Huawei bez Google Play: Jak doinstalovat další aplikace a vyplatí se to vůbec? Huawei je bez Google Play a musí se s tím poprat

25.03.2020 11:55 / od Petr Hudec
foto:  Huawei
 • Huawei už rok bojuje o přežití na trzích mimo Čínu.
 • Služby Googlu jsou pro Huawei zapovězeny.
 • Jak dostat do nových telefonů Huawei co nejvíce známých aplikací?

Koupili jste si nový telefon Huawei a zjistili, že uvnitř chybí jedna podstatná aplikace Google Play anebo si hodláte koupit nový telefon Huawei a zjišťujete, jestli půjde žít bez Google Play? Možná hledáte odpovědi a já vám je dnes dám.

Věřím, že dnes už snad všichni ví, co je Google Play. Pokud se přece jen najde někdo, kdo ne, Google Play je aplikace skrz kterou si instalujete další aplikace do chytrých telefonů nebo tabletů na většině zařízení s operačním systémem Android. Určitě existuje velká řádka lidí, která si v běžném kamenném obchodě koupila ten svůj už druhý, třetí oblíbený Huawei a teď zjistili, že jejich novému telefonu chybí Google Play. Proč? Zkrátím ten příběh do 2 vět. Donald Trump od loňska vede obchodní válku proti Číně a to má za následek zákaz obchodování jakékoli americké firmy s čínským Huawei. Kvůli tomu už nesmí dodávat Google své licencované programy, kam patří Google Play, do nových telefonů Huawei. Místo obchodu Google Play, ale najdete v telefonu jen obchod AppGallery od Huawei. To by koneckonců každému mohlo být jedno, pokud by tam ale byly všechny aplikace na které je člověk zvyklý. Zjednodušeně se totiž dá říct, že Huawei obchod je na tom s počtem aplikací asi tak, jako český stát při vypuknutí epidemie s rouškama. Velkou většinu u nás často používaných aplikací totiž v AppGallery nanajdete, ale přece jen je do telefonu nějakým způsobem dostanete.

 

S čím rozhodně nepočítejte jsou ovšem aplikace od Googlu, které využívají rozhraní Google Mobile Services a tady vás asi nejvíc bude pálit Gmail a Youtube. Gmail obejdete jednoduše, protože použijete aplikaci mail od Huawei, který může bez problému přistupovat k vaší poště na Gmailu. Youtube už neobejdete a všechna videa si budete muset pouštět v rámci prohlížeče. Aspoň pro trochu komfortu se to dá obejít tak, že si v prohlížeči pustíte Youtube a pak kliknete na 3 tečky nahoře a uděláte si z této stránky „aplikaci“. Lépe řečeno ikonu, která se tváří jakaplikace mezi všemi ostatními a po kliku pustí normálně prohlížeč už na stránce YouTube. Bude fungovat i streamování 4k obsahu, nicméně nebude fungovat třeba castování obsahu na televizi. Tak a teď na zbytek aplikací. 

První, co si do telefonu nainstalujte je obchod Amazon Appstore. O tom jste určitě už slyšeli. Stačí pustit prohlížeč a nahoru do lišty napište „amazon appstore“, Install Amazon Appstore a pak už jen klikejte na další další další a máte nainstalovaný druhý obchod s aplikacemi. Pokud něco nenajdete na obchodu od Huaweie,  zkuste se vždycky podívat nejdřív sem. Odsud stáhnete Facebook, Facebook Messenger, Instagram, Skype, Onedrive, Dropbox, Onenote, Evernote. Pokud posloucháte streamovanou muziku, na Amazonu seženete samozřejmě Amazon Music, ale třeba i Spotify a místo Shazamu můžete použít Musixmatch. Pro sledování videa zase bude fungovat Amazon Prime Video. 

Další alternativou pro instalaci aplikací jsou samotné stránky jednotlivých výrobců. Třeba Facebook nebo Whatsapp nainstalujete přímo z těchto stránek. Většinou postačí opět pustit prohlížeč a dát vyhledávat třeba „Whatsapp apk“. Tady si jen dejte pozor, abyste klikli z nalezených odkazů na správnou stránku – třeba u Whatsappu je to logicky whatsapp.com u facebooku facebook.com atd. Na příslušných stránkách už se asi jednoduše zorientujete vnavigaci a voala, máte další aplikace. 

