Je ovladač s dotykovým displejem pro PlayStation 5 správným směrem? Patenty tvrdí, že ano Nevyšlo to však ani Nintendu s Wii U

09.12.2019 06:00 / od Michal Šrajer
foto:  Sony
  • Objevily si již podruhé detailní patentové nákresy ovladače pro PlayStation 5 s dotykovým displejem.
  • Můžeme se dokonce podívat na vysoce kvalitní rendery tohoto ovladače a konzole, na kterých vypadá DualShock skoro stejně.
  • Jednou však už takový ovladač neuspěl, takže je otázkou, zda by Sony takto riskovalo.

Dnes dostáváme opět další důkaz, že Sony chce novou generaci svého ovladače DualShock posunout zajímavým směrem. S PlayStationem 4 dostal ovladač novou dotykovou plochu, ve které jsou integrovaná rovněž dvě fyzická tlačítka (v každé polovině). Tuto součást ovladače využívá spousta her jinak a byť si osobně myslím, že využití nového reproduktoru v ovladači může při správném použití prohloubit herní zážitek mnohem více, jde o další zajímavý způsob interakce s herním světem. 

Neříkám, že se dotyková plocha využívá často, nebo že jí všichni vývojáři využívají naplno (většinou prakticky vůbec), ale setkali jsme se s pár zajímavými koncepty. Nyní se však pomalu blíží představení PlayStationu 5 a tak se okamžitě rozjely spekulace rovněž kolem DualShocku 5. Už jsem viděli názory, že se Sony přikloní k novému designu ve stylu Xbox ovladače, ale to vzhledem k historii a popularitě tvaru DualShocku rozhodně nehrozí. Sony by nikdy nechtělo, aby se říkalo o jejich novém ovladači, že je to kopie konkurenčního Xboxu. 

Mnohem pravděpodobněji se zatím jeví možnost přidání dotykového LCD displeje na ovladač. Nebylo by to nic nového, jelikož něco podobného už zkoušelo Nintendo se svým Wii U. Nemluvě o faktu, že displej je logickým vývojovým krokem po dotykové ploše. Funkcionalita se může dramaticky rozšířit, displej může sloužit pro zobrazení inventáři, minimapy a jiných prvků, přičemž prostor pro takový displej už na ovladači je díky současném dotykovém panelu.  

Sony tedy nemusí předělávat design a investovat do navrhování nového tvaru. Prostě jen vymění černý obdélníček uprostřed ovladače za barevný displej a vše ostatní nechá stejné. Alespoň přesně tento pokrok nám potvrzuje již druhá várka patentů, podle kterých udělal známý server LetsGoDigital vysoce detailní rendery. 

Už víme přímo od Sony, že krom USB-C pro nabíjení nabídne DualShock 5 upravitelnou míru tuhosti triggerů a novou generaci haptické odezvy napříč celým tělem ovladače. Sony se nás tedy očividně snaží opět o něco více vtáhnout do her a nabídnout daleko interaktivnější “fyzické” vjemy během hraní. Touha přenést nějaké části hry a herní mechanismy přímo do našich dlaní, kde vše krásně uvidíte a doslova se budete hry dotýkat, dává tedy o to větší smysl.  

Je však otázkou, jak by Sony donutilo vývojáře takový herní prvek využívat. Dotykovou plochu využívá jen hrstka vývojářů přímo ze stáje samotného Sony a reproduktor v ovladači se využívá ještě méně. Zpočátku si s myšlenkou pohrávala spousta her, ale postupně jich vycházelo méně a méně, jakmile se vývojáři uvědomili, že nejde o nic extra přínosného a akorát by vývojem takových funkcí ztráceli čas, který mohou věnovat vylepšení samotné hry. Zpravidla tak využívá pokročilejší funkce ovladače pouze pár exkluzivních her za rok přímo od studií spadajících pod Sony. Multiplatformní vývojáři na takové prvky navíc nemají čas. 

Ostatně nedokázalo ani Nintendo displej v ovladači prosadit. Displej sloužil u Wii U často jako gimmick a nový Switch celou myšlenku od základu přepracoval. Namísto ovladače s displejem, který jen rozšiřuje herní zážitek a tříští vaši pozornost od hlavní obrazovky, udělalo Nintendo z displeje zkrátka celou handheld konzoli, kterou lze oddělit pro pohodlnější hraní na televizi. Sázka, která společnosti očividně vyšla, jelikož je Switch po zklamání v podobě Wii U opět obrovským prodejním úspěchem. 

Sony by tedy muselo přijít s nějakým zajímavějším využitím, aby podobný ovladač obhájil svou existenci. Displej by totiž zaručeně dramaticky zvýšil cenu samotného ovladače a tím pádem také samotné konzole, ke které vždy alespoň jeden dostanete. Pochopitelně se nabízí pohodlnější ovládání prostředí PlayStationu. Konzole fungují v dnešní době často jako naše multimediální centrum domácnosti a na ovládání pomocí dotykových displejů jsme zvyklí z telefonů. Proč ovšem tedy rovnou lépe nepropojit systém s telefonem, který má už každý v kapse?  

Píši už moc dlouho o pouhé spekulaci kolem hloupého ovladače pro herní konzoli? Rozhodně, avšak jedná se o zajímavé téma, byť bezvýznamné. Osobně totiž nevidím důvod, proč by Sony zkoušelo tak nákladný experiment, který se nepovedl ani Nintendu, jenž jej kompletně opustilo. Obzvláště v době, kdy se hovoří už tak o nutném zvýšení ceny konzole, na což jsou hráči velice citliví. Ostatně právě vysoká pořizovací cena vedla k prvotnímu neúspěchu PS3. 

Možná jde zkrátka jen o snahu odlišit se co nejvíce “hračkami navíc” od Xboxu, možná jde jen o patent, který se nestane realitou. A možná Sony vážně vidí v takovém displeji obrovský přínos. V každém případě se dozvíme něco více o PS5 snad už zítra na State od Play, kde nám Sony představí nové hry a přinese ty nejnovější informace o své platformě. Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.