Nějaká forma chytrého osvětlení je asi nejčastější vstupenkou do světa chytré domácnosti, jelikož barevnými LED žárovkami je nejjednodušší začít.
Společnost Nanoleaf dělá ale už roky něco trochu jiného, jelikož vyrábí modulární světelné panely všech tvarů a velikostí.
Canvas je pak dost možná nepřitažlivější produkt pro největší publikum, jelikož nabízí spojování menších čtvercových panelů.
Když se podíváte na portfolio Nanoleaf, tak uvidíte, proč je zrovna Canvas asi nejlepší možností pro většinu lidí. Dostanete totiž čtvercové panely o velikost 15 x 15 cm, takže nezaberou moc místa, manipulace je snadná, a hlavně k tvorbě různých sestav není potřeba moc velkého dumání. Jsou to čtverce, prostě je k sobě nacvakáte, jak jen chcete a automaticky to vypadá při nejhorším fajn.
V čem se Canvas liší od některých jiných sad modulárního osvětlení Nanoleaf, je ovládací panel v základním balením. To je hlavní čtverec, do kterého vede napájecí adaptér a který bude pohánět zbytek sestavy. Zároveň jsou však na něm senzorová ovládací tlačítka. Nimi můžete měnit barvy, různé styly animací, přechodů barev nebo intenzitu jasu. To znamená, že ani nepotřebujete propojení s aplikací a internet, aby vše fungovalo.
Můžete jen vybalit čtverce, propojit je pomocí oboustranných tištěných spojů a připevnit na zeď, dát zdroj do zástrčky a hotovo. Můžete vesele svítit a dodat své místnosti snadno úplně jiný nádech. Instalace je skutečně extrémně jednoduchá, vše máte v balení, nepotřebujete žádné jiné nářadí a můžete si vyhrát do sytosti. Dokonce můžete dokupovávat i další rozšiřující balíčky panelů Canvas a tvořit tak stále větší a větší výtvory.
Reklama
Jedním adaptérem přitom můžete napájet 25 čtverců včetně toho hlavního. Když koupíte ale víc sad a adaptérů, tak můžete těch 25 čtverců spojit s dalšími 25 a dostat postupně maximálně až 500 panelů propojených najednou do jednoho ovládacího panelu. To je skutečně hodně. Panely podporují teplotu barev 1200 K až 6500 K, plných 16,4 milionů barev a každý panel má příkon 1W.
Plus jste si asi už všimli, že každý čtverec je ještě rozdělen na čtvrtiny, ale nejsou samostatné, jen tak výrobce dodává světlům takový krystalový efekt. A musím Nanoleaf pochválit také za ta senzorová tlačítka, která fungují výborně nebo za zvolený maximální jas světel. Když je vyženete na maximum, tak se do nich dá stále bez problémů koukat a nijak vás neruší. Nejvyšší jas dodá barvách jen akorát dostatečnou živost. Večer si samozřejmě svit určitě snížíte, ale je fajn, že i maximum je skvěle zvolené na daný typ osvícení.
Pokud pak Canvas připojíte pomocí pouze 2,4 GHz Wi-Fi, tak můžete vše spárovat s aplikací, která je podle mě taková rozporuplná. Všechno se přihlásilo snadno a mohl jsem začít s ovládáním, ale prostředí se sem tam sekalo a rozvržení některých funkcí není přehledné. Musíte si opravdu sednout, a nejen prozkoumávat aplikaci, ale skutečně ty možnosti testovat a vidět výsledek na světlech. Občas totiž není podle názvu či popisku jisté, co nějaké funkce přesně dělá.
Jakmile ale vše pochopíte, tak zjistíte, jak bohaté možnosti aplikace poskytuje. Můžete samozřejmě ovládat teplotu barev, jas světel, časovač vypínání a zapínaní a podobně, ale hlavně můžete vytvářet vlastní programy. Už máte přednastavený nespočet playlistů, které střídají jednotlivé režimy v různých intervalech. Režimy jsou třeba romantické, uklidňující, simulují planoucí oheň, ohňostroj nebo diskotéku.
Pokud ale nenajdete, co chcete, můžete si vytvořit vlastí programy a hrát si s barvami. Určíte, který konkrétní čtverec má mít jakou barvou a doslova těmi barvami kreslíte po svých světlech, jelikož aplikace si zmapuje, v jaké pozici, jaký panel je, abyste krásně viděli, jak to bude vypadat na zdi. Potom můžete přidávat různé animace, kombinovat je do sebe a tak dále. Nebo si lze prostě jen nastavit třeba statickou červenou nebo bílou barvu. Kreativitě se meze nekladou. Můžete se světli a barvami udělat přesně to, co chcete.
