Konec YouTube, jak jej známe? Google z něj chce udělat online obchod jako Amazon Máme to oficiálně potvrzeno

11. říjen 2020
2 min. čtení
0 videí
  • Údajně chce začít Google pořádně konkurovat Amazonu pomocí YouTube.
  • Mnoho tvůrců dělá videa o produktech a pak odkazují miliony lidí na Amazon či jiné obchody.
  • Z toho Google, potažmo YouTube, logicky nic nemá a tak testuje integraci přímého nakupování pod videii.
  • Provizi z nákupů by dostali také samotní tvůrci videí.

Nové zprávy z Bloomberg ohledně nové strategie Googlu jsou vcelku zarážející. Podle všeho se chystá americký gigant lehce pozměnit svou platformu pro sledování videí. Dokonce mám přímo z Googlu oficiálně potvrzeno, že několik YouTube tvůrců už testuje speciální funkci, pomocí které označí produkt, o němž ve svém videu hovoří. Toto označení bude následně napojeno na nové nákupní funkce a velkou databázi Googlu. Na základě tohoto testování a zájmu o tuto funkci se pak společnost rozhodne, zda na ní dál pracovat.

Reklama

V praxi by to fungovalo tak, že byste se kupříkladu dívali na recenzi telefonu či televize, módní video, makeup tutorial, sponzorovaný vlog či jakékoli jiné video, ve kterém se bude tvůrce věnuje nějakému produktu. Tento produkt se pak naváže přímo v YouTube administraci na nákupní modul a během sledování vám patrně vyskočí přímo na oči odkaz na nákup. Případně bude rovněž pod videem nějaké speciální tlačítko pro přímý nákup zmiňovaného produktu.

Je však otázkou, zda by tento odkaz vedl pouze na jiný obchod, jelikož z toho by Google moc neměl. Zatím to vypadá, že Google chce, abyste provedli objednávku i platbu přímo ze samotného YouTube. Tím pádem by získal samozřejmě provizi za poskytnutí své platformy různým obchodům. Nemluvě o faktu, že i samotní tvůrci by dostávali za nákupy z jejich videí provize od YouTube. Byl by to pro ně tedy krom reklamy další zdroj příjmů a zároveň podnět pro přidávání tagů na produkty a tvorbu takto zaměřených videí.

Reklama

Vzhledem k milionovým zhlédnutím na různých videí by měly zároveň obchody větší důvod ke spolupráci s Googlem. Google chce prý konkurovat samotnému Amazonu a přilákat touto funkcí více partnerů do svého programu Google Shopping. Ten určitě už dobře znáte. Jakmile zadáte do Google vyhledávače jakýkoli produkt, Google vám vyhodí jako první velké odkazy na obchody, kde si jej můžete ihned pořídit.

Je pochopitelně otázkou, jak daleko Google tento koncept dotáhne, ale rozhodně se nemůžeme divit, že něco takového zkouší. Na YouTube jsou miliony tvůrců a miliony videí s enormní sledovaností. A spousta z těchto videí má v sobě stejně odkazy na různé e-shopy či v Americe velice často přímo na zmiňovaný Amazon. Dává tedy smysl, že Google nechce, aby na jeho platformě byly odkazy na konkurenci, vydělával jim tak peníze a samotný Google, potažmo YouTube, z toho nic neměl. Nákupní nástroj propojený třeba s Google Pay přímo v YouTube pod každým videem by navíc mohl být skutečně velice praktický, ale nesmělo by se to přehnat. Nikdo asi nechce, aby se z YouTube stal jen velký nákupák, kde budou namísto reklam celá videa a kreativní tvůrci z platformy vymizeli. 

Reklama
Reklama

Diskuze k článku...

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.