Ohebný Dell, herně neherní Lenovo a další opomenuté notebooky veletrhu CES 2020 Levné studentské stroje i ohebné koncepty

13.01.2020 17:16 / od Michal Šrajer
foto:  ASUS
  • Všechny nové notebooky si samozřejmě samostatné preview nevybojovaly a tak vám přinášíme menší shrnutí.
  • V tomto článku najdete notebooky, o kterých se tolik nemluvilo, ale přesto mohou zaujmout.

Za těch pár dní jsme si tu představili dost zajímavých notebooků, ale to nejsou samozřejmě všechny stroje z veletrhu CES. Narazili jsme také na pár notebooků, které si alespoň menší zmínky zaslouží, ale veletrh na něj tak nějak zapomněl. Nyní si tedy shrneme všechny menší notebooky, o kterých se nikde moc nemluvilo... možná právem, ale to necháme na vás. 


ASUS Vivobook S

Začneme smrští levnějších kousků od ASUSu. Ve Vegas se totiž ukázala omlazená řada Vivobooků S. Máme nové barevné varianty a trochu šmrnců dodává i barevná klávesa Enter, která vypadá, jako kdyby jí v továrně obtáhli zvýrazňovačem. Divné, ale proč ne. Notebooky mají pořad nic moc klávesnici a touchpad také nepřekvapí, ale čtečka otisk prstů je fajn. Plus nové procesory Intel Core i desáté generace, samozřejmě. 

Grafikou bude GeForce MX250, nebo MX350, máme zde až 16 GB RAM, až 512GB SSD, Wi-Fi 6 a baterie má solidních 50Wh. To vše ve velikostech 13, 14 a 15 palců. Všechny displeje mají na levnější stroje vcelku tenké rámečky a Full HD rozlišení. Za férovou cenu by to mohly být opět fajn studentské notebooky. 


Nový Dell XPS 13 a ohebné koncepty

Nad čím jsem však tak trochu poslintával já, je nový Dell XPS 13. Vzhled notebooku se moc nezměnil. Hliníkový víko vypadá pořád stejně, notebook má zevnitř karbonový vzorek základny, užasnou klávesnici i super touchpad. Hlavního vylepšení však doznal po delší době displej. Dell nasadil konečně tenké rámečky ve všech čtyřech směrech, takže téměř zmizela brada s logem

Díky tomu se zvětšil displej z 13,3 na 13,4 palců. Hlavní jsou však ty fenomenální rámečky, které působí ještě lépe v poměru 16:10, který tento Full HD případně UHD panel má. Nechybí HDR či možnost dotykového displeje. Plus Thunderbolt 3, 52Wh baterie s výdrží prý až 19 hodin, procesory Intel Core i desáté generace, rychlejší RAM a podobně.   

Zkrátka je legendární XPS 13, pravidelně už řadu let jeden z nejlepších notebooků roku, ještě lepší, a hlavně zase hezčí. Mít repráky vepředu, tak je pro mě dokonalý. Škoda, že je to pořád tak drahá sranda. Ten stroze elegantní vzhled se mi však i po letech pořád líbí. Vážně krásný kousek. 

Když už jsme u Dellu, tak krásně vypadá také Concept Ori. Ori podle origami, protože se ohýbá. Tento stroj má 13palcový Quad HD displej, který podporuje také stylus. Zcela očividně vypadá notebook jako to ohebné Lenovo, až na to, že Lenovo svůj ohebný 13palcový notebook začne skutečně letos prodávat. Dell má zatím čistě jen koncept.  

Podobný příběh je to také s Concept Duet, což je zase notebook se dvěma displeji a magneticky přicvakávací klávesnicí jako Surface Neo od Microsoftu. Až na to že Neo se dostane skutečně do prodeje, zatímco Dell má jen prototyp. Rovněž pěkný, ale prototyp. Microsoft chce s těmito stroji s duálními displeji letos ven. Ostatně CEO společnosti Satya Nadal byl nyní spatřen, jak používá Surface Duo, ten skládací telefon, takže očividně jsou ty produkty skutečně na cestě. Nemůžu se dočkat. Lenovo Legion Y740S

A na závěr ještě něco od toho Lenova. Legion Y740S má být herní ultrabook podobně jako třeba Razer Blade. Má hezký 15placový displej s tenkými rámečky, ale pouze 60Hz, procesory Intel Core desáté generaci série H, až 32 GB RAM či 1TB SSD. A váží skoro 2 kg, což nezní moc jako ultrabook, ale zase je stroj stále velice tenký. Je tu však na rozdíl od Razeru problém. 

Blade Stealth je chápán jako jeden z nejlepších cestovních herních notebooků, protože v tenkém těle schovává grafiku. Sice to může být třeba jen GTX 1650, ale na chod nových her ve Full HD to postačí. Prostě nic neřešíte a hrajete kdekoli. Legion ovšem žádnou dedikovanou grafiku nemá. Je to prostě jen těžký ultrabook. 

Musíte si od Lenova dokoupit ještě BoostStation, což je case pro externí desktopovou grafickou kartu, kterou si musíte rovněž dokoupit na své náklady. Samotný notebook tedy stojí 1100 dolarů v základnu s nejnižší konfigurací, což je 30 tisíc korun s daní. Ale k tomu musíte připočítat ještě 7 tisíc za BoostStation pro externí grafiku, a ještě pár tisíc za grafiku vlastní volby. Jen RTX 2060 stojí u nás dalších 10 tisíc. 

A pokud chcete hrát na cestách, tak musíte tohle všechno tahat sebou. Jinými slovy by nemělo Lenovo podle mě tohle prezentovat jako herní notebook. Není to herní notebook. Tohle si nemůžete jen tak hodit do batohu a hrát ve vlaku. Navíc externí grafiku umí využívat třeba i ten Dell XPS s Thunderboltem 3 a řada dalších ultrabooků, které se neprezentují jako herní stroje, jen kvůli tomu, že k nim můžete připojit grafiku. A jako ultrabooky jsou lepší. 

Tohle je prostě podle mě největší zklamání, co se tohoto našeho výčtu notebooků týče. Levné notebooky jsou fajn, koncepty nikomu neubližují a XPS 13 je jako vždy super stroj. Ale Legion je v podivném postavením, kdy Lenovo trvá na tom, že je to herní notebook, ale není. Vždyť nemá dedikovanou grafiku ani 120Hz displej, nebo něco co by křičelo herní. Prostě nuda.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.