I přes její výšku jsem se do Sony Xperie 1 na první pohled zamiloval Tohle může být velké... doslova

27.02.2019 18:00 / od Michal Šrajer
foto: techarena.cz
 • Xperia 1 je první telefonem na světě se 4K HDR OLED displejem a kontinuálním ostřením fotoaparátů na oči
 • Nově jsou tu hned tři foťáky vyštelované divizí Sony Alpha, jež se stará o velké fotoaparáty
 • Nepřekvapí vlajkový hardware, voděodolnost, stereo repráky a bezdrátové nabíjení
 • Menší baterie a protáhlý poměr displeje 21:9 se ovšem může šeredně vymstít

Sony chce letos začít se svou řadou Xperia hezky s čistým štítem. Důkazem může být už přejmenování vlajkového modelu na Xperii 1, která mění svým vzhledem i výbavou spoustu věcí. Předně si každý všimne toho, jak neskutečně protáhlý tento kousek je. To vše kvůli novému poměru displeje 21:9. Tento typ panelu nazývá Sony CinemaWide, což už může napovědět, k čemu má primárně sloužit. Sony sází u Xperie 1 ve velkém na filmy (které mají v kinech obraz právě 21:9) a tvorbu videa. Jen škoda, že většinu video obsahu na telefonu tvoří YouTube v poměru 16:9/18:9 a filmy v originálním kino poměru se moc nestahují. 

Zároveň je prý tento displej mnohem lepší pro telefony, jelikož většina konzumovaného obsahu je vertikální a díky tomuto poměru dostanete více prostoru. Nemluvě o využívání dvou aplikací najednou. Výsledkem je tak telefon, který je sice pohodlné držet, ale ovládání jednou rukou bylo pro mě prakticky nemožné, a to nemám úplně ty nejmenší ruce. Prostoru dostanete ale navíc skutečně spoustu, a navíc je tento displej nádherný. Je to vůbec první 4K HDR OLED displej v telefonu a nemá ani moc výrazné rámečky či notch, ale pořádně pokochat jsem se nemohl. Software není zatím plně funkční, takže jsem viděl na telefonu jen pár ukázkových videí, ale systém jsem si projít nemohl. Jak se takový displej používá jsem musel zjistit až u levnější Xperie 10 Plus se stejně velkým a protáhlým displejem. A mé dojmy? Tento poměr je zvláštní, pro jednu ruku očekávatelně vvysoce nepraktický, ale asi by se na to dalo zvyknout.

Celkově je mi ovšem konstrukcí Xperia i tak zvláštním způsobem sympatická, a hlavně působý neskutečně luxusně. Nechybí ani certifikace voděodolnosti IP65/IP68, čtečka otisků prstů na boku, stereo reproduktory Dolby Atmos, bezdrátové nabíjení nebo rychlé 18W kabelové nabíjení. Mrzí mě ale, že se bude dobíjet jen 3330mAh baterie, což je málo vzhledem k rozlišení a velikosti displeje. Sony však optimalizaci baterky umí, když chce, takže doufám v zázrak. Co se hardwaru týče nepadla volba na nic jiného než Snapdragon 855 s 6 GB RAM a 128GB úložištěm. Mimochodem 3,5mm jack u drahých Xperií zkrátka domov nemá, takže není ani zde.

Velkou změnou má projít konečně také fotoaparát. Sony se pouští poprvé do trojitého fotoaparátu a ten je navíc poštelován její divizí Alpha, která stojí za populárními a cenami ověnčenými bezrcadlovými fotoaparáty. Plodem jejich práce je 12Mpx hlavní foťák s optickou stabilizací a světelností f/1.6, 12Mpx teleobjektiv s 2x optickým zoomem a rovněž optickou stabilizací a třetí 12Mpx foťák s mega širokým úhlem záběru 135°. Soustavu doplňuje i nová fotoaplikace s manuálním pro režimem ve videu i fotkách. Dostala se sem z dospělých fotoaparátů Alpha také technologie neustálého ostření na oko, což je další prvenství ve světě telefonů. Pro sport a rychle pohybující se objekty pak poslouží burst režim v 10 FPS. Mimochodem se ve videu používá hybridní stabilizace, která přidá k té optické i elektronickou. To všechno jsem si však kvůli nefunkčnímu systém vyzkoušet nemohl. 

Sony jde kreativně proti proudu, jak jen může, a to se mi vážně líbíAbych to shrnul. Xperia 1 na mě svou konstrukcí zapůsobila úžasně a opravdu si doporučuji pročíst a prohlédnout oficiální web Sony, kde budete určitě stejně jako já žasnout nad všemi novými funkcemi, kterými už vás tady nebudu nudit. Pořád je tu ten problém zvláštního formátu displeje, ale pokud se přesto dokáže někdo přenést, bude mu patřiti nepochybně jeden z nejzajímavějších telefonů roku. Sony jde totiž kreativně proti proudu, jak jen může, a to se mi vážně líbí.

Jasně, cena takové hračky bude u nás určitě na 25 tisících, ale víte co? Pokud to Sony nepokazí jako vždy fotoaparátem, a taky tou malou baterkou, tak jsem právě narazil na můj budoucí telefon. A to jsem si vlastně Xperii 1 pořádně ani nevyzkoušel, ale všechny ty funkce mi imponují a konstrukčně se mi i přes tu výšku zařízení líbí. Nebo jsem prostě jen beznadějný fanoušek Sony a mám po letech konečně opět naději ve skutečně skvělý vlajkový model. Spíš to druhé.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
 • Dragis-1. březen 2019

  Zdravím tě Michale chtěl bych znát tvuj názor kterou barvu Sony Xperie 1 Jakou by sis vybral . Mě se taky moc líbí kandidát na novej telefon díky zdravím????

  Odpovědět 
 • Macháček Marián -28. únor 2019

  Zkrátka nádhera ¦

  Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.