Motorkáři zbystřete! Rozšířená realita míří na vaše helmy Zařízení vám usnadní jízdu a možná i zachrání peníze při nehodě

15.01.2019 12:00 / od Michal Šrajer
/Photos/IMG_20180903_151826.jpg
  • Argon Transform je systém kamer s displejem, který lze připevnit k vaší přilbě
  • Displej poté promítá obraz na vaše hledí a vy tak můžete vidět vše přímo v periferním vidění
  • Lze tak sledovat mapu s navigací, přijímat hovory, pohled ze zadní širokoúhlé kamery a podobně
  • Tato hračka bude teprve bojovat o přízeň zájemců na internetu za zhruba 18 tisíc korun

Automobilová doprava se v posledních letech neustále modernizuje. Auta jsou nyní plná dotykových obrazovek, nasazuje se autonomní řízení, kamerky rozpoznávají váš obličej a upozorní vás, když usínáte a podobně. Zkratka se i nadále automobily modernizují, avšak motocykly zůstávají ve velkém pozadu. Ano, setkáváme se častěji s elektrickým pohonem a občas se ukáže nějaký koncept s gyroskopem, ale z podstaty vozidla nelze moc nových věcí vymýšlet. 

Ovládání motocyklu spočívá mnohem více v rukou a umu samotného jezdce. Autonomní řízení, by zde moc nefungovalo, jelikož jde o vozidlo na dvou kolech, které se ovládá pomocí ovládání vlastní hmotnosti. Nemluvě o faktu, že na motorkách se jezdí spíše pro zábavu a kdo by se bavil, kdyby se nechal jen vozit po okolí. Ani dotykové displeje (další moderní prvek) tu nemají co dělat, když nemůžete dát ruce pořádně z řídítek a navíc máte na rukou tlusté rukavice. 


Jelikož závisí jízda tolik na samotném člověku, dává tedy smysl, že bychom se měli naopak soustředit na inovace v oblasti výbavy jezdců. A tak se konečně dostávám k systému Argon Transform od společnosti Whyre, kterým lze osadit podle všeho jakoukoli přilbu. Celé kouzlo spočívá ve dvou kamerách, které umístíte na předek a zadek své helmy. Vepředu je zkrátka jen nahrávací kamerka, zatímco v zadním modulu je kamera s širokým úhlem záběru, Bluetooth, rozšířitelná paměť, procesor, audio čip či baterie, která to vše pohání. Ta má vydržet prý 5 hodin a pak jí doma snadno dobijete skrz kabel. 

Zároveň však přední kamerka přidává také to hlavní - promítací systém, který promítá do vašeho periferního vidění na sklo helmy displej. Ten je lehce průhledný, takže skrz něj vidíte a neblokuje váš výhled. Zobrazovat může tento displej mapu s navigací, rychloměr, čas, popis a fotku volajících, hudbu a podobně. Dokonce se zde může zobrazovat i pohled ze zadní kamery. Pozice tohoto displeje je přitom navržena tak, aby nikdy nerozptylovala a zároveň se na něj snadno dívalo.  

Přímo ve hledí helmy můžete vidět navigaci, přenos ze zadní kamery a dalšíZáběry z kamer se nahrávají ve vysokém rozlišení a systém funguje zároveň jako “černá skříňka”. V případě nehody tak udělají automaticky zálohu záběrů a uloží je do separátní paměti. Jak byste mohli očekávat, to vše je propojeno v dnešní době s vaším smartphonem. V aplikaci pak můžete vidět, kolik kilometrů jste ujeli, průměrnou rychlosti, pozice míst, kde jste byli, natočené záběry a právě přes ní můžete také přijímat hovory či přehrávat hudbu. Ovládat můžete tyto funkce pomocí speciálního ovladače či hlasem díky integrovanému mikrofonu

Argon Transform se má teprve objevit na crowdfundingovém webu, přičemž cena má činit zhruba 18 tisíc korun. Není to levná hračka, ale také jde zároveň o užitečný bezpečnostní systém a určitě bude lepší mít navigaci takto nerušeně promítanou, než uhýbat očima ze silnice na řídítka s umístěným telefonem či navigací.  


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.