James Cameron představil společně s Mercedes-Benz auto inspirované Avaterem Nádherný koncept

10. leden 2020
foto: techarena.cz
  • Veletrh CES není pouze o počítačích, telefonech nebo jiné chytré elektronice. Nalezneme tam i zajímavé koncepty elektrických automobilů.
  • Mercedes - Benz například představil Vision AVTR, tedy auto inspirované filmem Avatar a tamním světem Pandroa.

Název AVTR není pouze odkazem na film Avatar, ale zkratka znamená Advanced Vehicle Transformation, což v překladu znamená něco jako rozšířená transformace vozu. V případě nového konceptu se má jednat o propojení přírody, člověka a stroje. Automobil má přitom působit jako živý organismus, který má vlastní duši. Ostatně podobně jako zvířata z fantastického světa Pandora. Kola jsou vyrobená tak, aby připomínala tamní floru a na zadní straně nalezneme třiatřicet klapek, které pohybem simulují dýchání. AVTR dokonce umí natočit zadní i přední nápravu do rozdílných směrů a pohybovat se do stran pod 30° úhlem, podobně jako krab.

Reklama

No a pokud je exteriér automobilu něčím, co zaujme na první pohled, ani interiér nezklame. Středobodem vnitřního prostoru je velký displej ve tvaru palmy, který postupně přechází ve středový ostrůvek, na němž je speciální místo pro položení řidičovy ruky. Po přiložení dlaně automobil zaznamená řidičův tep a měl by poznat, o koho se jedná. Jedná se právě o takové spojení automobilu a člověk.

Sedadla stojí taktéž za zmínku, neboť jsou vyrobená ze speciální veganské kůže, což v praxi znamená, že se jedná o zbytky látek a plastových lahví a sedadla tak vypadají hodně stylově. Na podlahu AVTR dokonce Mercedes použil z větší části takzvané dřevo Karoon, jež má být z Amazonského pralesa vytěžené udržitelně. To znamená, že se jedná o nalezené kořeny a větve a nemusel se kvůli ní pokácet jediný strom.

Reklama

Nezvyklý je i motor automobilu a baterie, které mu dodávají energii. Baterie mají být totiž stoprocentně recyklovatelné, protože jsou založené na organické chemii (grafeny) místo vzácných kovů. Baterie má celkovou kapacitu 110 kW. Každé jednotlivé kolo má pohánět jeden elektromotor a kombinovaný výkon má dosahovat až 350 kW s dojezdem nějakých 700 kilometrů. Opětovné nabití baterie má trvat zhruba patnáct minut, což je hodně dobré. Samozřejmě se jedná o koncept, který ve stejné podobě pravděpodobně nikdy na silnicích neuvidíme. Tady však nejde o vzhled, ale o technologii jako takovou. Pokud by se v budoucnu Mercedesu podařilo takové motory do automobilů nasadit v sériové výrobě, mohlo by se jednat o zajímavé kousky.


Reklama

Reklama

Diskuze k článku...

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.