netušícím lidem jako běžná videa je špatné. Obzvláště v případě recenze, která by měla být vždy nestranná. To je její podstata.

Ostatně proto ve videích u nás vždy sponzora jmenujeme a upozorňujeme na něj hned na začátku, přičemž se snažíme mít sponzora takového, který ani ve vašich očích nemůže nijak ovlivnit výsledek recenze či jakéhokoli jiného videa. Uznejte, že video o Huawei P40 Pro sponzorované Huawei by bylo stejně zvláštní jako recenze Xiaomi Mi 10 sponzorovaná Samsungem. Sponzor se musí vybírat pečlivě a musí se oznámit. 

Lidé však velice rádi házejí všechny do jednoho pytle, a proto můžete nyní společně s ostatními kanály podezírat také nás. Právě proto jsem se chtěl podívat celé této věci na kloub. Není nic špatného kupříkladu na výrobcem sponzorovaném prvním pohledu na nějaký nový produkt, ale musí na to být přeci jasně upozorněno ve videu a stejně tak v popisku videa.


Rekapitulace a závěr

Po přehlednost si tedy nyní shrňme úplně vše, co jsme se dozvěděli. Huawei některým českým YouTuberům skutečně zaplatilo za videa o telefonech řady P40. Tato videa byla vždy veskrze pozitivní a snažila se lidem ukázat, že dokáží vesměs bez potíží žít bez Google služeb. Ve videích nebylo řečeno úplně vše kolem absence Google služeb a nevěnovala se stejně detailně všem nepopiratelným negativům. Jedno z těchto videí byla čistokrevná recenze, jejíž scénář šel podle autora před natáčením ke schválení Huawei. Samotné Huawei však tvrdí, že do obsahu videí nijak nezasahovalo. A co je nejdůležitější, tato videa nebyla v drtivé většině označena jako placená/sponzorovaná Huawei, byť to tak přímo dle vyjádření společnosti bylo.

Tohle všechno jsou fakta, která jsem byl schopen dát dohromady o celé této aféře. Snad jsem všechny z vás, kteří se nás pořád ptali, touto dlouhou odpovědí uspokojil. Cílem tohoto článku není na někoho útočit a nechci zde nikoho soudit. Osobně je mi zcela jedno, kdo a jak nakládá se svými videi a YouTube kanálem. Jakožto redakce jsme však nechtěli, aby utrpěla společně s ostatními i naše pověst, jelikož právě na čestnosti a upřímnosti k vám si zakládáme

Tímto článkem jsme chtěli pouze uvést vše na pravou míru a poskytnout vám nějaké vyjádření rovněž ze strany Huawei, které si rozhodně zaslouží, aby zde bylo zastoupeno. Takto si může udělat každý svůj vlastní názor na celou situaci. Máte všechny informace a teď je to už pouze na vás. Sice klidně nemusíte věřit ani slovo mně nebo celé redakci, ale více už udělat nemohu. Mohu pouze doufat, že jste se dozvěděli něco nového, že se Huawei i ostatní YouTubeři poučí a už nikdy nebude muset nikdo z nás nic podobného řešit. Špetka peněz navíc nebude podle mě nikdy stát za poškození těžce budované pověsti a důvěry. Takové věci po ztrátě totiž nezískáte snadno zpět.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
 • cellbreaker-11. květen 2020

  Nedoupouští se "náhodou" ten, kdo neoznačí sponzorovaný obsah trestného činu?

  Odpovědět 
 • Jay Jiří Ptáčník-10. květen 2020

  a proč nebyla recenze náramku Mi Band 4, ale Honor band jo?

  Odpovědět 
  • Michal Šrajer (hlavní redaktor)>Jay Jiří Ptáčník-11. květen 2020

   @Jay Jiří Ptáčník Recenzi Mi Band 4 jsme udělali... Honor Band nemáme, jelikož jsme jej sehnal až moc pozdě po době vydání, kdy už nemělo smysl s ním ztrácet čas. Tak už to bohužel chodí, nedostane se na všechny produkty. Nemáme na vše čas

   Odpovědět 
  • Jay Jiří Ptáčník-11. květen 2020

   @Michal Šrajer (hlavní redaktor) omlouvám se, jak jsem si před pár měsíci vybíral náramek, tak jsem si chtěl pustit vaši recenzi, ale nemohl jsem ji najít, proto jsem si musel pustit recenzi od komerčních youtuberů, kteří berou peníze od značek. Potom jsem viděl, že vyšla recenze na Honor Band na Huramobilu, nenašlo mi to recenzi na Mi Band 4 a celé jsem si to pomotal

   Odpovědět 
 • zuzka.novotna94-9. květen 2020

  Videa obou tvurcu jsem prave zhledla a jsou podane stejne objektivne jako vase.

  Odpovědět 
 • petrikmarian-9. květen 2020

  zaujímavý článok. môj pohľad je ten, že sa tá vec s neprítomnosťou google služieb trochu démonizuje. okrem google platieb by mi nechýbalo nič, všetko, čo potrebujem, by som do mobilu huawei bez google služieb vedel dostať. každý však nie je tak zručný, ako ja. viem to podľa svojej manželky, ktorej musím všetko z mobilom riešiť ja. uznávam, že pre takých ľudí by bol mobil bez google služieb možno problém a nevedeli by, čo s tým. firme huawei držím palce a viem, že aj môj ďalší mobil bude huawei alebo honor, aj keď tam tie google služby nebudú. pre mňa to nebude predstavovať žiaden problém. na tú značku som si zvykol, väčšinou nemajú také problémy ako terajšia séria s 20 od samsungu. také značky ako xiaomi či oneplus zatiaľ moju dôveru nemajú. no a čo sa týka toho platenia. preto sledujem váš kanál, lebo poskytujete objektívne informácie. a tak to má byť. nepotrebujem čítať prikrášlené recenzie.

  Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.