Jste hvězda před kamerou? Sony ZV-1 pro vlogery se představuje Konečně jsme se dočkali u Sony otočného displeje

26.05.2020 17:50 / od Petr Hudec
foto:  Sony
 • Nový malý foťáček zaměřený čistě na vloggery
 • Otočný a výklopný displej
 • Možnost dokoupení dalšího vlogovacího příslušenství
 • Zajímavé automatické režimy přes rychlá tlačítka

Pokud jste hvězda sociálních sítí a rádi trávíte před kamerou spoustu času, pravděpodobně vás značka Sony tak trochu míjela. V jejím portfoliu totiž doposud chyběl čistě kompaktní vlogovací foťáček s výklopným a otočným displejem, který nebrání instalaci mikrofonu do sáněk. K dispozici byl doposud Cyber-shot RX100 VII, ale displej se vyklápěl pouze nahoru, což přímo činilo obtíže právě při instalaci externího mikrofonu.

Před pár dny se postaral server Nokishita o kompletní únik fotek a parametrů a tak vypuštění nového ZV-1 asi není pro milovníky značky Sony tak velkým překvapením. Nový Sony ZV-1 má zakulacený design a jeho zaměření na video indikuje už výrazné červené tlačítko pro spuštění nahrávání. Standardně je totiž tlačítko spouště nahrávání na fotoaparátech Sony dost titěrné. Na vrchní straně jsou samozřejmě i sáňky pro externí příslušenství, právě třeba mikrofon, ale výhodou ZV-1 je už zabudovaný poměrně masivní mikrofon přímo v těle. Naopak co zamrzí je v roce 2020 stále přítomnost pouze microUSB.

Oproti standardním fotoaparátům Sony už chybí také otočné kolečko pro přepínání jednotlivých režimů, které nahrazuje tlačítko MODE, čímž Sony naznačuje, že video bude hrát opravdu prim. A jaké budou parametry?

 • 20,1 EXMOR R
 • Zeiss 24-70mm f/1.8 
 • 315 ostřících bodů pokrývajících 65% senzoru
 • AF za 0,03s
 • 4K 30/24p
 • AVCHD+MP4
 • 3" otočný displej 
 • Rozměry 105,4 x 60 x 44mm
 • Váha 294g

Sony míří novým foťáčkem ZV-1 na vlogery, kteří se chtějí soustředit primárně na obsah bez nutnosti znalosti složitostí natáčení. Pro ně jsou připravena speciální tlačítka jako je např. automatický bokeh. Jeho použitím nedochází tak jako u mobilních telefonů k použití softwarového rozostření, ale naopak foťák automaticky pracuje s clonou a s vestavěným ND filtrem. Je tedy na vás, zda chcete mít rozostřené pozadí nebo naopak maximální ostrost v celé hloubce. Druhým tlačítkem pak máte možnost automaticky přenastavit několik režímů. Záleží jestli natáčíte klasické cestovní vlogy, kdy je důležité ostření na obličej či oko člověka nebo zvířete, nebo naopak patříte mezi beauty vlogerky ukazující často předměty do kamery. Jednoduchým stiskem se vypne priorita ostření na oko a obličej a naopak se zrychlí přeostření z obličeje na ukazovaný předmět. Něžné polovičky mimojiné ocení i zlepšené funkce pro přirozenější pleťové tóny nebo automatický mód pro vyhlazování pleti v několika úrovních. Cestovatelé naopak ocení pokročilé režimy stabilizace, přibalený kryt mikrofonu proti větru nebo rychlé přenášení natočeného obsahu do telefonu přes aplikaci Imaging Edge Mobile.

Přesná dostupnost i cena pro ČR ještě není určena, ale pokud budeme vycházet ze zveřejněných cen v EUR, po hrubém přepočtu by se cena měla pohybovat kolem hranice 20.000Kč s orientační dostupností v průběhu léta.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
 • cellbreaker-15. červen 2020

  24mm (35mm ekv.) "wide" je nejen pro video bohužel tragicky málo, pro self vlogging především. Masový úspěch ZV-1 nečekám i vzhledem k vysoké (pro socnety více, než dostatečné) kvalitě výstupu iPhonů již od iP8 a to i ve velmi hezkém OIS+EIS stabilizovaném 4K/60fps (!) - EIS crop je u ZV-1 na 24mm už fakt MOC :( , přičemž iP nemají jak problém s overheatingem, tak v případě 11tek ani s kapacitou aku/bat. Viz. super 4K/30fps 5h 19m 28s (!!!) dlouhé video (jednozáběrové = bez jediného střihu!) z Petrohradské Ermitáže na YT kanálu Apple pod názvem: A one-take journey through Russia’s iconic Hermitage museum | Shot on iPhone 11 Pro , točilo se opravdu jen na iP 11 Pro bez přídavné optiky - viz. Behind The Scenes pod názvem: How the Apple Hermitage video was made | Shot on iPhone 11 Pro na kanálu RUSSIA BEYOND. Toto Vám žádná jiná, tím méně kapesní, kamera ani omylem neposkytne! Ano, 1" snímač ZV-1 i jeho optika jsou lepší v kvalitě (ale kdo to standardně na povětšinou rychle/zběžně konzumovaných socnetech pozná), zejména pak v horším světle, kde iP už logicky nestíhají. Jenže ZV-1 zase ztrácí v nepřítomnosti smart compu HDR a tedy pro solidní výsledky jak v barvách, tak dynamickém rozsahu je nutný nějaký ten Log(aritmický) profil a následný manuální color grading. Jenže to má smysl jen u 10bit (a výše) a nikoli pouze 8bit, jímž disponuje ZV-1. Viz. i cituji: "Pokud vaše zařízení umí natáčet pouze v 8 bitovém záznamu, log smysl nemá. Obraz bude trpět na banding (neplynulé přechody mezi barvami, například na nebi odstíny modré) a může se rozpadat, případně se v něm objeví barevné fleky." (zdroj: petrspetla(tečka)cz/log-barevny-prostor/), s nímž se plně ztotožňuji. Takže jak vidno, ani pro poloprofi využití neskýtá ZV-1 pro vloggery jako kapesní příruční přístroj, tím méné daily driver, příliš pozitiv. iPhone 11 Pro toho ideálně s malým do lightningu píchlým kvalitním mikrákem zvládne i díky třem svým obrazově vyváženým objektivům s 12Mpx snímači v praktické rovině ve >85% situací celkově prostě více a o dost snadněji. Pro hračičky, jimž neva zmíněné nedostatky + vzhledem ke schopnostem naprosto neadekvátni = přemrštěná cenovka (ne, RX100 VII to vážně není, ani VI a V i přes hw+sw střeva ze sedmičky jen s hodně odřenýma ušima a pozor, rozměrově je i přes absenci hledáčku + blesku větší...), proč ne. Ve finále si ten více, jak méně nepotřebný bazmek (ostatně jako většina kompaktů) opravdu užijí snad jen ty beauty pipky & spol. se svými product placementy - i když na to jim již dnes na beztak nutném stativu stačí úplně v poho, nejen co do rychlosti a kvality ostření, všechny ty Axxxx s mnohem větším APS-C čipem (+ mnohdy i o dost kvalitnějšími skly :) a tak i o dost lepším výstupem. Odůvodnění koupě ZV-1 tedy vyžaduje opravdu hodně odvážnou rozumovou konstrukci - jenže, kolik lidu dnes vlastně opravdu myslí, že ;)

  Odpovědět 
 • novynovsi@gmail.com-27. květen 2020

  Boze, ake fotaky existuju a ja stale pouzivam Nikkon D3300 :)

  Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.