Microsoft Surface Duo a Neo mají mít multispektrální fotoaparát V mobilních zařízeních to bude novinka

16.12.2019 17:00 / od Honza Nuc
foto:  Microsoft
  • Microsoft by měl oficiálně představit a uvést nová zařízení Surface Duo a Neo na trh ke konci roku 2020.
  • Už nyní se dozvídáme několik nových informací o chystaných zařízeních z řady Surface.

V podstatě se jedná o zařízení, která mají dva displeje spojené pantem. Displeje mohou fungovat společně jako jeden velký, případně rozděleně. Pokud se chcete o Surface Duo a Neo dozvědět více, můžete se podívat do našeho podrobnějšího článku.

Novou informací však je, že by měl Microsoft do nových zařízení umístit také multispektrální kameru. O co se vlastně jedná? Multispektrální kamery se využívají především v zemědělství, kdy se připevní na dron, který poté létá nad polem a monitoruje růst plodin. Takových kamer se využívá i ve vojenství na prozkoumávání minových polí, ale dá se pomocí nich zkoumat a ověřovat historické dokumenty či umělecká díla. Jde o to, že multispektrální kamera (jak už název napovídá) kombinuje několik spekter dohromady. V případě zařízení od Microsoftu by taková kamera měla být využita především pro rozpoznání obličeje.

Na obrázku výše lze jednoduše vypozorovat, jak multispektrální kamera funguje při rozpoznání obličeje. Zaprvé kamera zjistí, zda obraz obsahuje obličej, poté obličej zaměří, dále začne mapovat obočí, oči, nos, ústa a další důležité obličejové body. Nakonec naskenuje celou hlavu člověka. Všechny tyto snímky poté kamera spojí dohromady a zjistí, zda se obličej shoduje s obličejem v databázi a kolika procentní shoda to je. 

Dalším využitím je celkový rozbor scény, kterou fotoaparát "sleduje". Multispektrální kamera dokáže určit, na jakou scénu se dívá, což je běžné pro AI i dnes, avšak tato technologie povyšuje rozpoznávání scény na zcela novou úroveň. Telefon nepozná už jen scénu s modrým nebem, scénu s jídlem, se psem a podobně. Multispektrální kamera dokáže rozpoznat mnoho objektů najednou, jako jsou stromy, hory, modré nebe, rychlý pohyb, bicykl či silnici a taktéž, zda jsou na scéně nějací lidé. Poté dokáže všechny tyto informace z fotky spojit a odvodit z toho důležité poznatky, na jejichž základě upraví jednotlivé části fotky podle potřeby. 

Jedná se o zajímavou technologii, jež v telefonech či jiných mobilních zařízeních ještě v takovéto komplexnosti nebyla. V podstatě se jedná o umělou inteligenci na steroidech spojenou dohromady s Deep Fusion od Applu. Využívá se především právě u dronů, kde jsou speciální hyperspektrální a multispektrální kamery. Těžko prozatím určit, jak spolehlivá bude kamera při rozpoznávání obličejů v porovnání s Face ID od Applu, jak moc vylepšení fotky a zda bude na to všechno stačit jen jeden nebo dva senzory. To se dozvíme snad až na konci příštího roku. Potenciál je rozhodně obrovský.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.