Huawei, Xiaomi, Oppo a Vivo údajně spojují síly a vytváří alternativu ke Google Play Byla to jen otázka času

06.02.2020 15:15 / od Michal Šrajer
Xiaomi Mi 9
  • Podle četných zdrojů založili čtyři největší čínští výrobci novou společnost jménem Global Developer Service Alliance.
  • Ta má za úkol vytvořit a podporovat zcela novou platformu pro distribuci aplikací na západních trzích.
  • Celá třetina všech prodávaných telefonů by tak mohla mít již letos vlastní obchod a vláda Googlu je v ohrožení.

V Číně je Google prakticky bezmocný. Cítit to jde zejména na smartphonech, v nichž nejsou žádné z jeho služeb či aplikace. Zatímco na západě si nedokážeme bez amerického giganta představit pohodlný život, tak v Číně bylo každému jedno, že Huawei dostal ban a jeho přístup ke Googlu byl tak prakticky přetnut. Pokud chtějí však čínští výrobci expandovat na cenné západní trh, musí se podrobit a přistoupit na smlouvu s Googlem.  

Odstavení Huawei od Ameriky však vzneslo důležitou otázku pro nespočet dalších čínských výrobců - co když to budete příště vy? Jde o pochopitelnou obavu a když vidí, jak se zatím nedaří přesvědčit vývojáře aplikací, aby přispívali do exkluzivního obchodu Huawei, může se začít v jejich hlavě klubat nápad. Nápad, který jsme dostali okamžitě po oznámení banu také my, avšak až nyní dostáváme potvrzení z různých zahraničních zdrojů. 

Podle serveru Reuters se řada zdrojů shoduje, že největší čínští výrobci Huawei, Xiaomi, Oppo a Vivo založili potají novou společnost jménem Global Developer Service Alliance (GDSA). Cílem této společně zformované aliance je pak vytvoření a podporování nové platformy pro distribuci mobilních aplikací mimo oblast Číny. Jinými slovy se jedná o společnou alternativu k obchodu Google Play.  

To by mohlo mít pro Android a Google dalekosáhlý dopad. Huawei sám moc vývojářů nepřesvědčí, ale tito čtyři výrobci tvoří dohromady více jak třetinu celého trhu se smartphony. A navíc jsou stále populárnější a počty jejich uživatelů stále rychle rostou. Jejich vlastní obchod, který by byl předinstalován (možná i exkluzivně) ve všech zařízeních těchto výrobců, by mohl být mnohem větší “hrozbou” než jen App Gallery od Huawei.

Samozřejmě nemohou dát značky do svých telefonů jen tak nový obchod a čekat, že se vývojáři začnou zajímat. Avšak pokud nabídne GDSA zajímavější podmínky než Google, můžeme očekávat rychlejší růst platformy. Google si totiž bere 30% vydělaných peněz vývojářů za poskytnutí svého Obchodu Play. Kdyby si však nový obchod čínských značek bral jen 20% nebo míň, mohl by si nespočet vývojářů pořádně rozmyslet, které platformě se budou věnovat. Přeci jen by měla celá třetina prodávaných telefonů tento obchod již nainstalovaný. Šlo by v podstatě o stejný přístup, jaký zvolil nedávno herní obchod Epic Game Store proti ověřenému Steamu na počítačích  

Zda se vůbec nová aliance potvrdí se dozvíte možná dříve, než byste čekali. Dle zmiňovaných zdrojů se tvrdě pracuje, aby mohlo proběhnout představení platformy již v březnu letošního roku. Čistě náhodou akorát na start prodejů velkých novinek, jako je řada Huawei P40 či Xiaomi Mi 10. Pokud tedy společný obchod skutečně existuje a tito největší čínští výrobci jej nasadí, budeme se dívat koncem tohoto roku či začátkem příštího dost možná na zcela jiný ekosystém Androidu, kde už nebude držet Google otěže svou železné pěsti. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.