Koronavirus přežije až 28 dní. Víme, na jaké povrchy si dávejte pozor! Není ale důvod k panice

12. říjen 2020
1 min. čtení
0 videí
  • Australská národní vědecká agentura zvěřejnila studii o tom, jak dlouho přežije koronavirus na různých typech povrchů.
  • Až 28 dní zůstává virus infekční na hladkém povrchu, jaký mají telefony, hodinky, notebooky, papír, bankovky a podobně.
  • Studie však probíhala v přísných laboratorních podmínkách a riziko přenusu dotykem je minimální.

Australská národní vědecká agentura zveřejnila výsledky své nové studie, jenž se zabývala tím, jak dlouho dokáže koronavirus přežívat na různých typech povrchů. Zároveň také zjišťovala, zda je pro nás nebezpečný i při pouhém kontaktu s nějakým předmětem. Výsledkem výzkumu je pak číslo 28. Celých 28 dní dokáže virus způsobující nemoc COVID-19 přežít na hladkém povrchu, jaký mají třeba telefony, tablety, hodinky, notebooky, různé kovové povrchy, papír, bankovky a tak dále. To je mnohem déle, než vědci původně spekulovali. Virus SARS-CoV-3 tak zůstává infekční o 11 dní déle než chřipka. Pokud se však budeme bavit třeba o oblečení, tak na takovém povrchu vydrží virus už jen 14 dní.

Nová studie tedy ukazuje důležitost čištění alespoň vašeho telefonu, ale zároveň není důvod k panice. Byť se mohou zdát čísla alarmující, tak je nutno podotknout, že životnost virů je měřena za specifických podmínek. Ano, SARS-CoV-3 je překvapivě mnohem odolnější než podobné viry, ale výzkum probíhal vždy v kompletně zatemněné místnosti, aby se zabránilo působení UV záření. Zároveň byla v místnosti celou dobu teplota 20°C bez jediné odchylky a virus nebyl zabalen v čerstvém “slizu”, v němž se většinou přenáší. I tento sliz má v sobě totiž bíle krvinky a protilátky, což by výsledky testu pozměnilo.

Reklama

Ostatně profesor Ron Eccles z Cardiffské univerzity se snažil uvést vše na pravou míru v rozhovoru pro BBC. “Dle mého názoru přežije infekční virus na povrchu ve své slizu jen pár hodin, a ne několik dní,” komentuje výsledky studie profesor Eccles. Navíc tu máme i výzkumy dalších expertů, kteří se naopak soustředí na přenášení viru pomocí povrchu. Podle nich se COVID-19 skoro nikdy nepřenáší prostým dotykem. Zdaleka největší šiřitelem viru jsou miniaturní kapičky, které vzniknou během kašlání či kýchání. Pravděpodobnější je i přenos pouhým vzduchem. Riziko nákazy se zvýší, pokud jsou spolu lidé v malém prostoru, kde podstupují nějakou náročnou aktivitu podněcující těžké dýchání, kupříkladu cvičení a zpěv.

Ve finále tedy rozhodně není na místě panikařit, ale pro jistotu byste přeci jen měli alespoň svůj telefonu pravidelně očišťovat. Přeci jen je to zařízení, které máte v ruce prakticky neustále, dáváte se jej k obličeji a bývá častokrát na bakterie a viry špinavější jak kupříkladu záchodová mísa. Případně tedy určitě mrkněte na náš článek, v němž vám radíme, jak se virů na svém telefonu co nejlépe zbavíte.

Reklama
Reklama

Diskuze k článku...

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.