Po třech letech přišel konečně opět levnější iPhone. Už se sice nejmenuje SE, ale princip je stejný. Také iPhone 16e je zkrátka levně vyrobený recyklát součástek z jiných a starších iPhonů za nejnižší cenu v nabídce Applu. To zní fajn. Jenomže minimálně na našem trhu je to zatím pro tento iPhone vzhledem k jeho výbavě a ceně tak komplikované, že je určen zkrátka jen vesměs pro specifické publikum...
BATERIE A NABÍJENÍ | Max. výkon bezdrátového nabíjení 7,5W; Max. výkon drátového nabíjení 20W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 60Hz; Max. jas 1200nitů; Rozl. displeje 2532 x 1170bodů; Typ displeje OLED; Úhlopříčka displeje 6.1"; |
FOTOAPARÁT | Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 48Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 12Mpx; Typ stabilizace obrazu OIS; |
KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; |
KONSTRUKCE | Typ odolnosti IP68; |
OBECNÉ | Další funkce Action Button; |
OP. SYSTÉM | iOS 18; |
PAMĚŤ | RAM 8GB; Uživ. paměť 128GB; |
VÝKON | Typ procesoru Apple A18 Bionic; |
Tělo telefonu pochází z iPhonu 14. To znamená stejné rozměry, stejné tvary, stejný kovový rám, ale už matné sklo. Stejná je voděodolnost IP68 do 6 metrů. S hmotností 167 gramů se jedná o dost lehký telefon, ale nečekejte, že bude extra malý jako starý iPhone SE. Tohle je iPhone 14, takže má běžnou velikost menších vlajek Applu. Je to vesměs stejně velký telefon jako iPhone 15 nebo 16. Ostatně Galaxy S25 je krapánek vyšší, ale také užší, takže se lépe drží a má přesto větší displej. Pixel 9 se svým znatelně větší 6,3palcovým displejem je už větší, hlavně tlustší, ale pořád to není v praxi zas tak obří rozdíl.
Rozměry ale nejsou překvapením, když z iPhonu 14 a 13 pochází také displej, což je zklamání. Menší výřez pro typické Face ID vem čert a Face ID mám osobně stále velice rád. Je to 6,1palcový OLED displej s Full HD rozlišením, HDR10, Dolby Vision, první generací Ceramic Shield sklem a tlustšími rámečky. Pochopitelně má také pořád jen 60 Hz, k čemuž se vrátím později. Důležitý je teď jas, který Apple prezentuje jako 800 nitů maximum a 1200 nitů v HDR a podobně. A bohužel to sedí. 800 nitů po celé ploše na automatiku jsem viděl maximálně, a to na slunci nestačí. Občas byla na silném slunci potíž fotit a vidět všechno, tohle by mělo být mnohem lepší. Nemusely by tu být hodnoty iPhonu 15 a 16, kteří mají více než dvojnásobný jas po celé ploše na slunci a nesrovnatelně lépe se tedy používají venku, stačilo by alespoň 1200 nitů.
Jenomže, to by musel Apple objednat nový displej a 16e je stále v jádru SE, tedy o recyklaci. Samotný obraz displeje je hezký, ale nečekejte něco výjimečného. Stereo reproduktory hrají typicky pro iPhone výborně. Stejně parádní jako vždy je také haptická odezva. Když si tedy zapnete odezvu pro klávesnici a občas na to v iOS narazíte.
Mimochodem, ten 60Hz displej s nízkým jasem má výhodu, spotřebuje málo energie. Zatímco do těla telefonu se vešla na Apple velká 4000mAh baterie, jelikož na zádech je pouze jeden foťák. K tomu dáme skvělou optimalizaci a výdrž tohoto 6,1palcového telefonu je závidění hodná. Dva běžné pracovní dny jsem dával pravidelně. Bavíme se o něco přes 8 hodinách zapnutého displeje na jedno nabití. To je paráda. I když to občas spadlo na 7 hodin, když jsem byl většinu času na 5G.
Ano, tady máte nejlepší výdrž z podobně malých telefonů. Galaxy S25 se stejnou baterkou dokáže jen 6 hodin a 15 minut v průměru pro mě. Na druhou stranu jsem se tam nikdy neobtěžoval s testováním 60Hz režimu, který by určitě minimálně hodinku navíc dal. A tady bych osobně taky obětoval hodinu výdrž za pohodlnější používání. Nicméně, výdrž je za mě možná i jediná opravdu velká přednost 16e. Že 20W nabíjení zabere při nejlepším bez pár minut dvě hodiny nebo že bezdrátové má jen 7,5 W, to je ostuda. A není tu ani populární MagSafe, který Apple chtěl ve všech telefonech. Inu, tady není, takže i s přísluškem máte smůlu a kryty s magnety ofiko taky zatím nejsou. Jo a krom v EU povinného USB-C je tu z novějších modelů také Akční tlačítko na boku namísto přepínače. Neumí nic nového, prostě Akční tlačítko. Osobně jsem za něj rád.
