Harmony OS je náhrada Androidu od Huawei a mnohem víc než to Byť jde spíše o konkurenci pro Google Fuchsia OS

09.08.2019 10:42 / od Michal Šrajer
foto:  Huawei foto:  Honor
  • Harmony OS je nový mikrokernelový operační systém určen primárně pro IoT zařízení.
  • V případě nutnosti je však možné do dvou dnů nasadit systém také jako náhradu za Android.
  • Systému si rozumí s velkým množství programovacích jazyků a aplikací, takže přechod by měl být snadný.

Konečně je rouška tajemství alespoň z části odhrnuta. Na vývojářské konferenci Huawei byl dnes odhalen první operační systém vlastní výroby jménem Harmony OS. O tomto jméně se dříve spekulovalo, a nakonec tedy patrně zvítězilo nad Ark OS, Hongmeng OS a tak dále. Nelze se však divit, že Huawei nakonec zvolil jméno Harmony. To totiž symbolizuje perfektně základní myšlenku nového operačního systému.

Jde o novou generaci operační systému, jenž je založen na nové myšlence mikrokernelu, kterou využívá třeba i chystaný systém Fuchsia od Googlu. Díky flexibilitě mikrokernelu se může systém přizpůsobit nespočtu zařízení a využití. Díky Huawei Ark kompilátoru (který byl využit už v EMUI 10 na Androidu) bude moct systém pracovat s kódem v různých jazycích, ať už jde o C/C++, Java nebo Kotlin. Zároveň bude Harmony OS poskytovat SDK pro podporu aplikací psaných pro HTML5, Linux, a především i Android.Díky této široce kompatibilitě může běžet systém v budoucnu na hodinkách, náramcích, televizích, chytrých reproduktorech, autech, serverech a v neposlední řadě prý také na smartphonech, tabletech a počítačích. Zároveň nebude možná systém rootovat, jelikož Huawei považuje root jako jedno z bezpečnostních rizik Androidu a Linuxu. Úroveň zabezpečení tak splňuje ALE 5+. Je však skvělé, že Huawei poskytne v budoucnu svůj nový Harmony OS a Ark kompilátor všem, jelikož přejdou příští rok na open-source.

Práce na této konkrétní verzi systému začala prý před dvěma lety s prvním nástupem mikrokernelu, avšak dle Huawei jsou již nyní připravení na kompletní přechod. Migrace je totiž velice jednoduchá díky povaze struktury systému a faktu, že si rozumí s širokým množství programovacích jazyku a aplikací. Přesto se však Huawei rozhodl zůstat u Androidu, co se telefonů týče, jelikož prý bere ohled na existující partnery a nechce působit komplikace pro něj a své zákazníky. Harmony OS je prozatím skutečně primárně určen pro IoT zařízení (nositelnou elektroniku, televize, pračky, lednice, reproduktory a podobně), avšak pokud společnost přijde o přístup k Androidu, bude Harmony OS nasazen do dvou dnů i v telefonech. Flexibilita mu to umožňuje.

Zároveň má být Harmony mnohem rychlejší a plynulejší než Android a další systémy založené na Linuxu díky mnohem menšímu množství kódu a odlišné práci s procesy. Kupříkladu namísto čtyř vrstev protokolů má Harmony pouze jeden. Odezva systému by měla být ve výsledku o 25,7 až 55,6 % lepší. Zároveň bude mít systém mnohem lepší zabezpečení.

První ukázku Harmony OS dostaneme již v zítra v nové televizi Honor Vision TV, které se začne v sobotu v Číně hned prodávat. V podstatě však bude malou ochutnávkou funkcí a plynulosti také nadstavba EMUI 10, kde se bude mnoho nových poznatků a funkcí, jako je Ark kompilátor, využivat už nyní na Androidu. Vývojářská konference bude však ještě celý víkend, takže se určitě dozvíme postupně ještě více novinek.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
  • janeib1234-12. srpen 2019

    Prosím autora Michala Šrajera, čtěte si po sobě ty články, zvýrazňování chyb vás nedokáže upozornit na nesmysl, jen na gramatiku. např. "široce kompatibilitě" Třetí odstavec, první věta. Jinak článek super, těším se až bude Harmony OS open-source, děkuji za informace.

    Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.