Nokia 9 PureView přináší působivou technologii ve šmrncovním kabátku Na optimalizaci systému by to ovšem chtělo ještě zapracovat

25.02.2019 08:19 / od Michal Šrajer
Huawei Watch GT 2
  • Konečně jsme se dočkali a v blízké době přijde na trh za nějakých 17 tisíc korun Nokia 9 PureView
  • Telefon nabízí soustavu dvou barevných fotoaparátů a tří černobílých jejichž fotky se vždy spojují
  • Výsledkem jsou působivé fotky, ale optimalizace čistého Androidu není dokonalá

Roky čekání jsou konečně u konce. HMG Global představilo na veletrhu MWC dnes již bájnou Nokii 9 PureView s pěti hlavními fotoaparáty a já si jí mohl i krátce vyzkoušet. Hned při prvním kontaktu na mě přitom tento kousek zapůsobil až překvapivě dobře. Konstrukce je luxusní a telefonu to neskutečně sluší. Dokonce i těch celkem sedm děr na zádech telefonu dodává na zajímavosti a vůbec mu neškodí. Tohle se Nokii prostě povedlo. 

Dojem z těla umocňuje také krásný 5,99palcový POLED displej s 2K rozlišením a symetrickými rámečky. To už se dnes často nevidí a displej je kvalitou na vysoké úrovni. Bohužel tu není notifikační diodka, ale tu nahrazuje zdatně Always On funkce. Mimochodem díky tomu POLEDu sem mohla dát Nokia optickou čtečku otisků přímo do displeje, ale ta je bohužel citelně pomalejší než u Xiaomi Mi 9. Snad to ale Nokia ještě do vydání, které by mělo proběhnout v následujících měsících ještě odladí. 

Přejděme ale k hlavnímu chodu večera. Nakonec se ukázalo, že Nokia jde ve spolupráci se společností Light v oblasti fotoaparátů úplně jiným směrem než zbytek výrobců. Je zde 12Mpx fotoaparátů se světelností f/1.8 a ani jeden nemá optickou stabilizaci. Dva foťáky jsou ovšem barevné a tři černobílé. Zbylé dva otvroy na zádech jsou pak pro blesk a 3D ToF senzor. Při každém zmáčknutí spouště pak vyfotí všechny foťáky najednou snímek a speciální koprocesor vše složí dohromady. Výsledkem jsou opravdu působivé snímky s neuvěřitelnou úrovní detailů a úžasným dynamickým rozsahem. Přednosti tohoto řešení ale oceníte až při focení v kvalitním RAW/DNG formátu, jelikož můžete z fotek vytáhnout mnohem více informací a detailů. 

Bohužel má však tento přístup k focení i své stinné stránky. Přepínání mezi režimy foťáku trvá hrozně dlouho (cca 5 sekund, občas i více) a zpracování fotek stejně tak, jelikož se musí vždy kalibrovat a dávat dohromady data ze všech snímačů. Dokážete tedy z Nokie určitě vymáčknout úchvatné snímky. Sami jsme mohli vidět galerii fotek přímo z telefonu, kde Nokia dokonce i přiznala jejich úpravu a na fotkách byly vidět třeba i nedokonalosti portrétního režimu. Za tohle má u mě Nokia neuvěřitelný respekt. Upřímnost je na prvním místě a tak to má být. Tenhle přístup vyfoť a čekej ale rozhodně nebude pro každého. Nemluvě o faktu, že běžní uživatelé dají asi radši přednost rychlému foťáku, který jen zapnou, vyfotí něco a můžou okamžitě sdílet či jít dále.

Navíc se mi fotoaplikace asi dvakrát i celkově na chvilku kousla. Menšího zaškubání jsem si všiml občas také u animací přímo v čistém prostředí Androidu 9.0 Pie, což rozhodně moc rád nevidím. Opět ale doufám, že se tohle chování děje pouze u těchto kusů a Nokia optimalizaci alespoň v tom prostředí ještě dotáhne. Byla by obrovská škoda, kdyby tak impozantní technologii kazil horší uživatelský zážitek. 

Co se týče zbytku výbavy, tak zdá máme Snapdragon 845, 6 GB RAM a 128GB úložiště. Nezapomnělo se ani na Bluetooth 5.0, NFC, odemykání obličejem pomocí 20Mpx kamerky či certifikace voděodolnosti IP67. Výbavu doplňuje baterie o kapacitě 3320 mAh s 15W bezdrátovým nabíjením. Co pak naopak chybí je třeba 3,5mm jack nebo stereo reproduktory.  

To vše si je také důležité dát do perspektivy ceny. Ta by se měla pohybovat po přepočtu a započítaní daně minimálně někde kolem 19 tisíc korun. Nokia si je tedy vědoma hendikepu v podobě loňského procesoru, ale pořád velice věří svým fotoaparátům. V tom samozřejmě není vůbec žádný problém. Podobný mobilní foťák na trhu nenajdete, ale je otázkou, jaké bude porovnání fotek s ostatními vlajkami v reálném světě a také zda se Nokii povede lépe odladit ten systém. Po mých zkušenostech s Nokií 8.1 mám totiž menší obavy, ale doufám, že mě ještě během recenze Nokia 9 PureView vyvede z omylu.  


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.