Procesorem je potom Apple A18 z iPhonu 16, což sedí s SE filozofií - nový procesor ve starém těle. Nutno říct, že je ořezaný. Chybí mu jedno GPU jádro a ve hrách to jde znát, ale není to extra velký propad. Stejně tak trochu více mobil topí, ale zase jsem zažil horší. Tohle je pořád nesmírně silný telefon na úrovni Snapdragonu 8 Gen 3. Nic nebude problém a když třeba upravujete video, tak uložení je typicky pro iOS bleskové. Je tu ale velký rozdíl oproti starším iPhonům v tom běžném používání? Ne. Což vede k zamyšlení, jestli by nebyl lepší starší procesor A16 a dát nižší cenu. Publikum 16e by to nepoznalo a možná spíše ocenilo.
Jenomže bez A18 a 8 GB RAM by tu nemohlo být AI. Pomalu se Apple Intelligence dostává také k nám, avšak s telefonem nastaveným v češtině umí prd a s češtinou to je komplikované. Je to u nás ořezaný zážitek při nejlepší. Ostatní značky v této třídě toho dávají v česku značně víc. Ale tím jsme už u softwaru. Pochopitelně je iOS 18 takové, jaké si ho pamatujete z iPhonů 16 nebo svých starších iPhonů.
foto: techArena
Osobně nejsem fanoušek. Různé čísti systému mají jiný design, notifikace jsou za trest, ale je to zkrátka iOS. Sedne vám, nebo moc ne, tohle nemám Applu za zlé. Už jsem ale nečekal tolik bugů. V kontrolním centru, které mi v téhle podobě pořád přijde nepraktické, stále divně problikávají ikony, když je přetahuju. Občas se mi ani takhle neobjeví zpět, ale je to lepší než u vydání iPhonů 16. Většinu testování se mi neobjevoval tenhle cover art u přehrávání Spotify a jednoho dne se objevil.
Často mi nechodily notifikace, prostě jsem musel až otevřít aplikaci, abych dostal novinky. V nastavení bylo přitom vše v pohodě. A pak tu je další sranda, doslova jsem telefon odemkl, nic tam nebylo, položil ho na stůl a nejednou začal vibrovat, jako bych chtěl vzít do ložnice. Tak jsem se podíval a najednou přišlo 6 nových zpráv, zmeškaný hovor a všechno bylo 15 až 6 minut staré. To se mi stalo dvakrát. Důvod? Podle lidí, co mi volali a psali jim telefon hlásil, že já jsem mimo síť nebo mám vypnutý mobil. Přitom jsem byl normálně v práci nebo doma, nabito. Vypadá to tedy, že telefonu třeba na 20 minut prostě vypadl mobilní signál včetně 5G.
Těžko říct, co z toho jsou chyby iOS (minimálně chybějící notifikace jsou v poslední době častou stížností majitelů iPhonů obecně), chyby specifické pro 16e a co dělá nový 5G modem C1 vlastní výroby. Apple v tomto telefonu testuje svůj první modem a 5G signál nebyl vůbec špatný ani u nás. Alespoň když jsem tomu věnoval pozornost. Mobilní signál nebyl typicky pro iPhone extra super a všiml jsem si, že rychlost 5G často nebyla moc dobrá, jak jsem zvyklí u podobných zařízení. Jo a třeba takové UWB pro super lokalizaci ostatních Apple produktů tu nečekejte.
A pak tu je věc těch 60 Hz. Když neznáte lepší, tak budete v pohodě. Proto se prezentuje 16e jako upgrade pro majitele iPhonů 11, 12 či 12 mini. Jenomže 60 Hz nemá v mém životě televize, ani můj levný monitor, ani můj laptop, tablet, natož mobil. A není to jen o tom, že v 60 Hz působí animace ještě pomaleji a pohyb po systému není tak hladký, scrollování není moc příjemné, já fakt občas vídám i lehčí propady FPS u některých animací. Zkrátka už není iOS modla odladěnosti, jak to někteří pořád vidí a iPhone za 17 tisíc korun by měl působit lépe. Ale minimálně 5 let aktualizací všeho druhu a zabezpečení Applu potěší.
No a fotoaparát? Je tu jeden 48Mpx senzor s optickou stabilizací a světelností f/1.6. Možná byste čekali stejný foťák jako v iPhonu 16 a 15, ale ne. Je to mnohem menší 1/2.55” senzor. To znamená, že je technicky daleko horší než v iPhonu 15. Je to ve skutečnosti širokoúhlý foťák z iPhonu 16 Pro. Takovou velikost senzorů nenajdete už ani ve střední třídě. Ani ta stabilizace není výborná sensor-shift, jak známe od iPhonů 13. Je tu obyč optická. I ostření je línější z toho šíra a ne z hlavních senzorů iPhonů 15 a podobně.