A pokud necítíte inspiraci, takže je možné zamířit do vedlejší sekce aplikace, kde lze stahovat playlisty, scény a animace od ostatních uživatelů. Bohužel se ale stažení ne vždy povede na první dobrou. Prostě mi přijde, jako kdyby byla aplikace trochu neodladěná. Sice je na trhu už dlouho, ale pořád mám zní pocit, jak kdyby to byla její první verze. Což je možná dané jejím nedávným kompletním redesignem.
V každém případě je aplikace na pohled moderní, hezká a nacpaná funkcemi. Nebo také reklamou na další produkty Nanoleaf či doporučením, do jakých tvarů lze světla dát a jak je využít naplno. Canvas totiž nemusí být jen extrémně stylová a krásná lampička na zdi. Panely mohou dokonce reagovat na dotyk a díky mikrofonu také na okolní zvuky. Stačí pak zapnout v pokoji hudbu a barvy se mění v rytmu.
Reklama
Když jsem však tuhle funkci zapnul, tak ne vždy fungovala ideálně. Nejlepší efekt dostanete, když jsou světla skutečně hned u reproduktoru a zvuk je nahlas. Pak je to super zpestření a na nějaké party tím rozhodně zaujmete. Pokud je zdroj zvuků daleko, tak ani vysoká hlasitosti úplně nepomůže a všimnete si, že animace občas nesedí a objeví se taky lag za hudbou. Krom zvuku mohou ovšem světla spolupracovat i s obrazovkou, třeba televizí, a vytvořit pohlcující zážitek. Když máte tedy světla logicky u televize. Plus je tu podpora Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Asistent nebo IFTTT.
Nemluvě o faktu, že když světla poprvé párujete, tak se stačí telefonem dotknout toho hlavní panelu, jelikož má v sobě NFC a vše je hotovo. A funguje to pro iOS i Android. Právě v tomhle všem vidíte, za co si platíte u Nanoleaf. Jasně jsou to hezká světýlka se schopnou aplikací, ale to propojení s naprosto vším a jednoduchost používání je to hlavní. Můžete vše ovládat hlasově, vytvářet makra přes IFTTT, světla reagují na dotyky, zvuk i obraz, když chcete. Prostě je toho hrozně moc.
Všechno ale není dokonalé. Mám tu jeden takový... Problémeček. Určitě jste si všimli, že jsem zatím nezmínil, jak sakra vůbec ta světla přišpendlíte ke zdi. Inu, v balení dostanete takovou upravenou verzi oboustranné montážní pásky, kterou nalepíte na předem stanovená místa na čtvercích. S tím nemám problém. Všechno je snadné a panely drží na zdi jako přibité.
Problém je v tom, že tohle řešení se prezentuje jako šetrné k vaší domácnosti. Že namísto hřebíků a ničení zdi stačí tohle a kdykoli si můžete světla snadno přendat bez poškození. Což je pravda, ale jen částečně. Hřebíky fakt nutné nejsou. Ale aby panely zůstaly skvěle pohromadě i ve velkém množství a nespadli, tak musí být ta páska sakra silná. Asi víte, kam tím mířím. Takže i když jsme se v redakci sakra snažili, tak stejně po skončení natáčení zůstaly na zdi místa, kde čtverce strhly část barvy a musí se teď zamalovat. Na tohle tedy pamatujte. Rozhodně počítejte s koupí barvy na zeď, pokud bude světla přendavat jinam.
Jo a druhý háček vidím u tohoto produktu v ceně. Nanoleaf není budget značka a více jak 4,5 tisíce korun za Canvas Kit s 9 panely není málo. Případně můžete koupit hned 17 panelů najednou, jako jsme měli na test my, za 8 tisíc korun. Jak jsem říkal, není to rozhodně budget řešení pro nasvícení vašeho domu. Nicméně, když jsme to tady nastavili a vše fungovalo... Kdybych si jednou dělal třeba domácí studio na natáčení, tak si ten menší balíček 9 panelů asi koupím.
Tohle osvětlení dodá místnosti v závislosti na zvoleném programu vážně úplně jinou atmosféru, je to na oči večer neskutečně příjemný typ nasvícení. Můžete měnit tvary, pokud počítáte s pravděpodobným přemalováním části zdi a máte barvu, a možnost v aplikaci jsou nesmírně široké. A vše je už na první omak kvalitně vyrobeno. Vím, že je tohle typ produktu pro velice úzkou a specifickou skupinu uživatelů, ale jestli na to ty peníze máte a nevadí vám špetka malování, nebo nebudete se světli nikdy hýbat, tak proč sakra ne. Hej, ne každá koupě musí být praktická. Občas si musíte koupit nějakou podobnou frajeřinu pro radost.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.