Majitelé procesorů AMD mohou být vystavení bezpečnostnímu riziku Na problém přišli výzkumníci z evropských univerzit

13.03.2020 11:13 / od Honza Nuc
foto: techarena.cz
  • Podle nejnovější studie dvou univerzit z Rakouska a Francie mají procesory AMD chybu, kvůli které představují bezpečnostní riziko.
  • Nově zjištěná chyba postihuje procesory, jež společnost vyrobila mezi lety 2011 až 2019.

Na problémy procesorů AMD přišli výzkumníci z Graz University of Technology v Rakousku a University of Rennes ve Francii. Podle jejich výzkumu je možné kvůli chybě v bezpečnosti získat jednoduše informace z počítače. Bezpečnostní výzkumníci údajně kontaktovali společnost AMD a informovali ji o zmíněné chybě s procesory už v září 2019. Společnost však podle dostupných informací doposud nedodala žádnou bezpečnostní záplatu, jež by problém vyřešila. Jedná se o chyby typu Collide+Probe a Load+Reload.

Oba typy útoků cílí na L1D cache way predictor, což je funkcionalita, jež zvyšuje výkon procesoru tím, že předpovídá, kde by mohla být potřebná data a tím šetří čas i výkon procesoru. Útoky tak u procesorů AMD monitorují vzájemné působení mezi procesy a vyrovávací pamětí. Díky tomu mohou z kódu odebrat některá data z procesů různých aplikací. Podle výzkumníků z obou univerzit je možné útok udělat pomocí JavaScriptu, a to jak v cloudu, tak i ve virtuálním prostředí.

Zajímavost ale je fakt, že některé zdroje uvádí jako sponzora těchto výzkumů společnost Intel, tedy konkurenta AMD. Jedná se však čistě o spekulaci, která není nijak zvlášť doložená a nepodařilo se mi zjistit více bližších informací, které by takovou informaci na sto procent potvrdily. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.