Procesor a softwaru ovšem Apple pořád dost snímač zachraňují a HDR vypadá dobře. Odstín barev vypadá dobře, vyvážení je typicky trochu do tepla, často se až moc vytahují stíny, až je scéna plochá. Jde vidět takové to dost umělé zpracování fotek, ale to se vzhledem k senzoru dalo čekat. Nesmí tedy ani překvapit, když najdete trochu šumu i za dne v některých částech fotek. Když nebudete extra zoomovat, tak jen na displeji telefonu vypadají fotky dobře a je na výstup celkem spoleh. Večer by se mohlo ubrat na zesvětlování a tmavé oblasti jsou měkčí, ale není to špatné.
Detaily nejsou díky 24Mpx rozlišení finálních fotek Applu špatné, tohle by měli už okopírovat i ostatní. Nečekejte ale extra rozostřené pozadí u tak malého senzoru, na to je potřeba portrétní režim. Který je tu rovněž staršího typu, takže u něj nelze ještě přeostřovat po vyfocení a podobně. Ty fotky nejsou špatné, ale výřez není extra super a přechod mezi vámi a tím rozostřením není tak přirozeně vypadají, jak jsem v posledních letech u iPhonů zvyklí.
Nemluvě o 2x zoomu. Apple prezentuje tento senzor jako 2v1, ale nenechte se obalamutit, tohle je normální 2x digitální zoom, jaký je všude roky. Na fotky na střední vzdálenost stačí. Ale třeba u toho portrétního režimu to není zcela ostré, pleť hodně digitální zpracovaná, detaily chybí. Celkově vlastně ostření občas u portrétů zlobí. 2x zoom je tu zkrátka solidní, ne určitě skvělý na poměry své ceny.
Potěší ovšem video, to je vzhledem k velikosti foťáku daleko působivější než ty fotky. Můžete natáčet i Dolby Vision a 4K v až 60 FPS. Tady je ostření lepší, stabilizace skvělá, vyvážení bílé, kontrastu a barev dost dobré. Ano, obraz je digitálnější, nějaký ten šum uvidíte. Ale na ten mini snímač je to parádní výkon, video je spolehlivé a vlastně ve finále patří mezi nadprůměr své třídy. Pro běžné používání většiny publika paráda, Apple tohle prostě umí.
Stejně tak je působivá ta roky stará 12Mpx kamerka. Ta má mini senzor, světelnost f/1.9 a ostření. Je to prostě přední kamera iPhonu. Občas je trochu moc světlá a dynamický rozsah není úchvatný, ale je spolehlivá, vy jste vždy ostří, pleť je fajn a 4K video z ní je super. Stabilní, ostření skvělé, opět typicky trochu světlejší bez kontrastu, ale i proti světlu vypadá pořád dobře. Super přední kamera. Ale Akční režim pro extra stabilizaci, Filmařský režim videa s rozmazáním pozadím, tohle tady z iPhonu 15 a podobně taky nenajdete. Nejsou tu ani ty nové extra upravitelné filtry focení z iPhonů 16, ale starší verze.
Základní 128GB model iPhonu 16e stojí 16 990 korun, 699 eur. I když někde je o 30 éček dražší. Za to dostanete moderněji vypadající iPhone s novým iOS, takže plnou podporou 5 let, silný procesor A18, akční tlačítko a výbornou výdrž baterie. Jinak je tohle ve všem ostatním horší verze iPhonu 15. A ty ceny za 256GB a 512GB verzi jsou tedy úplně směšné, to je největší vtip letoška.
Avšak když máte něco do výkupu v hodnotě nad 4 tisíc korun, tak dostanete ještě 2500 korun bonus, což sníží cenu na 14,5 tisíc korun, plus ještě mínus 4 tisíce minimálně za ten starý mobil. Za nějakých 10 tisíc korun se už můžeme bavit. Ale pokud máte těch 17 tisíc korun, tak stejný výkupní bonus je také na iPhone 16, takže vás snadno vyjde na 16 tisíc korun. Nemluvě o ještě levnějším iPhonu 15.
Právě iPhone 15 je za mě zajímavější pro publikum, co neřeší specifikace. Třeba vaše drahá polovička výkon nepozná, ale dostane mnohem vyšší jas displeje, takže lepší použitelnost venku. Dostane daleko lepší zadní foťáky, lepší fotky i video a širokoúhlý snímač jako bonus. Dostane funkce Dynamic Island, snadno najde AirPody díky UWB, signál a rychlost internetu bude vyšší, je tu dvakrát silnější MagSage nabíjení s Qi2, velikost je stejná. Jsou tu argumenty.
