Létající taxi služba je blíže realitě. Larry Page se domluvil s leteckou společností Už brzy pro vás taxi možná i přeletí

16.10.2018 11:55 / od Michal Šrajer
/Photos/zenfone6_kamera.jpg/Photos/zenfone6_kamera_s.jpg
  • Budou společně pracovat na vývoji první autonomní letecké taxi službě na světě
  • Jejich VTOL letoun Cora už je z velké části připravený na náročnější testy
  • Larry Page uzavřel na Novém Zélandě smlouvu s leteckou společností

Pokud jste ve světě telefonů a IT celkově trochu více znalí, určitě jste už někdy narazili na jméno Larry Page. Jde o spoluzakladatele takové malé společnosti jménem Google, který však před lety nechal vedení společnosti jiným a nyní si našel nového koníčka. Pracuje totiž na stavbě létajícího taxi se společností Zephyr Airworks na Novém Zélandu. Prototyp jeho létajícího taxi se jmenuje Cora a jde o letoun typu VTOL, což znamená, že dokáže vozidlo vzlétnout i přistát vertikálně jako kupříkladu vrtulník. 

Page už několikrát svůj taxi letoun ukazoval jak prochází prvními testy. Až nyní ovšem nastal velký krok k jeho reálnému nasazení, jelikož tamní letecká společnost na Novém Zélandě podepsala smlouvu na dlouhodobou spolupráci. Výsledkem této spolupráce má být poté první veřejná letecká taxi služba, jež bude plně autonomní. To znamená, že v letounu nebude pilot, ale vše obstará počítač. Podobnou službu chystá i řada jiných společností včetně známého Uberu, avšak požehnání od tradiční letecké společnosti zatím žádná jiná nemá. 

Pokud by vás zajímal samotný letoun, tak je Cora čistě elektrický stroj s 12 nezávislými rotory, které jej udržují ve vzduchu. Pohybuje se a vypadá přitom jako tradiční letadlo s pevnými křídly. Jen vzlet a přistání probíhá vertikálně. Maximální rychlost činí jen 50 km/h a reálný dolet se pohybuje kolem 100 km. Jedná se tedy skutečně spíše jen o taxi po městě a blízkém okolí a určitě nejde o konkurenci pro stávající letadla. Jelikož ovšem nepotřebuje Cora pilota ani ranvej, může být provaz, a tedy i cena letů mnohem dostupnější. Prozatím však nevíme, kdy přesně bychom se prvních veřejných letů mohli dočkat. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.