MediaTek nehodlá Huawei nelegálně prodávat procesory vyrobené TSMC Uvidíme, jak to nakonec dopadne

04.06.2020 05:00 / od Honza Nuc
foto:  Huawei
  • Huawei už si nemůže nechávat vyrábět své procesory Kirin u tchaj-wanského výrobce TSMC.
  • Naděje tak výrobce upírá k MediaTeku a jejich procesorům. MediaTek si však nechává některé čipy taktéž vyrábět u TSMC.
  • No a startuje nám zde možná v budoucnu zajímavá zápletka.

Americká vláda v čele s prezidentem Donaldem Trumpem vede otevřenou obchodní válku proti čínskému výrobci Huawei. To je známý fakt. Kvůli tomu nemůže Huawei používat Google služby ve svých zařízeních a muselo je nahradit službami svými, které nejsou dokonalé a pro evropského zákazníka jsou spíše trnem v patě, než-li hodnotným pomocníkem. Už to je tedy problém. Další potíží je ale fakt, že americká vláda zatlačila na velkého výrobce mobilních procesorů TSMC, které nyní nebude pro Huawei vyrábět jejich procesory Kirin, a to kvůli tomu, že při výrobě používá i americké technologie, což se samozřejmě Spojeným státům nelíbí. 

 
Huawei sice ještě může zhruba do poloviny srpna od TSMC procesory odebírat a udělat si zásobu, pak už je ale konec. Čínský výrobce si tak přímo ve své domovině domluvil spolupráci s tamním producentem procesorů SMIC, který však nedosahuje takových kvalit a jeho čipy jsou podstatně horší, než bychom si ve vlajkových modelech přáli. Jedná se prostě o procesory pro levnější segment telefonů. Huawei je tak v potížích, protože potřebuje náhradu především za vlajkové Kiriny.

Samozřejmě tak padlo oko zajíce zahnaného do kouta na procesory od MediaTeku. Huawei však podle dostupných informací může spřádat plány na zajímavou okliku, jak se k procesorům Kirin dostat právě přes MediaTek. Výrobce procesorů si totiž také některé čipy nechává vyrábět u TSMC, poté je případně upraví a hlavně - dá na ně své logo. Huawei by tak teoreticky mohlo po MediaTeku chtít, aby si nechal vyrobit u TSMC procesory Kirin a poté je Huawei prodal pod svým jménem. Vše by bylo na oko v pořádku. Horší by bylo, kdyby se to dostalo na povrch.

Tomu se chce samozřejmě MediaTek vyhnout, proto se otevřeně společnost vyjádřila, že žádné nelegální obchodování s Huawei nepřipadá v úvahu a ať na to nikdo ani nemyslí. Jsem sám opravdu zvědavý, jestli MediaTek svému tvrzení dostojí a zda-li nebudeme za pár měsíců v médiích číst, že se stala situace, kterou jsem nastínil výše.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.