Třetí možností – tou hodně ve velkých uvozovkách je stažení aplikací z vašeho původního telefonu. Stačí do původního telefonu nainstalovat aplikaci Phone Clone a pak už skrz jednoduchého průvodce přetáhnete aplikace do nového telefonu Huawei. Hodně ve velkých uvozovkách říkám záměrně, protože toto je jen dočasné řešení a přenesete takové verze aplikací, které existují v době přenosu, takže s?dalšími aktualizacemi nepočítejte. Teoreticky si můžete nechat starý telefon, aplikaci aktualizovat v něm a pak přenést do nového Huawei. Třeba u bankovních aplikací se tomuto řešení zatím nevyhnete. Dva příklady za všechny je YouTube Studio, které ještě před týdnem na Mate XS fungovalo a dnes na P40 Lite nefunguje. Naopak Google Mapy na Matu nešly, tady zase jdou. Ze dne na den tím pádem může aplikace, na kterou jste se spoléhali přestat fungovat nebo naopak začít. A pokud vám zrovna Google Mapy fungovat nebudou, existuje nespočet alternativ jako Maps.Me, Sygic atd. Přijdete ovšem o komfort online údajů jako fotky restaurací, hodnocení, atd.

Čtvrtou možností jsou pak různé alternativní servery, které hostují aplikace. Za ty nejpoužívanější zmíním 2. To jsou Apkpure a Aptoide (kvůli bezpečnosti úplně nedoporučuju). Opět stačí pustit prohlížeč do kterého napíšete „Apkpure download“ nebo „Aptoide download“ a zase stáhnete příslušný soubor přes který obchod s aplikacemi nainstalujete. A tady může nastat bezpečnostní problém. Oba a i další podobné obchody fungují tak, že z Google Play stahují instalační verze aplikací, které pak umísťují na tyto své obchody. A zatímco za obchody Amazonu nebo Googlu stojí obrovské teamy lidí, kteří obchody ladí a pracují neustále na bezpečnosti, u obchodů jako Apkpure už to tak být nemusí. Bohužel tyto aplikace často neuploadují samotní vývojáři, protože s daným obchodem nespolupracují, ale je to na komunitě různých geeků. Tím pádem se může stát, že jednou v komentářích najdete pochvalné komentáře, jak všechno funguje super, ale jindy zase, že něco nefunguje. Na obou obchodech tak najdete aplikace, které ani na Amazonu ani na AppGallery nejsou – to znamená iDOS, Můj Vlak, ale třeba i Apple Music nebo Google Maps. Zrovna u těch jsem nečekal, že by fungovaly, ale fungují a normálně navigují. To se samozřejmě ovšem může u další aktualizace klidně změnit, protože stejným způsobem jsem stáhnul Gmail a Youtube z Aptoidu a ač se aplikace spustí, načte preference, ihned zahlásí chybovou hlášku a spadne. 

Kde si dejte extra pozor jsou jakékoli aplikace, které manipulují s vašimi penězmi – a tady bych se soustředil pouze na Amazon nebo AppGallery od Huawei. Primárně jde o jakékoli bankovní aplikace. V době vydání tohoto článku je k dispozici pouze Komerční banka. Airbank, Raiffeissenbank, CSOB, Moneta atd, nikdo z nich na AppGallery není a samozřejmě ani na Amazonu. Stejně tak zapomeňte na mobilní platby. Google Pay tady logicky také není a Huawei platby jsou, podle mého odhadu, v nedohlednu. Sekundárně se vyhněte jakýmkoli aplikacím, které nejsou na AppGallery nebo Amazonu a vyžadují přihlášení k vašemu Google účtu nebo jakémukoli účtu, kde máte napárovanou platební kartu. Tím pádem bych jak Aptoide, tak Apkpure nechal výhradně na free aplikace fungující bez platební karty a důsledně sledoval k jakým zdrojům stažené aplikace vyžadují přístup. Pokud to nebude nutné, omezte jim přístup k telefonu, SMS a podobně, protože by se také mohlo stát, že z vašeho čísla budou odcházet SMS na prémiové služby. Těm samozřejmě můžete zabránit deaktivací u operátora, ale pak se zase neprojedete MHD s kódem DPT24 nebo nepošlete dárcovskou SMS na různé charitativní účely a podobně.  

A jak jsou na tom aplikace pro fitness? Garmin Connect pro spojení s hodinkami jsou pouze na ApkPure, mobilní platby jsou tedy hodně na zváženou, naopak Stravu a další se nemusíte bát instalovat. Samozřejmě, pokud nepoužíváte placené verze. Pokud používáte nositelnou elektroniku od Samsungu, aplikace Samsung Health, byť je v obchodě Huawei po zapnutí padá a nefunguje.  

