Je to tady! HarmonyOS od Huawei míří do telefonů Richard Yu zní opět optimisticky

10.09.2020 11:04 / od Michal Šrajer
  • Richard Yu dnes na vývojářské konferenci Huawei představil plány společnosti se svým HarmonyOS.
  • Už nyní byla vypuštěna beta HarmonyOS 2.0 SDK pro vývojáře, která podporuje chytré hodinky, televize a displej v automobilech.
  • V prosinci se máme dočkat první verze SDK pro telefony a příští rok by mohly přijít už první telefony s HarmonyOS.

Prezident Huawei Richard Yu dnes na vývojářské konferenci oficiálně oznámil, že se společnost chystá konečně nasadit HarmonyOS v telefonech. Již dnes mají vývojáři k dispozici beta verzi HarmonyOS 2.0 SDK, která prozatím podporuje pouze televize, chytré hodinky a displeje v automobilech.

V prosinci letošního roku přijde následně další verze SDK, která bude už určena pro telefony. Až tehdy se tedy patrně dočkáme dalšího velkého oznámení, kdy dostaneme první náhled, jak bude systém vypadat na telefonech. Richard Yu zároveň zmínil, že telefony běžící na HarmonyOS by se mohly objevit už příští rok. Yu je ovšem znám svým přehnaným optimismem, takže s příštím rokem zatím nepočítejme. Ostatně musí platforma nejprve přemluvit vývojáře k vývoji aplikací.

Zároveň dnes Huawei vypustil svůj projekt OpenHarmony, díky kterému mohou vývojáři stavět na základu HarmonyOS vlastní výtvory. V podstatě je to tedy něco, jako je AOSP pro Android. Prozatím mohou však vývojáři pracovat jen na zařízeních se 128 MB RAM a méně. Podpora pro 4 GB RAM přijde v dubnu roku 2021 a následně bude v říjnu 2021 jakákoli limitace odstraněna.

To všechno je pěkné, ale přesto je zatím HarmonyOS jen písničkou budoucnosti. Zatím nevíme, jak by měl na telefonech systém vypadat, fungovat a vývojáři musí začít co nejdříve vyvíjet aplikace. Jinak dopadne HarmonyOS stejně jako Windows či BlackBerry na telefonech. V Číně bude patrně snadné nový systém rozjet, jelikož čínští vývojáři budou chtít podporovat vlastní otevřený systém pro telefony. Na západě je to však jiná písnička. Nemluvě o faktu, že Huawei má teď větší potíže než software, když Samsung a LG oznámili, že už nebudou dodávat své součásti Huawei.Diskuze k článku...

0 komentářů
  • cellbreaker-10. září 2020

    Kardinálním problémem Huawei, jenž ho může stát mobilní existenci jsou paměti, zbytek by ještě alespoň v low-endu nějak splácal z lokálních zdrojů. I když nějací ti překupníci se jistě velmi rádi najdou ;) ..velkou otázkou však je, zda to pak a to i s případnými státními dotacemi nějak utáhne...

    Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.