foto:
ZDNet
- Po dlouhých měsících úniků jsou Pixely 6 od Googlu konečně oficiálně představeny za 649 a 899 eur.
- Veškeré specifikace už jsme předem znali, ale překvapením jsou nové softwarové funkce nebo pokročilé HDR video.
- Až nečekané hodně prostoru dostalo během prezentace prostor zabezpečení, které by mělo být to vůbec nejlepší na trhu.
Už žádné úniky Pixelů 6 nás nečekají. Google včera představil své dva vlajkové telefony pro letošní rok, přičemž nakonec nedostaly prostor ani žádné jiné produkty. Celý večer patřil Pixelům, na které letos Google hodně sází a není se čemu divit. Telefony vypadají nesmírně lákavě pro fanoušky i uživatele jiných značek, což potvrzuje také okamžitý zájem a výpadek obchodu Googlu, který byl pár hodin po představení přetížen. O co přesně tedy ty davy lidí stojí?
Všechno začíná zcela novým designem. Google chtěl upozornit na kompletně předělané fotoaparáty a především fakt, že letošní ročník Pixelů značí nový začátek pro celou značku. Máme zde radikální design s velkým horizontálním černým pruhem fotoaparátů přes celá barevná záda, což se nebude líbit každému. Výrobce však docílil jedinečnosti a Pixely 6 si s jinými telefony na trhu určitě nespletete. Jak menší, tak větší model jsou přitom vyrobeny ze skla Gorilla Glass Victus, avšak Pixel 6 má matný černý hliníkový rám, zatímco Pixel 6 Pro sází na tmavý, ale lesklý rám z nerezové oceli.
foto: Google
To vše schovává ve svých útrobách hlavní chloubu Googlu, vůbec první procesor vlastní výroby. Tensor je moderní 5nm čip, jehož popisem strávil Google nejvíce času. Bylo nám na konferenci řečeno, že všechny funkce a služby společnosti byly vždy založeny na umělé inteligenci a strojovém učení, ale výrobci procesorů prý v tomto ohledu zaostávali a vývoj nebyl tak rychlý, jak by si Google představoval. Proto vznikl vlastní čip, jenž není dělán za účelem toho největšího výkonu a honěním čísel v benchmarcích, je dělán od základu právě pro strojové učení, umělou inteligenci a nejvyšší rychlost a plynulost při běžném používání.
Procesor je tvořen dvěma ultra výkonným jádry Cotex-X1, dvěma výkonným jádry a čtyřmi úspornými. To je velice unikátní rozvržení, jež má zaručit lepší výkon v reálném používání a lepší spotřebu. Tvorba vlastního čipu také znamená, že Google do Tensoru nacpal speciální jádro pro zabezpečení, jež doplňuje ještě externí bezpečnostní čip Titan M2. Google tvrdí, že si nechal udělat testy nezávislými agenturami a Pixely 6 jsou nejbezpečnějšími mobily na trhu. Díky tomu máme dostávat nově také bezpečnostní aktualizace po dobu 5 let. Bohužel ale nepadlo ani slovo o prodloužení podpory velkých verzí Androidu, tam jsme stále na 3 letech.
Tensor umožňuje také mnohem rychlejší a spolehlivější rozpoznání řečí a přízvuků, přičemž se dočkal rozšíření také “Živý překladač”, kdy můžete k telefonu mluvit a ten vše ve zlomku sekundy přeloží do vámi vybrané řeči. Přesnost překladů je mnohem větší, a především zvládnou Pixely nyní přeložit až 55 jazyků, mezi nimiž je konečně také čeština.
foto: Google
Vzhledem k pověsti Googlu a jeho fotoaparátů není divu, že se má procesor podepsat také na jejich schopnostech. Telefony mají novou funkci Magic Eraser, díky které rozpoznají snadno na jakékoli fotce objekty a ty můžete velice snadno ze snímku vymazat. Face Unblur zase pomůže se snímky, na níž jsou lidé lehce rozmazání a můžete díky ní vrátit obličejům trochu ostrost. Portrétní režim umí lépe ořezávat objekty a rozumí si daleko lépe s různými odstíny pleti a vylepšené jsou pochopitelně také noční fotografie. Díky výkonu v oblasti umělé inteligenci mohl Google letos vůbec poprvé použít své pokročilé HDR také ve 4K videu, kdy spojuje telefon několik snímků dohromady do jednoho 30krát či 60krát za sekundu. Výsledkem má být video, které konečně dožene svou kvalitou fotky.
Pochopitelně ale došlo také na hardwarové vylepšení fotoaparátů. Všechny předchozí senzory jsou pryč a oba modely mají nyní fyzicky obří 50Mpx hlavní fotoaparát Samsung GN1 s optickou stabilizací, který shromažďuje o 150 % více světla než Pixely 5. Stejně tak je větší 12Mpx širokoúhlý snímač, jenž má ovšem stále poměrně úzký úhel záběru 114 stupňů a chybí mu automatické ostření. Pouze dražší Pixel 6 Pro dostane navíc ještě 48Mpx periskopický teleobjektiv se 4x optickým zoomem a 20x digitálním Super Res zoomem. Vepředu má v průstřelu větší telefon také novou 11,1Mpx kamerku s fixním ostřením, ale nově umí natáčet 4K video. Menší Pixel 6 dostal starou 8Mpx přední kamerku, ale oba modely mají vepředu nyní opět širší úhel záběru, jako měly Pixely 4.
foto: Google
Krom fotoaparátů se liší modely také displejem. Zatímco Pixel 6 má rovný 6,4palcový Full HD AMOLED displej s 90Hz frekvencí, tak Pixel 6 Pro se chlubí 6,7palcovým Quad HD AMOLED displejem s proměnlivou frekvencí pomocí LTPO technologie mezi 10 až 120 Hz. Plus má navíc zaoblené boky. Oba kousky mají ale stejnou optickou čtečku otisků prstů v displeji.
Rozdílné jsou také baterie. Pixel 6 Pro se pyšní 5000mAh akumulátorem, největším v historii Pixelů. Ani menší model ale nezaostává 4600mAh baterií. V oblasti nabíjení si už jsou Pixely vesměs rovni a najdeme v nich 30W drátové či 21/23W bezdrátové nabíjení.
Každý Pixel 6 se začne prodávat ve třech barevných verzích již 28. října na osmi trzích světa, mezi něž nepatří drtivá většina Evropy. Pixel 6 bude dostupný ve variantě 8/128GB a 8/256GB, přičemž cena základní verze činí hezkých 649 eur, tedy 16,5 tisíc korun. Pixel 6 Pro začíná na 12/128GB verzi, ale můžete mít také 256GB či 512Gb úložiště. Tento kousek stojí minimálně 899 eur, což nám dává 23 tisíc korun.
foto: Google