Intel se pochlubil revoluční technologií 3D výroby procesorů. Čeká nás obří nárůst grafického výkonu Výkon integrované grafiky překoná "teraflopovou" hranici

12.12.2018 16:30 / od Michal Šrajer
JBL PartyBox 300
  • Intel dnes představil způsob výroby 10nm procesorů využívající 3D prostoru
  • Do menšího čipu lze tak dostat mnohem vyšší výkon, což potvrzuje
  • Prvního procesoru s touto technologií se máme dočkat již v druhé polovině roku 2019

Když vám dojde při stavbě domu místo všude kolem vás, tak nezbývá jiná možnost, než stavět do výšky a stejně to funguje u počítačů. Konkrétně třeba v případě pamětí a procesorů se čipy stále zmenšují, ale s tím přichází také riziko snížení výkonu. Intel však nyní přišel s revolučním řešením ve světě procesoru. Již v druhé polovině příštího roku se máme dočkat nové technologie Foverus, která staví prvky procesoru a integrované grafiky na sebe do výšky.

Výsledkem je první 3D CPU, díky němuž lze dosáhnout ještě vyššího výkonu na mnohem menším prostoru s nižší spotřebou energie. V podstatě by se dalo říct, že Intel nalepí více procesorů na sebe, takže na prostoru jednoho čipu může být vyskládaných do výšky dalších pět čipů. První procesory Foverus mají být vyrobeny konkrétně 10nm technologií. Nejde přitom o úplně první využití 3D výroby u počítačů. Tranzistory si už podobným přechodem prošly a některé grafiky AMD mají také paměť vystavěnou do výšky. Intel však celou myšlenkou povýšil na novou úroveň. 


Tento velký technologický pokrok se podle všeho podepíše nejvíce na integrované grafice. Ta by měla v procesorech Foverus dosahovat více jak “teraflopové” síly. Abych vám nějak sílu této grafiky připodobnil, tak uvedu grafický výkon současných konzolí: Xbox One X disponuje grafikou o hodnotě 6 TFLOP a PS4 má nižších 4,2 TFLOP. Pochopitelně tedy nejde o stejnou úroveň, ale každý musí uznat, že mít šestinu výkonu nejsilnější herní konzole na trhu přímo v procesoru je neuvěřitelné.  

Díky tomu si budou moc vychutnat náročnější hry i majitelé notebooků bez přidané grafické karty. Ultrabooky tedy dostanou už příští rok velký nárůst výkonu ve hrách i graficky náročný a akcelerovaných programech. Krom toho však Intel potvrdil, že stále pracuje také na vlastní dedikované grafické kartě, jež má přijít v roce 2020. Už aby to bylo. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
  • lubos.zdarsky-13. prosinec 2018

    Jsem zvědav, kolik zase ta modrá verbež ,zaplatí za podvodné recenze proti AMD. Jinak, stejně nikdy Integrované GK nikdy nedosáhnou výkonu řešení externích výrobců, na čipech Nvidia či Radeon.

    Odpovědět 

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.