Notebooky jsou zařízeními, která prošla v posledních letech obrovskou proměnou. Došlo u nich k výrazné evoluci z hlediska velikosti, váhy a výkonu. Jistě vzpomínáte na ty plastové černé cihly vážící 3 kila, které hučely jako fén na vlasy. Dnešní stroje jsou na tom o poznání lépe a pro většinu lidí jsou ideálním nástrojem pro práci doma i na cestách. Stolní počítače se tak stávají zařízením hlavně pro uživatele, kteří potřebují větší množství výpočetního výkonu. Pokud jste již zabředli do vod notebooků, jistě jste poznali, že vybrat ten pravý je poměrně složitý proces. Na trhu se nachází velké množství modelů procesorů, typů úložiště, klávesnic, touchpadů, vstupů a výstupů. Proto jsme se rozhodli vytvořit návod, jak při výběru postupovat
1. Operační systém
První otázku, kterou si musíte položit je, jaký operační systém vlastně chcete. Bez tohoto výběru se nehneme z místa. Většina notebooků běží na jednom ze tří operačních systémů: Windows, MacOS nebo Chrome OS. Každý má svoje klady i zápory, pojďme se na ně podívat jednotlivě.
Windows 10
Windows asi nemusím dlouze představovat, každý z nás s ním má jistě zkušenosti a ví co od něj očekávat. Jednoznačnou výhodou tohoto systému je jeho rozšířenost. Nachází se téměř na 75 % všech desktopových zařízení. Od toho se odvíjí skutečnost, že zařízení s Windows se vyskytují ve všech cenových kategoriích. Ceny zařízení mohou začínat na jednotkách tisíců korun a pokračují přes desítky tisíc až ke stovkám. Jasnou výhodou je tedy možnost výběru, který je opravdu velký. Obecně se dá říci, že s tímto systémem chybu neuděláte. Je ale možné, že z konkurentů dokážete vytěžit více.
Pro mnoho lidí je MacOS synonymem slova MacBook. Není se čemu divit, vždyť je to systém vyvíjený Applem na jeho počítače. Systém nabízí velmi podobné funkce jako Windows, jen s jiným uživatelským rozhraním. Obrovskou výhodou je synergie s ostatními Apple zařízeními. Jste-li vlastníkem iPhonu nebo Apple Watch, otvírají se vám obrovské možnosti. Můžete na notebooku odepisovat na SMS zprávy, přijímat hovory, přenášet bezdrátově data, nebo odemykat laptop pomocí hodinek. Na nových strojích z dílen Applu s procesory M1 je dokonce možné spouštět aplikace vytvořené pro iOS. Nevýhodou může pro někoho být chybějící podpora pro dotykové displeje. Respektive Apple prozatím žádný notebook s dotykovým displejem nepředstavil. Kdybych to měl shrnout, MacOS přináší velké množství výhod pro majitele dalších Apple produktů, ale rozhodně může zaujmout i Androidího uživatele.
Chrome OS
Chromebooky se nesnaží být nejlepšími notebooky pro širokou škálu uživatelů. Naopak míří na ty nenáročné, kterým stačí opravdu málo. Oproti výše zmíněným systémům je tento více omezený a hodí se primárně na procházení internetu, odepisování na maily nebo práci s dokumenty. Uživatelské rozhraní je podobné Windows, takže se v něm jistě rychle zorientujete. Výhodou systému je hardwarová nenáročnost. Za poměrně nízkou cenu získáte plynulý laptop s dlouhou výdrží baterie. Za vypíchnutí také stojí podpora aplikací vytvořených pro Android. Jestli se rozhodnete pro nákup Chromebooku, vyberte takový, který má alespoň 4 GB RAM a 16 GB interního úložiště. Pokud plánujete používat ve velkém Android aplikace, vyplatí se zainvestovat do nějakého s dotykovým displejem.
2. Konstrukce
Mnoho výrobců se snaží přinášet něco nového a není divu, že před pár lety vznikla nová odnož přenosných počítačů nazývaná 2v1. Tyto přístroje disponují dotykovou obrazovkou a možností fungovat jako tablet. Obvykle bývají dva způsoby, jak toho dosáhnout. Prvním z nich je odnímatelná klávesnice a druhým 360tistupňový kloub, díky kterému se klávesnice otočí až k zádům počítače. Tabletový režim může přijít vhod při psaní poznámek perem. Rozhodně si však výběr dobře rozmyslete, protože taková konstrukce stojí peníze navíc.
