Google vydal první beta verzi Androidu 11. Co obsahuje? Zatím doporučujeme neinstalovat

11.06.2020 14:00 / od Honza Nuc
foto:  Google
  • Americký technologický gigant Google představil v tichosti první beta verzi Androidu 11.
  • Ta obsahuje několik nových funkcí i třeba i upravené možnosti soukromí i zabezpečení.

Nové chatovací bubliny a zprávy

Jednou z nových funkcí jsou plovoucí bubliny v celém systému. Bubliny jsou podobné těm, které má třeba Facebook Messenger, a uchytí se na levém či pravém boku displeje a kdykoliv tak budete mít přístup k chatu v podstatě téměř každé chatovací aplikaci. Prozatím takové bubliny nefungují úplně s každou aplikací a je pravděpodobné, že vývojáři postupně u chatovacích aplikací tuto možnost zpřístupní a tím pádem bude daleko jednoduší a rychlejší otevírat jednotlivé chaty. S chatovacích aplikací by se takové bubliny týkaly především WhatsAppu, Telegramu, Zpráv jako takových a možná také Instagramu. 

Také se má změnit zobrazování notifikací v notifikačním centru. Nově mají být lépe organizované a dokonce si některé z nich můžete nastavit tak, aby se vám připomněly v určitý čas, pokud zrovna nestíháte. Organizace notifikací tak bude daleko lepší.

Vylepšené kontrolní centrum, povolení a řádek aplikací

Google se zaměřil i na kontrolní centrum v notifikační liště. Jde o sekci, kde máte ikonky Wi-Fi, mobilních dat či GPS. Nově se v sekci bude objevovat i upravený přehrávač médií, respektive jejich "ovladač". Ten nebude viset v klasickém notifikačním řádku. Tím pádem už vám tolik nebude zavazet a oddělí se od ostatních oznámení.

Přibyde navíc nové kontrolní centrum, pokud dlouze podržíte zamykací tlačítko. Dříve se objevila jen možnost vypnout nebo restartovat zařízení. V Androidu 11 se však dlouhým podržením dostanete zároveň i do nabídky, ve které si můžete vybrat mezi zaregistrovanými platebními kartami. K dispozici budou i tlačítka pro ovládání chytré domácnosti jako lamp, televize, chytrého asistenta, zámků dveří a dalších.

Vylepšená jsou i povolení, která udělujete jednotlivým aplikacím. Zatímco v Androidu 10 jste museli dát povolení aplikacím využívat kameru a mikrofon napořád, v Androidu 11 tomu bude jinak. Nově si totiž budeme moci vybrat i možnost, kdy aplikace bude mít možnost využívat kameru a mikrofon pouze tehdy, když je zapnutá. Tudíž jí nedáváte povolení nastálo. To je hodně dobré.

No a také Android 11 obsahuje nový řádek aplikací, který bude na hlavní ploše nad řádkem aplikací na spodní straně displeje. V novém řádku, pokud ho zapnete, se budou objevovat aplikace, které používáte nejvíce (kromě těch, co už máte v onom svém řádku). 

Prozatím neinstalujte

Jelikož se jedná o první beta verzi Androidu 11, nemá smysl ji ještě instalovat, pokud nejste vývojář nebo člověk, kterého nová verze systému extrémně zajímá. První verze nebývá často stabilní, funkce nejsou dodělané a systém jako takový nemusí být použitelný pro normální fungování.

Pokud však chcete Android 11 vyzkoušet, nainstalujte si ho na telefon, který vám normálně doma leží v šuplíku a nebude vadit, když vám na něm systém bude padat. Prostě neinstalujte nový operační systém na telefon, který využíváte jako hlavní.
Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.