macOS Big Sur přinese dle Applu největší designové změny za posledních 20 let Jsou to však změny k dobrému?

23.06.2020 10:00 / od Michal Šrajer
foto:  macrumors.com  /  macrumors.com
  • Operační systém od Applu změnil po 19 letech číselné označení a je z něj macOS XI.
  • Aktualizace Big Sur přináší zejména grafické omlazení, které prostředí notebooků sjednotí s designovým jazykem iOS.
  • Všechno je zaoblené, průhledné, nové ikony, widgety z iOS 14, kontrolní centrum či přepracované aplikace.
  • macOS Big Sur se dostane do veřejného beta testu příští měsíc a vyjde naplno až na podzim.

Včerejšek byl pro Apple velkým dnem. Na konferenci WWDC 2020 se toho oznámilo opravdu hodně, přičemž většina představených novinek výrazně mění to, jak se produkty od Apple chovají a jak je používáme. Jednou z největších změn si projde macOS, který čeká prý největší změna designu od představení macOS X. To nám dává největší změnu za posledních 19 let. Ano, tak starý už macOS X je. Ve skutečnosti jsou změny tak velké, že Apple potají změnil jméno na macOS XI.

Design macOS Big Sur je silně ovlivněn iOS 14. Jde to vidět na každé obrazovce, v každé aplikaci, v každém okně. Všechny rohy oken a dalších grafických prvků byly výrazně zaobleny a pro iOS typicky průhlednost prvků je nyní všude. Barvy jsou pastelovější, prostřední jednodušší, mezeru mezi textem v různých menu větší. Zkrátka macOS více “dýchá”, je volnější a působí moderněji. 

Přidalo se také kontrolní centrum z iOS, kdy můžete klepnutím na čas v pravém horním rohu rozbalit nabídku s ovládáním jasu, zvuku, režimem nerušit, přepínat se na tmavý režim, zapnout Bluetooth a podobně. Zkrátka jako na iPhonu, dokonce je tu i ovládání hudby. Zároveň se přidal nový notifikační panel, který nyní spojuje kupříkladu více zpráv z Messengeru do jediné notifikace a pod samotnými notifikacemi jsou ve sloupci pod sebou nové widgety, které rovněž známe z iOS 14.


Lehčím omlazením projde rovněž dock s aplikacemi. Apple trochu přizvednul dock vzhůru, zaoblil jej, stejně jako vše v macOS, a především se změní ikonky. Všechny budou stejně velké a mají poupravený design. Nejsou tam velké grafické rozdíly, ale osobně se mi nový vzhled i tak moc nelíbí. Některé stínování ikonek je zkrátka zvláštní a působí vcelku kýčovitě. 

Dále byla řada aplikací předělená, hýbalo se s ovládacími prvky, s vyhledávací lištou, tlačítky, pár se jejich přidalo a tak dále. Největší změny čekají konkrétně Mapy, které dostanou cyklo navigaci, navigaci speciálně pro elektromobilu nebo vnitřní navigaci v interiérech. Všechny tyto novinky pocházejí opět z iOS 14, avšak zezačátku budou dostupné pouze v Kanadě, Irsku a Británii.

Stejně tak Safari dostanete pořádnou aktualizaci. Prohlížeč má být dle Applu o 50% rychlejší než Chrome a šetrnější na baterii. Dostane náhledy karet, když na ně myší přejedete, můžete zavřít všechny karty najednou, máme novou upravitelnou hlavní obrazovku, vlastní automaticky překladač a mnoho dalších menších vylepšení. Velkou zprávou pro vývojáře jsou ale až rozšíření pro Safari, která mají novou sekci v App Store a Safari zvládne používat rozšíření určena i pro ostatní prohlížeče. Na systémové úrovni celého OS se vylepšilo zabezpečení a vývojáři mají opět snadnější vývoj aplikací díky updatované verzi SwiftUI.

MacOS XI Big Sur je k dispozici již nyní pro vývojáře a příští měsíc přejde do veřejného beta testování. Následně vyjde až na podzim zdarma pro majitele Mac zařízení. Změny, které přináší, určitě nebudou pochuti každému, ale jde o očividnou snahu Applu sjednotit designový jazyk všech svých zařízení a zároveň vypadá macOS mnohem více “dotykově přívětivý”. Možná nás tedy v budoucnu bude čekat menší překvapení i co se hardwaru týče. 

Anketa
(hlasování ukončeno)
Co říkáte na redesign macOS ve stylu iOS?
65% Moc se mi líbí Celkem hlasovalo: 94
Zobrazit výsledky
Moc se mi líbíHlasovalo 61 (65%)
Nejsem fanoušek Applu, ale líbí se mi, jak si je to podobnéHlasovalo 21 (22%)
Nelíbí se mi, chtělo by to něco jinéhoHlasovalo 9 (10%)
Měli by prostě zůstat u současného OS XHlasovalo 3 (3%)Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.