Koronavirus zvítězil. Veletrh MWC 2020 je oficiálně zrušen Dalo se to čekat

13.02.2020 06:30 / od Michal Šrajer
foto:  LG
  • Počet nakažených koronavirem stále stoupá, stejně tak počet obětí, takže se nelze divit, že hrozba ovlivní také veletrh MWC.
  • Barcelonského veletrhu se nezúčastní společnosti LG, Ericsson, NVIDIA, Sony, Intel, MediaTek, Nokia, Cisco, Facebook a další.
  • Nakonec byl veletrh MWC 2020 kvůli koronaviru 12.2. večer oficiálně zrušen.

Aktualizace (13. 2. 2020) - MWC 2020 je zrušeno!

Tak to máme oficiálně černé na bílém. CEO GSMA (organizace, jež MWC pořádá) John Hoffman rozeslal e-mail, ve kterém oznámil zrušení veletrhu z důvodu hrozby koronaviru. Uvedl to včera večer server Bloomberg, který se k e-mailu dostal. Původně se mělo rozhodnout o osudu letošního ročníku slavného veletrhu až v pátek, ale vzhledem k faktu, že včera zrušila účast také Nokia, Facebook, Cisco a nespočet dalších asi nemělo smysl čekat. GSMA muselo být jasné, že po odstoupení desítek velkých společností neměl veletrh cenu. Nemluvě o bezpečnostním riziku. Zkrátka jsme se dočkali toho správného rozhodnutí. 

Dle Hoffmanova e-mailu učinilo rozšíření koronaviru veletrh “nemožným”. Nedalo se nic jiného dělat. Ani přijmutí větších bezpečnostních opatření ve finále nic neznamenalo. Hodí se však zmínit, jak velkou katastrofou zrušení veletrhu je pro samotnou Barcelonu. Město přijde o 492 milionů euro, které si mělo díky veletrhu jako každý rok vydělat. Zároveň také přišlo o 14 tisíc pracovních míst, které MWC dočasně každý rok poskytuje. 

Důležité je však také odhlédnout od MWC a zaměřit se na skutečný problém, samotný koronavirus. Ten se nadále šíří a v současnosti bylo nakaženo již více jak 45 tisíc lidí a přes 25 zemí hlásí výskyt viru. 1100 osob poté bohužel viru podlehlo. Nezbývá tedy než doufat, že se podaří situaci co nejdříve vyřešit. Přes všechny pokusy se zatím totiž nenašla dokonalá metoda léčby aplikovatelná na všechny případy. 

Aktualizace (12. 2. 2020) - Další velké rány pro MWC v čele s Nokií

Dnešek je opět plný špatných zpráv. Koronovirus odradil nově také Facebook, Cisco, AT&T a Sprint. Pakticky nikdo tedy nebude ve Španělsku prezentovat své 5G technologie, jelikož třeba i takový Ericsson zrušil svou účast mezi prvními. A co je horší, před pár hodinami se nechalo slyšet rovněž HMD Global. Ani Nokia na veletrh nevkročí jedinou nohou a zůstane hezky doma v bezpečí. Veletrhu tedy zbývá v podstatě už jen z větších výrobců Xiaomi, Huawei a Oppo. Přičemž Huawei zde stejně nic velkého nepředstaví, jelikož rodinka P40 se ukáže na vlastní akci v březnu. V tuto chvíli lze téměř s jistotou říci, že se veletrh v pátek patrně pro letošek zruší. 


Aktualizace (11. 2. 2020) - Zvažuje se zrušení veletrhu

Vypadá to, že MWC nedostane ani den oddychu. Také Intel, Vivo a MediaTek zrušili svou účast na veletrhu. Nejen, že nebudou žádné konference, ani jedna se společnost se vůbec do Barcelony nevydá. Vivo dokonce odložilo představení svého modelu Apex 2020 na neurčito.

Není tedy divu, že se bude pořádat tento pátek zasedání, na kterém se rozhodne, zda se letos veletrh MWC vůbec uskuteční.


Aktualizace (10. 2. 2020) - Přidává se také Amazon a TCL

Dnes se s novinkami kolem MWC roztrhl pytel. Sony a NVIDIA se rozhodli z veletrhu stáhnout úplně a Samsung minimálně razatně zredukuje svůj pobyt v Barceloně. Pár hodin na to se ozval však také Amazon, který se do Španělská nakonec vůbec nechystá a stejně tak změnil své plány trochu TCL. Čínský výrobce sice v halách veletrhu bude svá zařízení prezentovat, ale zrušil velkou konferenci, na níž je měl představit. TCL zvolilo tedy stejný postup jako ZTE, které bude rovněž pouze na svém stánku.


