Každý druhý Android telefon z pěti je v nebezpečí. Hrozí nakažení novým malwarem Popřemýšlejte nad koupí novějšího modelu

10.03.2020 06:30 / od Honza Nuc
foto:  Samsung foto:  Honor foto:  Xiaomi foto:  Google foto:  LG foto:  Motorola foto:  Nokia foto:  Sony foto:  Realme foto:  OnePlus foto:  Oppo foto:  Vivo foto:  Poco
  • Téměř polovina všech uživatelů systému Android používá zastaralou verzi, tedy bez nejnovějších bezpečnostních záplat.
  • Existuje zde tak vysoké bezpečnostní riziko napadení systému škodlivým malwarem.

Podle oficiální dat společnosti Google z května 2019 vlastní přes 40 procent všech majitelů Android telefonů verzi operačního systému Android 6.0 a starší. To je potenciální bezpečnostní problém. No, vlastně se ukazuje, že už je to reálný bezpečnostní problém. Společnost AV Comparatives, jež je přední nezávislou rakouskou antivirovou testovací laboratoří, vzala pět telefonů s operačním systémem Android 7.0 a starší a otestovala je. 

AV Comparatives nakazila každý telefon různými druhy malwarů a zjišťovala, které telefony jsou schopné se "ubránit". Společnost testovala Sony Xperia Z2, Google Nexus 5, Motorolu Moto X Style, Samsung Galaxy S6 Edge a Samsung Galaxy A50 (2017). Rozmezí verzí Androidu byly od 4.4.2 KitkKat až po 8.0 Oreo. Ve většině případů všechny operační systémy selhaly a napadení podlehly. Přesvědčit se můžete v přiložené tabulce.

Důležité je zmínit, že se jedná o telefony, které již nedostávají bezpečnostní aktualizace Googlu, jež americký gigant zaručuje tři roky. Nastává tedy otázka, zda to není málo. A odpověď je samozřejmě snadná - ano, je. Byli bychom samozřejmě rádi, kdybychom dostávali alespoň ony bezpečnostní aktualizace i do starších zařízení, ale bohužel se změna chystat nebude. 

Pokud ale vlastníte mobilní telefon se starším operačním systémem, zkuste pouvažovat nad tím, že si pořídíte telefon nový. Pokud nový telefon nechcete, řiďte se alespoň následujícími pokyny:

  1. Buďte opatrní, co a z jakých zdrojů stahujete
  2. Dávejte si pozor, na jaké odkazy klikáte
  3. Zálohujte si svá data do počítače/na cloud/flash disk
  4. Nainstalujte si mobilní antivirus

Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.