Microsoft získal bláznivý patent na fotoaparát s tekutými krystaly Možná se jím pochlubí už Surface Duo

13.11.2019 11:28 / od Michal Šrajer
JBL PartyBox 300
  • Nový patent ukazuje fotoaparát se speciálním optickým filtrem s tekutými krystaly.
  • Ten dokáže propouštět světlo na senzor, nebo jej naopak odrážet.
  • Stejně může tato technologie fungovat také u infračervených senzorů.

Už tomu bude měsíc, co Microsoft představil Surface Duo - svůj nenápadný návrat do světa smartphonů. Zařízení má udělat pro telefony to samé, co udělal původní Surface pro notebooky. Ukázat trochu jinou cestu, jakou se mohou naše mobilní placičky v budoucnu vydat. Proto zvolil Microsoft konstrukci s dvěma displeji, 360° pantem a zkouší udělat ze smartphonů opět pracovní nástroj. Podobně jako to dlouho dělalo BlackBerry. 

Snaha o inovaci a nové myšlenky je rozhodně chvályhodná, ale na jedno nesmí Microsoft zapomínat. V dnešní době musí mít drahý telefon, kterým Surface Duo rozhodně bude, zvládnuté na jedničku základy. Krásný displej, výkon, dobrou výdrž baterie a především fotoaparát. Hlavně ten může být pro Microsoft největší překážkou, jelikož společnost už roky na nějakém pořádném foťáku a softwaru pro něj nepracovala. Ano, máme tu velice dobré kamerky v Surfacech, ale to není úplně to samé. U notebooků lze kamerkou vyniknout snadno, jelikož většina jich je naprosto otřesných. 

Je tedy otázkou, jaký směrem se Microsoft se svými fotoaparáty vydá. Bude jen jeden, nebo módně víc? Vsadí se spíše na software ve stylu Googlu a Applu, nebo spíše na hardware? Podle nového patentu to totiž vypadá, že vsadí Microsoft možná na to druhé a bude s experimentovat i s fotoaparátem.  


Dle patentu se pracuje na fotoaparátu, který má v sobě také speciální optický filtr s vrstvou tekutých krystalů. Ta může měnit své vlastnosti tak, že buď skrz ni světlo tradičně prochází k senzoru, nebo může světlo naopak odrážet. Stejná technika je pak popsána také na infračerveném senzoru. Nyní je samozřejmě velkou otázkou, zda Microsoft nasadí podobnou techniku již v první generaci svého telefonu (pokud se jí vůbec někdy dočkáme) a samozřejmě hlavně, k čemu by taková technika byla.

Teoreticky se může koncept tekutých krystalů ve foťáku využít možná i jinak, ale současná implementace velkým potenciálem nehýří. Zatím mi nedává smysl, proč bych chtělo světlo u fotoaparátu odrážet. Možná by mohla teoreticky sloužit jedna velice dobrá čočka se skvělou světelností pro více senzorů najednou? V určité poloze by vychýlily krystaly jako zrcadlo světlo do hlavního senzoru a v druhé poloze jej směřovaly zase na širokoúhlý? Já vím, vymýšlím si tu blbosti, ale nic jiného než spekulovat nezbývá. V každém případě jsem rád, že Microsoft nenechává očividně nic náhodě a snaží si přijít s novinkami také v oblasti fotoaparátů, které jsou pro nespočet lidí u telefonů stále důležitější a konkurence je každým dnem silnější. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.