Celkově vás bude přechod na Huawei asi dlouho bolet a nespočetněkrát budete chtít s telefonem asi třísknout o zem. Ono neustálé hledání toho, kde aplikaci stáhnout vás asi nakonec přivede buď k rezignaci anebo výměně telefonu za jiný se službami Googlu. Tedy za předpokladu, že se Huawei nepodaří přemluvit vývojáře, aby uploadovali svoje aplikace i do jeho obchodu. On je s tím spojený totiž ještě jeden potenciální problém – a to, že si aplikaci v dobré víře stáhnete z obchodu Huawei – třeba Emirates aplikaci zde najdete, ale podivuhodně je k dispozici jen starší verze než je na Aptoide. A až přijdete do obchodu Aptoide a kliknete na tlačítko aktualizovat všechny aplikace, může se vám natáhnout s aktualizací do telefonu závadná aplikace o které jste si mysleli, že je bezpečná. A při tom množství aplikací, které existují asi po jedné aktualizace vybírat nebudete a těžko si budete pamatovat, kterou aplikaci můžete aktualizovat a kterou ne. 

A to bude asi i dost častá bolest více aplikací. Přece jen Google Mobile Services jsou dlouhá léta vyvíjený systém pro který se víc vyplatí vývojářům dělat aplikace, opravovat chyby a asi hodně dlouho bude mít před Huaweiem a jeho mobile services daleko větší prioritu. Proto, pokud se rozhodujete koupit mobilní telefon Huawei bez služeb Googlu, je potřeba si takové rozhodnutí dobře promyslet, pevně se obrnit trpělivostí a říct si vlastně zda se vám ušetřené peníze vyplatí. Spoustu atraktivních modelů bude přicházet, poměr ceny a výkonu jsou opět velmi dobré, třeba P40 lite je na tom výkonově úplně někde jinde než loňský model, ale bude hodně záležet na vás, uživatelích jak moc budete tyto telefony kupovat. Pokud hodně, vývojářům se vyplatí umisťovat jejich aplikace na oficiální obchody a přeprogramovat prostředí pro Huawei Mobile Services no a pokud ne, skončí možná tento systém někde tam, kde je dnes Windows Mobile anebo se Huawei stáhne jen do Indie a Číny, kde nikdo služby Googlu nepoužívá, protože to místní režim prostě zakázal. Zkuste mi schválně napsat dolů do komentářů, jestli uvažujete o tom, že byste si telefon Huawei koupili nebo když už jste si jej koupili, jak jste podobné problémy vyřešili. A jestli má někdo z vašich známých nový Huawei, pošlete mu tento článek, ať mu to aspoň trochu pomůže s instalacemi aplikací. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
 • OPZ-29. červen 2020

  Asi tak. Chtěl jsem Huawei zkusit a chvíli ho používal vedle Samsung NOTE 10+. Po chvíli jsem ovšem používal jen P40 Pro. Zavánělo to masochismem. Ale vysvětlím dále. Telefon je prostě krásný, přesně padne do ruky, fotí podstatně lépe než kterýkoli Samsung, ačkoli nutno dodat, že do poslední aktualizace měl problém s pomalejším ostřením. Spravuju internetové stránky, takže například aplikace jako Google Analitics, Disk google, nebo fitky Google prostě potřebuju. To nemluvím o aplikaci Gmail, což je jediný email klient, který pracuje, jak potřebuji. Takže kompilací asi 3 návodů na internetu jsem po 4 hodinách nainstaloval GMS do telefonu, vše kromě Google pay fungovalo velmi dobře. Tedy kromě notifikací. Asi 20% notifikací nefungovalo správně. Na Xda developers jsem tak našel návod na opravu. Oprava zachová, včechny služby google, ale paradoxně vypne obchod Play. Což je ovšem ten nejmenší problém, protože se dá nahradit právě Aurora store, který lze na google účrt napojit a vše funguje. Důrazně nedoporučuji obchod Apk pure, ani Huaweiem doporučovaný More aps. Proč? Protože nativní antivir, používaný v telefonu neodhalil nic, ale Kaspersky, který používám léta na všech zařízení mi hlásil vir u každé třetí aplikace. Po nainstalování GMS, mu neuškodí ani velká aktualizace systému, není třeba se bát. Shrnuto, bez Google služeb to vážně dlouhodobě nejde, nejde ani tak o samotné aplikace Google, ale spíš o to, že spousta jiných vývojářů jeho služby a účet využívají. Google do telefonu ale dostanete, a telefon za to prostě stojí.

