Microsoft ukazuje prototyp speciálního flipového pouzdra s e-ink displejem Líbilo by se vám takové příslušenství?

29.10.2018 12:00 / od Michal Šrajer
/Photos/zenfone6_kamera.jpg/Photos/zenfone6_kamera_s.jpg
  • K prezentaci konceptu byla využitá upravená verze stařičké Lumie 640
  • Na obrázcích tedy vidíme využití s Windows 10 Mobile a nikoli Androidem
  • Druhý displej by se použil pro zobrazení informací navíc, ovládání různých funkcí aplikací a podobně

Microsoft je znám svými prototypy zařízení, které byly často napřed před zbytkem světaNení žádným tajemstvím, že lidé žádají stále větší displeje. Sice s tím nemusíte souhlasit, jelikož chcete pořád kompaktní smartphone, na kterém můžete psát snadno jednou rukou jako já, ale většina trhu mluví jasně. Proto má koneckonců díky tenkým rámečkům nyní běžný telefon 6 palců. Namísto zachování formátu dříve běžných 5palcových zařízení a pouze zvětšení displeje vzali výrobci naopak kdysi větší 5,5palcová zařízení a zvětšili displej u nich. U větších zařízení totiž změna formátu displeje více vynikne a trh zkrátka prahne po velkých displejích. Potvrzením je i to, že nyní stojíme na prahu ohebných telefonů a opět se spekuluje, že budou telefony stále stejně velké a rozloží se pouze na ještě větší. Přitom třeba já bych měl raději menší zařízení, které rozložím na víceméně současnou úhlopříčku (třeba 6,5 až 7 palců). 

Někteří výrobci ovšem dokáží ještě uvažovat mimo zavedené konvence a snaží se experimentovat. Zejména Microsoft je znám svými prototypy zařízení, které byly často třeba o tři roky napřed před zbytkem světa, avšak nikdy se nedostala do výroby. Stejný osud čeká s jistotou i nově oznámený projekte speciálního flipového pouzdra, který rozšíří plochu všeho displeje jednoduše druhým displejem. Pár čínských výrobců sice už zkoušelo vyrobit telefony s dvěma displeji, ale nikdy nešlo o velký úspěch. Microsoft na to ale podle mě nyní kápnul a jde na to trochu jinak. 


Namísto nákladného zakomponování displeje nějakým způsobem přímo do zařízení, jej Microsoft přidal vlastní výrobní technologií do obyčejného pouzdra. Teoreticky by se tedy mohl každý je pořídit pouzdro a hotovo. Prototyp je přitom prezentován na starší Lumii 640, a to z jednoho prostého důvodu. Flexibilní e-ink displej, který nalezneme v pouzdře, musí mít pochopitelně nějaké napájení, a to lze dostat jedině z telefonu. Proto byla použita Lumia 640 s odnímatelným zadním krytem, díky čemuž získali inženýři přístup k baterii. Základní deska byla jen trochu upravena, aby podporovala přídavný pin a namísto běžných zad se poté na telefon nasadil prototyp pouzdra. Teoreticky by mohl být ovšem kryt napájen i skrz bezdrátové nabíjení.

Druhý displej se poté zapne vždy, když otevřete kryt, nebo lze jeho chování upravit v nastavení. Pro ukázku máme několik možností, jak by se dal prostor navíc využít. Pokud by byl telefon zamčený, zobrazoval by se na displeji jen detailní kalendář, počasí, nebo podle potřeby třeba vstupenka na koncert/letenka. Ve Wordu byste zase dostávali tlačítka navíc a podobně. V současnosti lze tento e-ink displej ovládat jen pěti speciálním dotykovými tlačítky, ale v praxi by počítal Microsoft se zcela dotykovým rozhraním. Druhý displej by se pak dal využít právě pro ovládání různých prvků v aplikacích nebo jako klávesnice. Fantazii se zkrátka meze nekladou a displej díky své technologii spotřebuje jen minimum energie


Pochopitelně jde jen o ukázku konceptu a většinu těchto experimentů Microsoft nikdy nevydá. Takový kryt by přeci jen vyžadoval upravený telefon, což nyní moc reálné. K Android telefonům se tento kryt asi snadno nepřidá a Microsoft nevydal už roky vlastní telefon. Krach Windows 10 Mobile byl poslední kapkou a trpělivost společnosti s vlastními smartphony vyprchala. I tento projekt nám dává ovšem nahlédnout do budoucnosti, jakým způsobem Microsoft nad telefony přemýšlí. Koneckonců se již dlouho pracuje na projektu Andromeda, což má být ohebný smartphone, jenž bude využívat právě podobné koncepce dvou displejů. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.