16e však nemá být atraktivní telefon oproti konkurenci či starším iPhonům vyšší řady. Za takové ceny fakt ne. Tohle je pro majitele starých iPhonů, pro vaši mamku, co neřeší výbavu, nebo pro rodiče v Americe, kteří se v tom nevyznají, jejich děcko chce nový iPhone, tak vezmou levně na smlouvu u operátora ten nejlevnější. Tohle je pro lidi, které nezajímá výbava ani cena. Hledají aktuální nejlevnější jablko, hotovo.
foto: techArena
A očividně to funguje. Za první 3 dny prodeje se prý prodalo o 60 % více iPhonu 16e než iPhonu SE 2022, což se dalo čekat. Ono tedy SE na tom bylo špatně a postupně hůře a hůře, takže to moc nevypovídá, ale ta sázka Applu na nové jméno podle mě pomohla. Nechci tady hanit někoho, kdo si 16e koupí, jen bychom měli případně jako znalejší poskytnout ochotně radu při výběru a nedávat výmluvu, že je to pro firmy. Minimálně v ČR se když už většinou dávají bonusy na novou elektroniku a vy si koupíte sami, co chcete. Firemní mobily, co zaměstnanci povinně dostanou, jsou ultra levné Galaxy A, co umí vše, co je potřeba a mnohem levnější. Nemluvě o faktu, proč by MĚ jako běžného zákazníka mělo zajímat, že Apple se snaží vydělat na firmách? Tak bych se měl já nechat hned taky zlákat?
Raději vám dám na závěr příběh ze života. Třeba přítelkyně s iPhonem 12 se třeba po vyzkoušení a popisu iPhonu 16e rozhodla, že tohle letos kupovat nebude. Patrně skončí s iPhonem 16 ve výkupu nebo repasem či z druhé ruky iPhonem 15 Pro za podobné peníze. A to ani nebyl můj nápad. Jsem pyšnej. Nový iPhone 16e je ucházející, ale velice předražený telefon. Je to iPhone do počtu, aby Apple nabízel něco nového a levnějšího, ale na čem je lepší výdělek než na iPhonu 15. A hej, to splňuje skvěle... A ta výdrž je výborná.
Stav | Nový |
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 167g |
Výška | 146mm |
Šířka | 71mm |
Hloubka | 7mm |
Odolné (outdoor) | Ano |
Typ odolnosti | IP68 |
Barva | Černá |
Konfigurace karet | Single SIM + eSIM |
Notifikační dioda | Ne |
Typ procesoru | Apple A18 Bionic |
Frekvence procesoru | 4040MHz |
2. Frekvence procesoru | 2200MHz |
Počet jader procesoru | 6 |
Grafický chip | Apple GPU |
Paměťová karta | Ne |
Uživatelská paměť | 128GB |
Paměť RAM | 8GB |
Typ paměti | NVMe |
Mobilní služby | Google Mobile Services |
Operační systém | iOS |
Verze OS | iOS 18 |
Rychlonabíjení | Ano |
Bezdrátové nabíjení | Ano |
Max. výkon drátového nabíjení | 20W |
Max. výkon bezdrátového nabíjení | 7W |
Doba nabíjení na 50 % | 30min. |
Datové služby | 2G;3G;4G;5G; |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Podpora 4G (LTE) | Ano |
Pásma 4G (LTE) | 800, 900, 1800, 2100, 2600MHz |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ne |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.3 |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
Typ SIM | nanoSIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Podpora eSIM | Ano |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 2532 x 1170bodů |
Technologie displeje | Super Retina XDR |
Typ displeje | OLED |
Tvar výřezu v displeji | Podlouhlá kapka |
Frekvence displeje | 60Hz |
Always On | Ne |
LTPO | Ne |
Typ ochrany | Ceramic Shield |
Maximální jas | 1200nitů |
Typy objektivů | klasický |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 1x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 48Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.6 |
Typ stabilizace obrazu | OIS |
Stabilizace | Optická |
Rozlišení předního fotoaparátu | 12Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/1.9 |
Podporovaná rozlišení videa | 1920 x 1080 / 120 FPS;1920 x 1080 / 240 FPS;1920 x 1080 / 60 FPS;3840 x 2160 / 60 FPS; |
Zaostřování | PDAF |
Funkce fotoaparátu | Smart HDR 5;Panorama;Portrét;Noční režim |
Čtečka otisku prstů | Ne |
Senzory | Akcelerometr;Barometr;Face ID;Gyroskop;Kompas;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS;Nav IC;QZSS; |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Další funkce | Action Button |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Oficiální představení telefonu | Únor 2025 |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.