Huawei Kunpeng 920 má být supervýkonný procesor pro desktopy Je údajně rychlejší než Intel Core i9

31.08.2020 05:00 / od Ivan Heisler
foto:  hisilicon.com
  • Firma Huawei připravuje desktopové PC s vlastním procesorem, jehož výkon by měl soupeřit s procesory od Intelu.
  • Čína hodlá během tří let nahradit veškerý zahraniční hardware a software ve veřejném sektoru domácími produkty.

Čína míří k technologické soběstačnosti. Společnost Huawei by mohla představit desktopový procesor založený na architektuře ARM dříve než americký Apple. Huawei totiž připravuje stolní počítač, který má pomoci splnit plán čínské vlády nahradit do tří let veškerý zahraniční hardware a software ve státních institucích a veřejné správě tuzemskými alternativami. Plán označovaný jako 3-5-2 předpokládá, že letos bude nahrazeno 30 % zahraničních produktů, v příštím roce 50 % a v roce 2022 zbylých 20 %.

Společnost Huawei v důsledku amerických sankcí postupně ztrácí zahraniční partnery, na podzim přijde i o přístup k produkci hlavního dodavatele polovodičových čipů pro své produkty, tchaiwanské firmy TSMC. Současná zásoba čipů by čínskému technologickému gigantu měla vydržet do konce roku 2021. Na sociální síti Weibo se pak objevily zprávy, že už letos se firma Huawei chystá představit armový procesor pro stolní počítače. Tento nový procesor by měl být v některých činnostech rychlejší než procesor Intel Core i9-9900K.

V lednu 2019 společnost Huawei oznámila řadu procesorů Kunpeng 920 pro servery, která je nyní upravována pro použití ve stolních počítačích. Nové procesory mají až 64 jader ARM v8.2 s frekvencí až 3 GHz, vyrobených 7nm technologií. Stolní počítač Huawei s interním označením Pangu bude vybaven až 24jádrovým procesorem Kunpeng 920 3211K, připájeným na základní desku. Tato deska podporuje až 64 GB paměti DDR4 RAM s frekvencí 3200 MHz a nabízí tři sloty PCIe 3.0 pro rozšiřovací karty. Pro připojení disků jsou k dispozici dva sloty M.2 a šest portů SATA 3.0. Základní model tohoto počítače je vybaven osmijádrovým procesorem Kunpeng 920 2249K, 16 GB operační paměti RAM, 256GB diskem SSD a grafickou kartou Yeston RX 550. Počítač je napájen 200W zdrojem.

Zdá se, že procesor Kunpeng 920 může překonat Intel Core i9-9900K, pokud jde o vícejádrový výkon. Výrobce se však nezmiňuje o jednojádrovém výkonu, což naznačuje, že v tomto ohledu procesor Huawei za konkurencí od Intelu zaostává. Dále v počítači najdeme Linuxový operační systém Unified Operating System (UOS), jenž byl vyvinut jako náhrada za Windows v Číně. Nabídka aplikací určených pro tento operační systém je však velmi omezená a není k dispozici emulátor, který by umožnil spouštět aplikace určené pro Windows.


Diskuze k článku...

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.