Nový Snapdragon 8cx pro notebooky poráží v benchmarcích Intel Core i5 Výdrž na baterii je až dvojnásobná

27.05.2019 16:06 / od Michal Šrajer
/Photos/DSC_0344.JPG
  • Nový procesor se zvláštním označením Snapdragon 8cx se vyznamenal ve srovnání s Intelem
  • Procesor je silnější při práci i v grafice než Intel Core i5-8250U
  • Výdrž na baterii je se stejně velkým akumulátorem dokonce až dvojnásobná

Quacomm dnes oznámil vcelku důležitý procesor pro svou budoucnost. Jmenuje se Snapdragon 8cx (c - compute, x - extreme) a jde o procesor, který je určen speciálně pro počítače. Nový procesor je vyroben 7nm technologií a je 2krát silnější jak před více jak půl rokem představený Snapdragon 850, jenž byl také pouze pro počítače.  

Až tento nový procesor by však mohl konečně pořádně prorazit. Je zde mnohem rychlejší modem pro LTE do rychlosti až 2 Gb/s, podpora přehrávání 4K HDR videa ve 120 FPS pro streamery, hardwarová akcelerace a GPU nyní podporuje až dva externí 4K HDR monitory. Nechybí lepší integrace s velkým USB 3.1 a třetí generace PCI-e. Stejně tak je novinkou možnost využívání rychlejších NVMe SSD, rychlé nabíjení Quick Charge 4+, Bluetooth 5.0, lepší umělá inteligence, a dokonce i možnost přádání 5G modemu. 

Procesor založený na ARM musí ale přesvědčovat u notebooků mnohem více než běžný již zavedený procesor x86 od Intelu. Musí se prokázat výkonem, výdrží, a především kompatibilitou a skvělým chodem běžných programů a aplikací. To poslední není kupodivu žádný problém. Nyní tu máme podporu aplikací ARM64, a navíc i Microsoft stále více inklinuje k mobilním řešením, která mají vždy ARM základ. Nemluvě o brzkém vydání platformy Electron, které výrazně zjednoduší vývoj ARM aplikací. Zrychlení aplikací jako Slack, Discord, Spotify a podobně je tedy jistotou. Aplikace se už nebudou muset emulovat a překlopení aplikace pomocí Elecronu na ARM je skutečně triviální. Stačí pár kroků, aktualizovat aplikaci ve Windows Store a je hotovo. 


Výkon pak mohl jedině překvapit a také že ano. Dokonce víc, než byste si mohli myslet. Novinka od Qualcommu totiž poráží dle serveru windowscentral.com Intel Core i5-8250U. V grafickém 3DMark benchmarku i v simulaci používáním s prací v aplikacích dokázal Snapdragon zvítězit. A to byly dokonce testované programy od Microsoftu jako Word, Excel a podobně neupravené pro ARM architekturu. Procesor musel tedy pro jejich zapnutí využívat v podstatě emulátoru, což jej stavilo do nevýhody. Samozřejmě je nutné také zdůraznit, že tento typ Intel Core je už staršího data, avšak najdeme jej dodnes v nespočtu notebooků, takže pro představu je to slušný benchmark. 

Kde pak procesor založený na ARM technologii exceloval je pochopitelně výdrž baterie. Při simulovaném používání aplikací a programů vydržel notebook se Snapdragonem dvakrát déle než ten s Intelem. Hardware a kapacita baterky jsou přitom totožné. Také během přehrávání Full HD videa vydržel Snapdragon o 7 hodin déle a stejně tak v klidovém stavu bez práce.  

V každém případě jde vidět, že chce Qualcomm postupně prorazit také na počítačovém trhu, kde se zatím společnost neprosadila. Nebude to mít ani v nejmenším lehké, ale potenciál je zcela očividný. Obzvláště pro velice populární hybridní stroje či ultrabooky. Osobně bych ultrabook s novým Snapdragonem velice rád vyzkoušel a co vy?  
Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.