Největší raketa všech dob BFR mění jméno. Musk jí přejmenoval na Starship Míří k Marsu a ještě dál

20.11.2018 15:00 / od Michal Šrajer
Xiaomi Mi 9
  • Elon Musk mění jméno gigantické rakety BFR na stylovější Starship
  • Raketa má být 117 metrů vysoká a pojme na svou palubu až 100 pasažérů
  • Již koncem příštího roku má podstoupit první testy

114 miliard korun – tolik má stát největší raketa všech dob. SpaceX pracuje na tomto gigantovi již dlouho, avšak mnoho informací jsme zatím nedostali. Vždyť i jméno BFR bylo prozatím spíše jen prozatímní. Tato zkrátka skrývala oficiálně označení “Big Falcon Rocket”, ale Elon Musk jí stejně vždy přezdíval vtipně jako “Big F*cking Rocket”. Což se dá přeložit do češtiny asi jako “K*revsky velká raketa”. Může sice působit jako stydlivý introvert, ale ani Muskovi nejsou cizí vulgární výrazy. 

Počínaje dneškem už ale BFR neexistuje. Musk raketu přejmenoval na mnohem lépe znějící Starship (česky “Hvězdná loď”). Jméno je však jedinou změnou. Stála má jít o 117metrové vesmírné plavidlo, jež má být schopné donést na povrch Marsu až 100 tun nákladu a více jak 100 pasažéru na palubě. Má přitom nahradit všechny současné rakety SpaceX – Falcon 9, Falcon Heavy i vesmírnou loď Dragon.  

Prvních testů se prý dočkáme již koncem roku 2019 a pokud půjde vše hladce, tak nás čeká v roce 2022 první let Starship k Marsu bez posádky. O rok později by pak měl proběhnout první okružný let kolem Měsíce s posádkou a o další rok později první mise s posádkou na Mars. Už i menší Falcon Heavy však nabral postupně dvojnásobné zpoždění a SpaceX využívá jen 5 % svých zdrojů na vývoj Starship. Berme tedy tyto termíny s opravdu velkou rezervou, která Muskovi pravidelně chybí. 

Cesty Starship přitom možná neskončí jen u Marsu. Musk se rozpovídal na Twitteru s fanoušky, jak už to má ve zvyku, čímž dostáváme pár dalších informací. Předně dostáváme upřesnění jména. Starship se jmenuje jen horní polovina rakety, která by se dala označit jako vesmírná loď. Zbytek tvoří obří raketa jménem Super Heavy, která musí dostat plavidlo mimo dosah silné gravitace naší planety.  


Jeden z fanoušku dále upozornil, že jméno “Hvězdná loď” by dávalo smysl pouze v případě, kdyby plavidlo cestovalo skutečně do jiných hvězdných systémů. Na to Musk obratně zareagoval se svým bujarým optimismem a doplnil, že pozdější verze rakety budou skutečně cestovat do sousedních hvězdných systému.  

To je skutečně megalomanský cíl, jelikož našemu Slunci je nejblíže hvězdný systém Alpha Centauri, který je vzdálený 4,37 světelných let. To se nemusí zdát jako moc a v kosmickém měřítko jsme skutečně jako spolubydlící ve vedlejších pokojích, ale ve skutečnosti je tomu jinak. Jen pro srovnání lze jeden světelný rok převést na 7,5 biliard kilometrů. Se současnými technologickými možnostmi a konstantní rychlostí “jen” 13 411 km/h (zhruba 4,5 % rychlosti světla) bychom se tedy dostali na okraj našeho hvězdného souseda až za zhruba 100 let. Buď má tedy Musk v záloze projekt mezihvězdného sci-fi pohonu, nebo bude muset sehnat posádku lidí s jednosměrným lístkem a vidinou celého života čistě na palubě vesmírné lodi. Hodně štěstí.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.