  Odpovědět 
 • klientka-13. květen 2020

  Koupil jsem Huawei P40 lite pro sebe a pro ženu a po cca 15 min byl nemile překvapen. V první chvilce jsem myslel, že jsem se zmýlil a při spouštění udělal nějakou chybu. A opravdu, udělal - koupil jsem si Huawei. Po dvou dnech hledání a pokusů jsem do telefonu nacpal i všech 9337 SMS, 1900 kontaktů, 190 MMS, 12 emailových účtů, všech 5 bank, všechny pro mě potřebné aplikace, jako mobilní platební terminál od KB, MS office, i Google play s funkční službou Google services (použil jsem návod na you tube). Nechci ale dopadnou jako s Windows Mobile, kde jsem po 6 letech maximální spokojenosti musel skončit, protože aplikace postupně od ledna přestaly fungovat. Bohužel jsem se nepodíval, co se kolem Huawei děje. Nebudu riskovat, že budu muset po pár měsících vše dělat znovu, nebo měnit telefon. Jedu ho vrátit operátorovi a budu vybírat ověřeného výrobce. Jen jsem chtěl dát všem vědět, že když se chce, tak se dá prolomit všechno. Jen mám hrůzu z Androidu jako takového a jeho bezpečnosti. Když mi někdo přines telefon, že z něj potřebuje něco vydolovat, tak jsem to po pár minutách až hodinách vždy prolomil. Tak si říkám, když to dokážu já , vesničan, proč by toho nedokázali ostatní mnohem víc. A pro mě je telefon práce - ne zábava.

  Odpovědět 
 • petrikmarian-30. březen 2020

  niekde som čítal o obchode, čo sa volá aurora store. vraj je to veľmi jednoduchá cesta, ako sa dostať k aplikáciám. autor článku by sa mohol tomu povenovať a vyskúšať to. vraj sa do toho obchodu netreba prihlasovať účtom, ale pristupovať k nemu anonymne. vtedy by to malo ísť bez problémov. spôsoby popisované autorom nie sú problematické, dajú sa zvládnuť. no napr. manželke by som to musel inštalovať len ja.

  Odpovědět 
  • OPZ>petrikmarian-29. červen 2020

   @petrikmarian Aurora store má výhodu v tom, že je spojená přímo s účtem Google a o aplikace se stará. Takže pokud si na jiném zařízení koupíte placenou aplikaci, můžete si jí stáhnout přes Aurora store. Běží v pohodě a ze všech alternativních obchodů je nejbezpečnější.

   Odpovědět 
 • novynovsi@gmail.com-25. březen 2020

  Vzdy som fandil Huawei a je mi luto v akej je situacii, ale za takýchto podmienok by som si urcite mobil od nich nekupil. Ponuka mobilov je velka a tak je z coho vyberat. Co sa tyka apk suborov, tak mam par v mobile aj ja.

  Odpovědět 
  • petrikmarian>novynovsi@gmail.com-30. březen 2020

   @novynovsi keďže som odporcom sociálnych sietí, tak by som nemal žiaden problém s týmto novým huaweiom. mapy google nepoužívam, musel by som však doinštalovať nejaké aplikácie, čo zatiaľ huawei vo svojom obchode nemá.

   Odpovědět 
  • novynovsi@gmail.com-30. březen 2020

   @petrikmarian Ahoj. Bohuzial to nie je iba o socialnych sieťach a mapach. Mapy používam veľmi málo, fb vobec a vlastne zo soc. sieti pouzivam iba WhatsApp s dcérou a messenger s tou pani co sa o mna stara (manželka :) ) a kamarátmi, kedze sa neda stretavat s kazdym. Co by mi vsak stasne chybalo je youtube. Ine app co mam v mobile v Huawei urcite nie su a za to mi ten mobil nestoji, aby som vsetko riesil cez apk. Samozrejme tie mam v mobile tiez. Kedze ma bavi fotit, tak mam cca 18 app len na to, plus Kine master na upravu videa a všeličo iné. Teraz clovek kupi Huawei a za povedzme 3 roky pojde do mobilu s googlu a opat sa nic nesynchronizuje? Vdaka, ale to nie. Ja moc nepatrim medzi ludi, co maj mobil iba na volanie, data a messenger. O tom vypoveda aj mojich cca 130 app v mobile. Samozreme ich nepuzivam vsetky, ale ako povedali vo filme Alien na nosenie pistole, ze To mas akp s kondómom, radsej mat a nepouzit ako nemat a potrebovat. :)

   Odpovědět 
 • peripsen-25. březen 2020

  Aplikace můj vlak v appgallery je. ;) Jinak super článek a čekal jsem to horší, asi by se s tím dalo žít.

  Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.