Microsoft Edge založený na Chromiu je už nyní ke stažení a povedl se Zatím jsou k dispozici pouze vývojářské verze

09.04.2019 12:59 / od Michal Šrajer
/Photos/ASUS_ROG_Phone_nase__1_.jpg/Photos/ASUS_ROG_Phone_nase__2_.jpg/Photos/ASUS_ROG_Phone_nase__3_.jpg/Photos/ASUS_ROG_Phone_nase__4_.jpg
  • Předělaný prohlížeč Microsoft Edge si můžete už nyní stáhnout ve dvou verzích
  • Je zde nejméně stabilní Canary s aktualizacemi každý den a vývojářská verze aktualizovaná jednou týdně
  • Už nyní je prohlížeč ovšem dost stabilní a občas i rychlejší jak Chrome

Už dnes vydal Microsoft pro zájemce dvě verze svého nového internetové prohlížeče Edge založeném na jádru Chromium od Googlu. K dispozici je verze Canary, která je nejméně stabilní a dostává aktualizace s těmi nejžhavějšími novinkami každý den a pak je tu verze pro vývojáře, která je výrazně stabilnější a dostává už otestované novinky jednou za týden. Právě v ní ostatně nyní vytvářím i celý tento článek a musím po nějaké té hodince hraní potvrdit ohlasy, že je nový Edge už nyní v pár ohledech dokonce rychlejší jak Chrome. Náš admin v něm jede jako drak. 

Té rychlosti se ale nelze divit, když Microsoft vyrval z jádra prohlížeče balast od Googlu. Pryč jsou nativní funkce Chromia jako blokování reklam, integrace Google Now, Cloudové služby, služby spjaté s Chrome OS a podobně. Celkem se zbavil zatím Microsoft v rámci lepší optimalizace více jak 50 různých funkcí a služeb Googlu. Některé věci se postupně pravděpodobné vrátí, avšak až bude hotová jejich optimalizace, aby prohlížeč zbytečně nezpomalovaly. Více nám o všem, čeho se Microsoft musel zbavit a co chce naopak přidat dozvíme na zítřejší konferenci BlinkOn 10.


Klidně si můžete hned prohlédnout, čeho se Microsoft zbavil na přiloženém obrázku, nebo si můžete o všech změnách v prohlížeči přečíst na oficiálním webu, odkud lze nový Edge také stáhnout. Právě zde se můžete dozvědět, že se už nyní pracuje primárně na přidání ARM podpory, vylepšení PDF čtečky v prohlížeči, snížení náročnosti na baterii, vylepšení editačních funkcí, úpravách uživatelského prostředí (grafiky) a podobně. Hlavní věcí je ovšem alespoň pro mě plánované zavedení plynulého scrollingu, kterým se původní Edge pyšnil. To byla jeho velká přednost a nemůžu se jej dočkat i v nové verzi. 

Z vlastní zkušenosti pak všem už nyní Edge doporučuji. Neumí zatím očividně vše a ani češtinu se mi zatím nepovedlo zapnout. Za zkoušku ale nic nedáte. Kopírování hesel, záložek a podobně proběhlo z Chromu plně automaticky během sekundy a jde cítit, že si dává na Edgy Microsoft záležet. Ostatně prý už nyní udělal v Chromiu stovky úprav. Jak jsem říkal, prozatím je Edge ve dvou verzích, ale ještě stabilnější varianta má přijít již brzy. A následovat budou poté také verze pro Windows 8, Windows 7 a macOS. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.