MediaTek podváděl ve výsledcích benchmarků ve velkém Skandál pro výrobce proceosrů

09.04.2020 15:00 / od Honza Nuc
foto: techarena.cz
  • Umělé navyšování výkonu v různých testech v mobilním průmyslu není ničím novým a v minulosti jsme se s podobnými praktikami mohli setkat.
  • Jihokorejský Samsung dokonce kvůli falšování výsledků testů skončil u soudu, který nakonec společnosti udělil několikamilionovou pokutu.
  • Nyní se ukazuje, že s výsledky testů manipuloval také výrobce mobilních procesorů MediaTek. Na případ upozornil server AnandTech.

O falšování výsledků informoval na serveru AnandTech redaktor Andrei Frumusanu. Jak ale na celé falšování přišel? Jednoho dne mu totiž dorazil na test telefon Oppo Reno3 Pro s procesorem MediaTek Helio P95. Andreie překvapilo, že procesor má podle benchmarku PCMark o něco vyšší skóre, než by očekával. Obava se však potvrdila až tehdy, když mu na test přišel druhý telefon, a to Oppo Reno3 s procesorem MediaTek Dimensity 1000L, jež má být daleko výkonnější než první zmíněný mobilní čip. Frumusanu tedy začal pátrat, čím by to mohlo být.

Následně redaktor zjistil, že v telefonech je soubor pojmenovaný power_whitelist_cfg.xml, který v případě testování výkonu v těch nejběžnějších benchmarcích přepne výkon procesoru do takzvaného sport módu, jež navýší výkon procesoru obecně až o 30 procent. V určitých úlohách si však vede v benchmarku procesor až o 70 procent lépe, než by doopravdy měl. Navýšení výkonu Andrei Frumusanu zjistil, když využil anonymní verze benchmarku PCMark. Objevený soubor však údajně zfalšuje výsledky v nejpoužívanějších testovacích aplikacích jako Antutu, Antutu 3DBench, GeekBench, AndroBecnh2 a další (viz. tabulka).

Server AnandTech samozřejmě s výsledky svých zjištění konfrontoval také společnost MediaTek. Na odpověď server čekal několik týdnů, nakonec však dorazila. Její celé znění si opět můžete přečíst v článku. Ve zkratce se MediaTek vyjádřil v tom smyslu, že někteří výrobci telefonů do svých zařízení mohou přidávat různé módy, které výkon telefon navýší, což je samozřejmě pravda, ale nevysvětluje to nic z toho, co zde bylo popsáno. Poté společnost zmiňuje, že výkon procesoru se chytře a automaticky adaptuje na danou situaci, aby poskytoval ten nejvyšší možný výkon. No a naposledy MediaTek zmiňuje, že testování procesorů v benchmarcích je v souladu s postupy ostatních výrobců. To však ale neznamená, že postupy ostatních výrobců musí být správné, že ano.

Každopádně tady jasně vidíte, že na benchmarky a různé testy výkonu se prostě spoléhat nemůžete. Častokrát nám píšou lidé v komentářích pod recenzemi, že jejich telefon nasbíral v AnTuTu daleko víc bodů, tím pádem je lepší. Zřejmě ano, ale ne v každém případě musí být výsledky správné a není dobré lpět na benchmarcích obecně. Vždy je musíte brát s rezervou a hlavně s rozumem.


Diskuze k článku...

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.