Microsoft Edge porazil Firefox a stal se druhým nejpopulárnějším prohlížečem na trhu Jářku, to bylo rychlé

7. duben 2020
1 min. čtení
0 videí
foto:  Microsoft
 • Už po roce na trhu a teprve pár měsících stabilního vydání je nový Microsoft Edge dvojkou na trhu.
 • Na počítačích je už nyní populárnější jak Firefox a na mobilních telefonech jej rovněž velice rychle dotahuje.
 • Neochvějným vládcem všech prohlížečů všech kategorií je ovšem stále Chrome.

Byť se to nemusí na první pohled zdát, tak prohlížeč Edge od Microsoftu je tu s námi již notnou řádku let. Nikdy se mu však nepovedlo vyškrábat ze stínu jeho nechvalně známé předchůdce IE a počet uživatelů dokonce v posledních letech klesal. Před nějaký rokem však učinil Microsoft drastický krok. Edge, jak jsme jej znali, skončil a na jeho místo přišel ve fázi testování nový Edge založený na platformě Chromium, kterou používá Chrome, Opera, Vivaldi a nespočet dalších prohlížečů.  

Reklama

Byl to krok, který ne každý fanoušek původního Edge vítal, a i já jsem byl z původní verze nového Edge rozpačitý. Používám jej však již od začátku více jak rok a prohlížeč se mílovým kroky zlepšuje a nabízí nyní i sadu vlastností, které konkurence nenabízí. Microsoft očividně na prohlížeči horečně pracuje, čehož je důkazem i řada vylepšení přímo do jádra samotného Chromia, z čehož pak benefitují úplně všichni. Edge se stal zkrátka velice rychle jedním z nejlepších prohlížečů na trhu, a to je jeho stabilní verze k dispozici teprve pár měsíců a potrvá ještě dlouho, než v něm budou všechny od začátku slibované funkce.  


Reklama

Edge se tak stal velice rychle i mým nejoblíbenějším prohlížečem, který používám nyní naprosto všude, ať už jde o notebook nebo mobilní telefon. Osobně se tedy vůbec nedivím, že březen se stal oficiálně první měsícem, kdy nový Edge porazil Firefox a stal se tak druhým nejpopulárnějším desktop/notebook prohlížečem na světě. Chrome drží stále neochvějně otěže s 68,5% trhu, avšak nyní má Edge 7,59%, Firefox za ním 7,19%, následuje starý Internet Explorer s 8,87% a TOP prohlížeče uzavírá na pátém místě Safari od Applu s podílem 3,62%.  

Microsoft tedy zatím vede pouze o 0,4%, což není mnoho, ale očividně je Edge na správné cestě. Přesvědčit za rok takovou část trhu a porazit zavedený Firefox je úspěch. Byť se mi nelíbí, že dominance Googlem vytvořeného Chromia je zase o to silnější. Ještě jednou také upozorním, že se bavíme čistě o počítačovém podílu. Pokud začneme kombinovat počítače, smartphony, tablety a všechno kolem, udržuje si Chrome stále drtivě první místa, avšak přes 18% získá najednou Safari a Firefox o pouhých 0,17% vede na třetím místě před Edgem. Vzhledem k velice zajímavým vylepšením Edge v brzké době se však bude tento náskok i ve smartphonech určitě snižovat.  

Reklama


Reklama

Reklama

Diskuze k článku...

0 komentářů
 • Marcel375-7. duben 2020

  Otázka: Nemôže sa stať že by Google zo strachu že ho Edge predbehne, alebo z iných dôvodov nejako "vypol" Chromium? Alebo proste nejako znemožnil chod Edge? Zaujíma ma, že Keď to Microsoft postavil na platforme od konkurencie, či tá konkurencia má na to nejaký vplyv.

  Odpovědět 
  • Michal Šrajer (hlavní redaktor)>Marcel375-7. duben 2020

   @Marcel375 Google nemá důvod bránit šíření vlastního Chromia. Plus Microsoft výrazně vylepšuje jádro Chromie, z čehož má užitek každý včetně Chromu, jak jsem psal. Bude dělat určitě stále různé naschvály, jako děla i Firefoxu, ale rozhodně nebude bránit Edgy v životu a jeho šíření. Ostatně dle procent se stejně nemá čeho bát...

   Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.