Dalším důležitým parametrem je velikost zařízení. Ta se přímo odvíjí od velikosti obrazovky a rámečků kolem ní. V zásadě si musíte rozmyslet, jak moc chcete s notebookem cestovat. Každých sto gramů navíc je při každodenním přenášení znát. Navíc větší a silnější přístroje mívají těžší nabíjecí adaptér, který zatíží tašku ještě o něco více.
Mezi nejpopulárnější velikost displeje patří 15-16 palců. Takové laptopy váží okolo dvou kilogramů a jsou vhodné na občasné přenášení. Pokud víte, že bude počítač většinu času na jednom místě, můžete zvolit notebook s obrazovkou klidně nad 17 palců, díky většímu tělu je zde i více místa na chlazení nebo výkonnější grafickou kartu. Naopak existují i stroje o velikosti pod 14 palců s váhou lehce nad jeden kilogram. Takový se vám v batohu skoro ztratí.
4. Specifikace
Pokud chcete skvělý notebook, který nejen že dobře vypadá, ale také vám poskytne úžasný uživatelský zážitek, je třeba zabřednout do listu specifikací a vybrat si tu nejlepší možnou kombinaci parametrů v dané cenovce. Rozeberme si tedy postupně klíčové komponenty a ukážeme si, jak zjistit která je lepší než ostatní.
Procesor
Mozek celého počítače je jen jeden a tím je procesor. Stará se o výpočetní operace většiny úkonů. Jak tedy vybrat ten správný? V dnešní době jsou na trhu počítače s procesory AMD a Intelu. AMD udělalo v posledních letech se svými procesory Ryzen obrovský skok dopředu a dá se říci, že na výrobci procesoru již úplně nezáleží. Napříč laptopy je obrovské množství modelů procesorů z různých modelových řad. Mohli byste si myslet, že Intel Core i7 bude lepší než i5, ale to nemusí být vždy pravda. Novější procesor střední třídy může být totiž výkonnější než pár let starý vlajkový. Já si obvykle při výběru pomáhám hledáním hrubého výkonu v benchmarcích. Ano, není to ideální řešení, ale pro základní poznatek, jakým výkonem procesor disponuje to stačí. Doporučuji si na stránce Geekbench najít, jak jsou procesory výkonné. Při podobných výsledcích je lepší vzít novější procesor, protože bývá vyroben novějším výrobním procesem a měl by být úspornější.
Velikost operační paměti také ovlivňuje plynulost systému. Nejlevnější notebooky se většinou prodávají se 4 GB. Doporučením je v dnešní době alespoň 8 GB a pokud máte peníze na zbyt, nebojte se zainvestovat do 16 GB. Důležité je také zmínit, že některé stroje mají slot RAM paměti uživatelsky přístupný a můžete si tak po pár letech paměť rozšířit.
Úložiště
Rychlost načítání systému, programů a souborů je ovlivněna rychlostí úložiště. Proto je také důležité vybrat správně, snažte se vybrat počítač s typem úložiště SSD. Takové úložiště bývá až 3x rychlejší než běžné harddisky, což velice pozitivně ovlivní chod systému. Vyšší rychlost SSD disků je bohužel vykoupena vyšší cenou, která se ale vyplatí investovat.
Displej
Jestli něco používáme pokaždé, když s počítačem pracujeme, tak je to displej. Displeje se vyrábí v různých rozlišeních a typech. Rozlišení určitě znáte, je to počet pixelů, kterými panel disponuje. Levnější notebooky mají displeje s rozlišením 1366 x 768 pixelů, ale rozhodně bych doporučil sáhnout po rozlišení alespoň 1920 x 1080 neboli Full HD. To je dnes takový standard. Můžete si připlatit i za 4K displeje, které jsou ještě ostřejší, ale zkrátí výdrž baterie. Typy displejů vám jistě také nejsou cizí a znáte LCD a OLED panely. Obě technologie se vyznačují perfektními pozorovacími úhly. V kvalitě podání barev jsou o kousek lepší OLED panely, které jsou o poznání dražší. Pokud vám nejde o cenu, nebojte se vybrat notebook s OLED panelem. Na opačném spektru však máme ještě technologii TN. Takové panely se vyskytují hlavně u levnějších laptopů a ve zkratce nejsou vůbec dobré. Pozorovací úhly jsou špatné a podání barev také není nejlepší. Dejte si tedy pozor, aby disponoval notebook vždy alespoň LCD panelem.
