Ukážeme si jak nejjednodušeji zrecyklovat elektroniku.
Zjistěte jak můžou vaše nepotřebné elektronické vychytávky pomoci.
Každým dnem přichází nová elektronika, co se ale děje s tou starou. Jaký ji čeká osud? Recyklace! Každý rok spatří světlo světa tisíce nových telefonů, televizí a dalších elektronických vychytávek, které si kupujeme. Nic však nepracuje věčně, nebo už nedostačuje našim potřebám. Asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu žekaždý z nás má doma jeden šuplík, ve kterém skladuje staré telefony, kabely, nabíječky a další věci. S největší pravděpodobností už je nikdo z nás nevyužije, ale skladujeme je pro jistotu. Výjimkou může být samozřejmě nějaké zařízení, které si ponecháváme z nostalgie. Sám mám doma schovaný svůj první smartphone od HTC. Až do dnešního dne dokonce funguje. To sem ale nepatří. Dnes nám jde o všechny ty zbytečnosti, které skladujeme a nepotřebujeme.
Recyklace elektroniky je poměrně mladé odvětví. Vzniklo jako reakce na výrazné zlevňování spotřební elektroniky v posledních desetiletích. To vede k tomu, že elektroodpadu nepřetržitě přibývá. Zároveň je nižší cena elektroniky vykoupena menší kvalitou, což přispívá k ještě větší produkci odpadu. V České Republice se začalo s třízením elektronického odpadu teprve v roce 2007, do té doby se elektrospotřebiče vyhazovaly do popelnice. Pro demonstraci obrovského nárůstu můžeme zmínit statistiku, která říká, že v roce 2016 bylo v ČR zaznamenáno 4x více elektroodpadu než v roce 2006. Absolutní číslo bylo stanoveno na 90 tisíc tun, to je téměř 9 kilogramů elektroodpadu na jednoho člověka za rok.
A co vůbec ta recyklace je? Jedná se o proces nakládání s odpadem, který zajišťuje jeho opětovné využití. U elektroodpadu nejde však o znovuvyužití základních desek a dalších součástek, nýbrž o to dostat z nich cenné materiály jako jsou cenné kovy. Jeden chytrý telefon obsahuje cenné kovy v hodnotě zhruba 20 korun. Recyklací jednoho milionu mobilních telefonů je možné získat až 16 tun mědi, 350 kg stříbra, 34 kg zlata a 1,5 kg paladia. Nejen že je získání těchto surovin finančně výhodné, ale sníží se tím nepatrně i nutnost těžby. Například vytěžení zlata a mědi z elektroodpadu je až 13x levnější než těžba z přírodních zdrojů.
Jistě vás mohlo napadnout, proč byste se měli zatěžovat tím, že budete muset hledat sběrná místa a obětovat tomu svůj čas. Bylo by přeci jednodušší vyhodit starý telefon do koše, ale pokusím se vám ukázat hlavní výhody recyklování. Pokud byste vyhazovali na skládku elektronické spotřebiče, tak po nic nezbydou pouze dráty a plast, což je samozřejmě problém sám o sobě. Elektronika, která se dostane na skládku může dokonce poškodit životní prostředí. Většina elektroniky obsahuje olovo nebo chrom. Tyto materiály mohou poškodit ledviny, nervovou soustavu či kontaminovat krev. Ilene Dumbel, představitelka Mayer Metals Corporation, která se věnuje recyklování elektronického odpadu na svůj blog napsala: „Pokud je odpad na skládku vyhozen bez zpracování, toxiny ze součástek mohou unikat. Protečou skládkou, kde mohou kontaminovat podzemní vodu, nebo se odpaří do atmosféry.“
Recyklací tak ochráníme životní prostředí před nebezpečnými látkami a ulehčíme těžebnímu průmyslu. Rozhodně se vyplatí obětovat pár volných chvilek tomu najít sběrné místo. Než se ale vrhnete na vyklízení starých skříní, tak je důležité si objasnit, co má smysl třídit a co ne. Pravidlem, kterým se budeme řídit je fakt, že je lepší používat zařízení déle, než ho recyklovat. Pokud máte funkční mobilní telefon či spleť starých kabelů, bude lepší je nabídnout někomu, kdo je třeba ještě využije. Dost možná se vám ještě podaří získat nějakou korunu zpět.
