Nový robot Furhat dává tvář a emoce umělé inteligenci Je ale lehce děsivý

14.11.2018 14:30 / od Michal Šrajer
JBL PartyBox 300
  • Furhat je robotem, který má za úkol přirozeně interagovat a hovořit se zákazníky
  • Má totiž vlastní tvář a mimiku, jež se promítá na speciální sklo tvarované do lidské hlavy
  • Zároveň zde máme kamerky, mikrofony i reproduktory, takže na vás může robot reagovat a vždy se vám dívat do očí

Hlasový asistenti jsou stále populárnější a dostávají se do řady domácích produktů. Možná ale může někomu přijít divné mluvit celý den jen k nějaké krabičce na stole. Stockholmská společnost Furhat Robotics se snaží právě tento fakt trochu napravit svým nejnovějším výtvorem, který dá umělé inteligenci tvář

Výrobek se jmenuje, dle svých tvůrců, Furhat a jedná se o sociálně zamřeného robota, který se chlubí lidskou tváří s emocemi a mimikou. Kdybyste v podstatě vzali velký chytrý reproduktor a přilepili na něj lidskou hlavu, tak dostanete Furhat. Společnost zvolila ovšem k mimice obličeje jiný přístup. Namísto napodobenin svalů a kůže se totiž tvář Furhatu zkrátka jen promítá na speciální tvarované sklo


Robot má v sobě naprogramovanou celou sérii výrazů a tváří, přičemž na vás plně reaguje i rotací krku a nakláněním hlavy. Furhat vás poslouchá i odpovídá na dotazy a neustále udržuje oční kontakt. Docíleno je toho díky sadě širokoúhlých vysoce kvalitních kamer, pokročilé dvojici mikrofonů a hlasitým reproduktorům. Navíc je robot plně programovatelný dle požadavků zákazníků a mohou se do něj nahrát jiné tvař, výrazy, hlasy a podobně. Zkrátka mu můžete změnit osobnost podle svých představ. 

To vše v honbě za co nejpřirozenějšími interakcemi s umělou inteligencí. 20 % lidí totiž v průzkumech uvedlo, že neradi používají hlasové asistenty právě kvůli tomu, že si přijdou zvláštně, když mluví jen k umělé inteligenci v krabičce. Upřímně si ale nejsem jistý, zda působí zrovna toto řešení moc přirozeně. Mě osobně spíše lehce děsí.  

V každém případě si v dohledné době stejně Furhata domů nepořídíte. Robot je určen totiž pro různé obchody a další organizace, kde mohou kupříkladu obsluhovat zákazníky a podobně. Kupříkladu Disney či Honda už s Furhat Robotics spolupracují a chtějí tohoto robota nasadit na svých pracovíštích. Za pár let tak můžete na podobný přístroj narazit třeba v Disneylandu nebo se u něj budete registrovat u hotelové přepážky.  


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.