Nokia dostala kontrakt od NASA. Má vybudovat 4G síť na Měsíci Takovou smlouvou se každý chlubit nemůže

16. říjen 2020
1 min. čtení
0 videí
  • NASA chce po Nokii vybudovat 4G síť v rámci mise Artemis, které má dostat lidi zpět na Měsíc.
  • V rámci zakázky investovala NASA do Nokie 14,1 miliony dolarů.

Vypadá to, že o Nokii je obrovský zájem, ale tím bohužel nemyslím telefony. Tahle Nokia nadále upadá. Zájem je nyní o Nokia Networks, síťovou divizi, která se má údajně v dohledné době prodat Microsoftu nebo Intelu. Právě tato divize nyní získala velice výjimečnou zakázku od NASA. Ta do finské společnosti investuje 14,1 milionů dolarů a nadále se tak upevňují vztahy mezi Nokií a Amerikou.

A na co přes jsou ty peníze? NASA chce po Nokii postavit 4G vysílače pro pokrytí základny na Měsíci. Ano, čtete správně. Nokia bude relativně brzy stavět bezdrátovou síť ve vesmíru. Podle dosavadního plánu má NASA dostat první posádku mise Artemis na Měsíc v roce 2024, přičemž minimálně jeden člen posádky bude žena. První žena na Měsíci.

Reklama

Tím pádem by začala Nokia dodávat měsíční 4G technologie až někdy kolem roku 2030, když už by se mělo začít s první kolonií. 4G síť poskytne na Měsíci komunikaci na mnohem větší vzdálenosti, vyšší rychlost, a především daleko lepší spolehlivost než současná komunikační řešení vytvořené přímo inženýry z NASA. Síť se tedy nebude budovat kvůli tomu, aby mohli astronauté o pauze sjíždět Instagram.

4G poslouží nejen ke spolehlivému propojení posádky na velkou vzdálenost, ale také pro komunikaci různý vozidel a techniky. Automatizace vybavení by mohla být tedy díky 4G na daleko vyšší úrovni. Nyní se můžete ptát, proč nechce NASA rovnou nyní moderní 5G, ale důvod je prostý. 5G funguje na daleko kratší vzdálenosti, a ještě jej nemáme dostatečně ověřené. Ona rozhodující spolehlivost tedy pokulhává. Pokud už ale Nokia vykoumá, jak zavést na Měsíc 4G, určitě bude v budoucnu právě ona také upgradovat teoreticky na 5G nebo třeba už rovnou na 6G.

Reklama
Reklama

Diskuze k článku...

0 komentářů
  • cellbreaker-17. říjen 2020

    Ale no tak Michale, dosah jakéhokoli Gé dvojkou počínaje závisí přece především na nosném kmitočtu. Tedy zjednodušeně 5G na 800 či ještě lépe na nově uvolněnných 700 MHz bude mít lepší dosah, než 4G na 1800 nebo 2100MHz atd. To, cos napsal je blábol odporující základní fyzice! Jinak pro alespoň základní pochopení rozdílu mezi 4 a 5G vřele doporučuji tento článek na Aktuálně: "5G je komerční značka, běžný člověk rozdíl téměř nepozná, říká šéf výzkumného centra" ..dal bych sem odkaz, ale když to máte zakázaný... :(

    Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.