Grafické karty se rozdělují na dva typy. Prvním z nich jsou integrované grafické karty. Ty jsou součástí procesoru a nemůžete si vybrat, kterou kartu chcete. Dá se říci, že čím lepší procesor, tím lepší integrovaná grafická karta. Na druhé straně však stojí dedikované grafické karty, které jsou daleko výkonnější a můžete si vybrat z několika modelů. Situace u dedikovaných karet je velice podobná jako u procesorů a doporučil bych se podívat například na stránku UserBenchmark, kde si můžete porovnat, jak si proti sobě různé karty stojí. Mezi nejběžnější dedikované karty patří například Nvidia RTX 2060, se kterou si zahrajete většinu titulů ve FHD rozlišení na vysoké detaily. Pokud by vám však takový výkon nestačil, můžete se poohlédnout po modelech Nvidia RTX 3060 Max-Q či 3080 Max-Q.
Konektory
Konektorová výbava nejspíše nebude důvod proč daný počítač chceme, ale při rozmýšlení se mezi dvěma kusy může zahrát důležitou roli. Většina notebooků disponuje základními porty, které všichni známe – USB, HDMI, Ethernet a 3,5mm jack. Když ale půjdete trošku hlouběji, můžete zjistit, že některé laptopy nemají nejrychlejší USB 3.0, ale pouze druhou generaci. Také můžete narazit na počítač s USB-C, které se může hodit do budoucna. Navíc je možné některé modely pomocí USB-C konektoru nabíjet. Počítač může podporovat i Thunderbolt 3, k takovému počítači lze připojit externí grafickou kartu a hrát klidně AAA tituly. Poslední, pomalu vymírající je čtečka SD karet. Například vášnivým fotografům může ušetřit tento konektor mnoho času.
Baterie
Pokud plánujete s počítačem hodně cestovat, měli byste se také zajímat o výdrž baterie. Ideální délkou výdrže je alespoň 8 hodin na baterii, což odpovídá baterii o velikosti alespoň 50 Wh. Abyste zjistili reálnou výdrž zařízení, je dobré mrknout se na nějaké recenze, protože čísla dané výrobcem nemusí odpovídat reálným podmínkám.
Na závěr jsem si připravil výběr zajímavých notebooků, na které se vyplatí podívat. Předem ale upozorním, že určitě nebudou pro všechny. Berte je spíše jako takové tipy. Zaměřil jsem se spíše na dražší počítače větších výrobců, protože jejich nabídka je poměrně stálá.
Jako nejlevnější jsem vybral Huawei MateBook D14, který se celé léto prodával za 15 000 Kč, ale teď bohužel zdražil na 17 999 Kč. I za tu cenu se pyšní krásnou kovovou konstrukcí, za kterou se nebudete muset nikde stydět. Po stránce výbavy také nezklame.
Dalším vybraným je Microsoft Surface Pro 7. Surface je tablet z dílen samotného Microsoftu. Dokoupením klávesnice z něj můžete udělat malý 2v1 notebook. Potěší podporou pera, které je skvělé na psaní poznámek či úpravu fotek. Cena začíná na 23 999 Kč za základní variantu, ale vyplatí se připlatit za model s Intel Core i5, jehož cena se vyšplhá na 27 990 Kč. Bohužel není v balení klávesnice, která vás bude stát dalších 3 890 Kč. Tento přístroj berte v potaz jen v případě, že máte zájem o 2v1 konstrukci.
Na operačním systému MacOS běžící MacBook Air si zde také zaslouží své místo. Ve verzi 2020 s novým procesorem M1 a 256 GB úložiště vyjde na 29 990 Kč. Mezi jeho přednosti patří skvělá výdrž, díky které dokáže přehrávat video neskutečných 18 hodin na jedno nabití. Dále disponuje brutálním výkonem, který smete ze stolu všechnu konkurenci. Je jasnou volbou pro majitele Apple produktů, ale rozhodně bych se ho nebál doporučit i ostatním.
Výběr zakončím herním notebookem Lenovo Legion 5 , který za svou cenu 28 489 Kč nabízí stejnou výbavu, jako o několik tisíc dražší kousky jiných výrobců. V jeho útrobách se nachází grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2060, která se postará o dostatek výkonu při hraní na displeji s obnovovací frekvencí 120 Hz.
Údajů o operačních systémech je dle mě málo. Alespoň ve zkratce bych tam zmínil podporu programů pro pracovní nasazení, protože např. 99% studentů prostě musí používat programy z daného oboru jako jsem musel já na Strojní fakultě. Tam je pomálu jediná možnost Windows. Hezký den.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.