Nokia vzkřísila řadu Xpress Music a představila řadu levných telefonů Levný segment má další nováčky

20.03.2020 18:10 / od Honza Nuc
foto:  Nokia
  • HMD Global stojící za telefony Nokia představilo ve čtvrtek nová zařízení a jedno překvapení.
  • Mimo modelů Nokia 5.3 a Nokia 1.3 bude společnost prodávat i modernizovanou Nokiu 5510 Xpress Music.

Nokia 5.3

Nokia 5.3 je telefonem střední třídy, který je nástupcem staršího zařízení Nokia 5.1. Počet fotoaparátů na zadní straně narostl z jednoho rovnou na čtyři. Objektivy jsou uschované v kruhovém modulu a k dispozici je 13Mpx hlavní objektiv, 5Mpx širokoúhlý fotoaparát a dva 2Mpx senzory (makro, hloubka ostrosti). Vepředu je pak 8Mpx selfie kamera uschovaná v kapkovitém výřezu.

Zařízení má 6,55" HD+ displej, takže poměrně velké pádlo. Na sledování multimediálního obsahu či hraní her však bude zřejmě ideální. Na druhou stranu, pouze HD+ rozlišení na tak velký displej není nic závratného. Uvnitř telefonu tepe procesor Qualcomm Snapdragon 665 v kombinaci s 3/4/6 GB RAM a 64/128GB vnitřním úložištěm. Telefon má konektor USB-C a baterii o velikosti 4000 mAh. Potěší přítomnost čtečky otisků prstů na zádech, 3,5 milimetrového konektoru a také NFC. Nokia 5.3 má už v základu Android 10.

Cenovka základního modelu 4/64GB začíná na 189 euro (zhruba 5,5 tisíc korun). Telefon bude dostupný v černé, modré "pískové" barvě.


Nokia 1.3

Dalším zařízením je Nokia 1.3 s 5,71" HD+ displejem, Snapdragonem 250 a 1GB RAM společně s 16GB vnitřním úložištěm. Výkonu tedy na rozdávání moc není a jedná se o levný telefon, který má sloužit především pro volání a prohlížení internetu. Baterie má pouhých 3000mAh.

Na zadní straně je jeden 8Mpx fotoaparát s přisvětlovací diodou, vepředu pak 5Mpx selfie kamerka. Zajímavostí ale je, že Nokia 1.3 využívá aplikace Camera Go od Googlu, takže může využívat algoritmy, jež využívají třeba i telefony Pixel. Tím pádem by mohly být fotografie o něco lepší, než bychom mohli čekat. I tak to však určitě nebude extra sláva.

Telefon se nabíjí pomocí microUSB, je zde dedikované tlačítko pro Google asistenta a chybí NFC. Co se týče systému, telefon běží na Androidu 10 Go Edition a údajně by měl dostat aktualizaci na pozdější Android 11 Go a Android 12 Go.

Cenovka je posazená proklatě nízko, takže telefon stojí pouhých 95 eur, tedy nějakých 2600 korun.Nokia 5310 Xpress Music

HMD se rozhodlo oživit starou legendu. Ostatně, už dříve to udělalo u legendárního tlačítkového telefonu Nokia 3310. Tentokrát na řadu přišla Nokia 5310 Xpress Music. Design telefonu je samozřejmě modernizovaný, ale vychází z telefonu, který šel na trh v roce 2007. Je zde malý barevný displej, u jehož bočních okrajů jsou červené pásy. Jeden z nich obsahuje tlačítka pro ovládání hudby.

Jedná se o hloupý telefon především na volání, psaní SMS zpráv, ale dostanete se v něm i na e-maily či internet. Navíc je zde k dispozici slot pro dvě SIM karty. Může se tak hodit lidem, kteří nepotřebují chytrý telefon, případně hledají zařízení pouze na volání do práce, no a nebo pro seniory. Co se týče interní paměti, k dispozici je 16 GB a je rozšiřitelná o microSD karty. Vepředu je pak hlasitý reproduktor, na který ostatně HMD láká.

Telefon stojí 39 euro, tedy asi 1099 korun. Dostupný bude v bílé a černé barevné variantě.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.