Ať už jde o jakékoliv baterie, dobíjecí nebo jednorázové všech typů a velikostí, postup je vždy stejný. Jedinou výjimkou jsou autobaterie, ty byste měli odevzdat do sběrných dvorů nebo autoservisů. Zpět ale k bateriím do našich malých přístrojů. Recyklování baterií má tzv. zápornou hodnotu. To znamená, že jejich sběr a recyklace stojí víc, než dokáže vydělat. Jistě si teď říkáte, proč by někdo takhle vyhazoval peníze. Problémem je to, že baterie fungují na principu chemických reakcí a jejich vnitřnosti jsou velmi nepříjemným odpadem, který se musí zpracovat.
Nikomu se jistě nebude chtít běžet ke sběrné krabici s jednou baterií. Doporučuje se skladovat doma baterie maximálně po dobu půl roku v uzavřené nádobě z plastu, kovu či skla. Na stránkách ecobat si můžete najít nejbližší místo, kam můžete staré baterie odnést.
Mobilní telefony jsou z pohledu využitelnosti zdrojů velice neekologické. Průměrná doba používání telefonu se pohybuje kolem dvou let. K tomu velmi přispívá softwareová degradace. To ve zkratce znamená, že se krátí životnost produktu, aniž by to uživatel mohl ovlivnit. Pokud máte mobilní telefon, který již nebude možné dál využít, můžete jej odnést do tzv. červeného kontejneru. Jejich počet čítá přes tisíc a jsou v každém menším městě. Telefon do nich můžete hodit i s baterií, ta se vyjme až při zpracování. Mimo mobilní telefony můžete do těchto červených kontejnerů vhazovat veškerou drobnou elektroniku např. hobby nářadí, routery nebo videokamery.
Nabíječky a kabely jdou také recyklovat
Každému už se to alespoň jednou přihodilo. Při používání telefonu při nabíjení se zkrátka stane, že se konektor kabelu vychodí a přestane nabíjet. Takový kabel vypadá, že už ničemu neposlouží, ale opak je pravdou. Kabely obsahují měď, která se dá znovu využít. To samé platí i pro nabíječky, ve kterých jsou měděné cívky měnící napětí. Kabely a nabíječky můžete společně s telefony házet do sběrných kontejnerů, nebo je ve velkém množství dovézt do sběrného dvoru.
Na počítače si dejte pozor
Na úvod bych rád uvedl, že s vysloužilým počítačem si můžete poměrně lehce pohrát sami doma a vdechnout mu druhý život. Pokud už váš počítač nestíhá a seká se, poměrně jednoduše do něj můžete nainstalovat jiný a rychlejší operační systém. Sám jsem takto zprovoznil starý laptop, nainstalováním upraveného Androidu pro architekturu x86. Pro nenáročného uživatele takový systém postačí a ze stroje se stane něco jako Chromebook.
Pokud jste ale jistě rozhodnutí, že už počítač nechcete, měli byste si dát pozor na jednu věc. Naprostá většina starých notebooků používá jako úložiště harddisk. I po naformátování harddisku je však možné z něj dostat data, a proto bych doporučil přístroj rozdělat a harddisk z něj vyndat. Pokud chcete, můžete ho dále používat jako externí úložiště. Jinak je doporučeno ho před vyhozením poškodit a ochránit tak svoje stará data. Laptopy můžete stejně jako mobilní telefony odnést do červeného kontejneru. Se stolními počítači se nabízí dvě možnosti. První z nich je odvézt ho kterémukoliv prodejci elektroniky, který má povinnost se o likvidaci postarat. Druhou možností je počítač rozebrat a vytřídit jednotlivé části. Všechny elektronické komponenty můžete také odnést do červeného kontejneru. Se zbylou skříní poté můžete zajet do sběrného dvoru.
Recyklace televizí
Ano, i televize se recyklují. Hodí se ale připomenout, že stará funkční televize jistě poslouží někomu dalšímu. Pokud však máte rozbitý televizor a nevíte co s ním, máme pro vás řešení. Na stránce electrowin můžete najít nejbližší sběrný dvůr, kam lze televizor odvést. Avšak nabízí se i možnost vyzvednutí přímo u vás doma mobilním svozem. Ještě bych rád připomněl, že je třeba dávat pozor na manipulaci se starými televizemi, protože při rozbití z nich můžou unikat nebezpečné látky.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.