Aktualizace (10. 2. 2020) - Účast ruší také NVIDIA a Sony. Samsung přemýšlí

Řada dalších společností dnes oznámila, že se letos nehodlají zúčastnit veletrhu MWC 2020. Důvodem je samozřejmě hrozba koronaviru, který tvoří pro mnohé až moc velké bezpečnostní riziko. Jako třetí v pořadí se nechala slyšet o víkendu NVIDIA, která svou účast zrušila kompletně stejně jako třeba LG.  

Dokonce i Samsung podle všeho zvažuje své možnosti. Nespočet zaměstnanců Samsungu prý ruší své lety, a tak bude zázemí společnosti v Barceloně při nejlepší velice skromné. Podle všeho je však stále možné, že Samsung vůbec nikam nepojede. Oficiální vyjádření zatím nemáme, ale Samsung si rozhodně může dovolit veletrh vynechat. Vlajkové modely se stejně představí již zítra v San Franciscu a slavné jméno s reklamou dodělá zbytek. MWC je pro společnost zcela nepotřebné.Přímo během psaní tohoto článku pak potvrdilo již zcela oficiálně svou neúčast také Sony. To si dle tiskové zprávy váží především bezpečnosti svých zaměstnanců, fanoušků, zákazníků, partnerů a novinářů, proto se tedy do Barcelony raději nevydá. Celé vyjádření máte v přiloženém obrázku. Namísto konference proběhne stále ve stejný čas, 8:30, pouze online stream na oficiálním Xperia YouTube kanálu.


Aktualizace (7. 2. 2020) - Ericsson rovněž nepřijede

Švédský telekom Ericsson se v pátek přidal k ostatním firmám, které se z bezpečnostních důvodů nezúčastní veletrhu MWC 2020 v Barceloně. Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Důvodem pro neúčast na veletrhu je obava z koronaviru.

"Zdraví a bezpečnost našich zaměstnanců, zákazníků a dalších zúčastněných stran je pro nás nejvyšší prioritou," vyjádřil se prezident společnosti Ericsson Börje Ekholm v tiskové zprávě. Společnost tak udělá vlastní akci s názvem Ericsson Unboxed doma ve Švédsku, kde představí všechno důležité.


Původní zpráva

Asus oznámil, že dodávky herního telefonu ROG Phone II budou mít kvůli koronaviru výpadek (celý článek si můžete přečíst zde). Jenže další problém nastává s konáním veletrhu MWC 2020 v Barceloně. Společnosti LG a ZTE oznámily, že se veletrhu nezúčastní kvůli obavám o své zaměstnance a obecně o širokou veřejnost kvůli panující epidemii koronaviru. O produkty, jež měly společnosti na veletrhu představit, však nepřijdeme. Oba výrobci totiž chtějí v budoucnu uspořádat vlastní akce, na nichž své výrobky pro letošní rok ukáží.

V případě LG se jedná především o telefony LG V60 ThinQ a LG G9 ThinQ. Společnost ZTE už dříve informovala, že by se na MWC ráda zaměřila na 5G sítě a představení telefonu Axon 10s Pro 5G. Alespoň tak to mělo vypadat původně, ale před pár hodinami vydalo ovšem ZTE prohlášení, že se na MWC nakonec přeci jen vydá a bude ukazovat svá 5G řešení a přístroje v halách barcelonského veletrhu. LG však dává od MWC stále ruce pryč a zůstane raději doma.

Od ostatních výrobců prozatím žádné zprávy o zrušení účasti na veletrhu nepřišly. Je ale vysoce pravděpodobné, že v následujících dnech ještě nějaká oznámení o zrušení účasti uvidíme. Světová zdravotnická organizace (WHO) již vyhlásila zdravotní stav nouze a na vakcíně proti koronaviru pracují vědci hned z několika velkých zemí jako je Čína, Rusko nebo USA. Virus se přenáší vzduchem a má inkubační dobu až 14 dní. Do té doby se tváří jako běžná chřipka - horečky, bolesti kloubů a svalů či kaše. Podle posledních zpráv zabraly jedné nakažené jednasedmdesátileté Číňance léky proti AIDS a chřipce. Jedná se však o jeden případ. U dalších pacientů se taktéž nasadila experimentální léčba.


Diskuze k článku...

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.